News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danutzu_1069

Nu inteleg ce te mira...
Coada de la plata pod Fetesti...
Doar atat spun... restul se stie...

voicul

Ma mira posibilitatea de programare online la impozite si taxe. Nu la toate poti faca asta :)

nicolaem

2-3 oameni bine intentionati pot face minuni in online daca sunt lasati.

apropo de "online" felicitari Cutter! pentru modul cum v-ati organizat in weekend si prezentarea datelor in timp real. Fara a intra in subiect nici macar "in parcare", munca echipei lui a fost preluata de toata presa din RO si de cei interesati de subiect.

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

akacrys

De la 13:15 la Europa FM se discuta despre autostrazi, ar fi interesant sa auzim niste interventii pertinente de la cei de pe forum.

https://www.europafm.ro/romania-in-direct-autostrazi-nu-mai-sunt-bani-pentru-autostrazi-de-unde-ii-luam-video/

voicul

Nu's normali!

"Așteptarea a luat sfârșit: Poșta introduce plata cu cardul la ghișeu"

Dupa 30 de ani de la aparitia cardurilor ... ei nu stiu ca romanii INCA nu sunt pregatiti pentru un astfel de soc ?!  :lol:

ovicor

@voicul, gresesti, sunt batrani care nu stiu folosi cardul, plus ca nu sunt bancomate in multe localitati rurale. Pe de alta parte, chiar tu, care ironizezi acest fapt, gandeste-te c-ai putea ajunge la o varsta cand nu-ti vei tine minte PIN-ul, cand deplasarea la bancomat iti va fi dificila. Pentru asemenea situatii, plata s-ar putea plati de pensionar, la primire.

Harry

^^S-au inventat totusi cardurile contactless. Papu meu la 84 de ani foloseste tot timpul cardul la cumparaturi.

voicul

O forma de plata nu exclude pe alta. Ironia (sau regretul) este ca dupa atat amar de timp introduc aceasta forma de plata.
Probabil o sa imi platesc impozitul la posta acum, cu cardul :)

dr4qul4

Stati ca se schimba legislatia pentru combaterea spalarii banilor. Vrem sau nu, o sa folosim cardurile din ce in ce mai mult.
De ex. pe langa obligativitatea raportarii oricarei tranzactii de peste 10000 euro mai apare si obligativitatea inregistrarii tranzactiilor peste 2000 de euro, iar daca aceeasi persoana (direct sau prin asociati cunoscuti) face 5 sau mai multe tranzactii de peste 2000 de euro, trebuie raportat. Adica suma nu se mai refera doar la tranzactii peste 10000 de euro ci si la tranzactii de peste 10000 euro/zi la acelasi comerciant.
La asta se adauga si legea cashback, prin care obliga orice operator economic sa ia bani de pe card si sa dea cash oamenilor. Cu alte cuvinte, ii obliga sa isi instaleze  card readere. Bine ca au ridicat pragul cifrei de afaceri (de la care e obligatoriu)de la 10000 de euro/an (adica toata lumea) la 50.000 de euro/an.
CHiar si asa, sunt curios cum vor proceda crasmele satesti sau cabanele montane (in weekend am fost la Malaiesti, si e cam aiurea sa ceri card acolo unde nu exista drum nici pt carute; generatorul ala mai ramane fara combustibil daca e vremea nasoala)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@voicul, probabil stai bine de tot cu nervii...
Eu, numai cand inca vad imprimanta aia matriceala, ma apuca toți dracii.... Si la fel, cand se apuca sa caute prin fel de fel de registre si caiete...
Au ramas la nivelul anilor 90...

Io

Eiii, cum da tanti de la Posta cu stampila de doua ori, Bum, Bum, mai rar  :)
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

marinul

@dr4qul4  la cabane de genul ramane aceasta "anarhie" pana ajunge asfaltul si curentul :lol: anaful nu se deranjeaza sa mearga la munte doar daca au asfalt. Am vazut acum 7 ani o actiune a anafului in Arieseni la centrele de inchiriere, in 15 min de cand si-au parcat masinile nu ai mai avut de unde sa inchiriezi schiuri, toate erau inchise unele cu clientii in ele :)

dr4qul4

@marinul, realizez ca nu va veni nimeni in control pana acolo, dar de ce trebuie sa obligam oameni cu bunavointa sa opereze ilegal? In legea cashback ar trebui sa specifice ca se aplica doar comerciantilor care opereaza in zone unde exista infrastructura de internet fix. Chiar si marita, limita de 50000E nu insemana decat 640 lei/zi vanzare. Puteau sa ridice la 100k, ca nu aici e marea problema cu evaziunea.
Cateodata (mereu de fapt) am impresia ca lasa aceste portite intentionat ca sa poata si ei sa ciupeasca ceva.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rizzuh

Quote from: dr4qul4 on October 11, 2018, 10:46:51 AM
Cateodata (mereu de fapt) am impresia ca lasa aceste portite intentionat ca sa poata si ei sa ciupeasca ceva.

^ Bingo!