Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Cristi N

30 nu e mult dar problema e ca aia 30 sunt doar o mica parte din absolventii care habar nu au de domeniul constructiilor. Stiu cum a fost cand am terminat eu facultatea, noroc ca in electronica/telecom ai mai putine sanse sa omori oameni.

TibiV

Eu nu as fi foarte sigur de asta....
In urma cu doua secole mureai cand se rupea axa birjei/postalionului sau cand calarea boierul beat pe armasar prin sat.
Acum se moare cand "inteligenta electronica" nu recunoaste o drogata pe bicicleta...

Noi tehnologii, noi amenintari...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Allex

Au aparut marcaje/insemnari cam peste tot in zona centurii Bacau. Am vazut si o foreza mica care preleva probe de sol pe DJ intre Saucesti si Bacau. Vremea se strica...
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Centura adica zona de autostrada? Sau doar capetele, zona de DN?

Allex

#2299
Foreza e pe zona de autostrada putin la nord de nudul cu DN2F. Semnele le-am vazut mai peste tot.














Powered by API/PUM imgur uploader
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Foreza pentru studiul geotehnic. Mișto.

iulius

Azi dimineata in aproprierea Dn 15 B/ capatul estic a drumului de legatura catre  A7 am intalnit o echipa Umb (stud-geo presupun), sorry, fara poze, am fost luat prin surprindere.

cove_adrian

Nevoia acuta de autostrazi (A7, A8 si A13) in Moldova este una stringenta!
Asociația "Moldova vrea Autostradă" apreciază si susține demersul inițiat de omul de afaceri Ștefan Mandachi (info:https://republica.ro/pe-15-martie-la-ora-15-greva-nationala-de-15-minute-de-la-angajati-si-oameni-de-afaceri-la-vedete-si-fotbalisti) și le oferă celor care doresc să răspundă chemării sale posibilitatea de a se alătura membrilor Moldova vrea Autostradă și altor persoane care cred în nevoia acută a regiunii de infrastructura rutieră modernă, pe 15 martie, ora 15, pentru 15 minute, la capătul pietonalului dinspre Palatul Culturii din Iasi.
Info: https://www.facebook.com/events/1879119782200425/

http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica


voicul

Miscare rapida (adica normala de fapt): decembrie semnat, ianuarie proiect, martie AC.

Spor la munca UMB si pe santierul 3.  :cheers:

dan_c

si pe 1 aprilie se urca Cuc pe Buldozer  :lol:

horatiu.cosma

"Inginerul va trimite Antreprenorului o înştiinţare privind Data de Începere a Lucrărilor numai în condiţiile în care a fost finalizat Proiectul Tehnic de Execuţie, şi au fost obţinute Autorizaţiile de construire. Această Înştiinţarea privind Data de Începere a Lucrărilor poate fi emisă şi pe Secţiuni/Sectoare."

În ianuarie s-a avizat în CNAIR doar o declarație de proiectare, adică ceva macro înainte de proiectul tehnic efectiv. Nu există nicio autorizație de construire pe numele UMB.

Eu tind să cred că au făcut o mică "înțelegere", prin care CNAIR le-a dat PT-ul și AC-ul Eko și UMB le execută întocmai. Mă bucur că se începe mai repede decât dacă ar fi trebuit UMB să muncească și să obțină din nou toate astea. Mă întreb atunci, de ce nu s-a scos FIDIC Roșu? Poate pentru că Ioniță prin OMT 600 a modificat doar FIDIC-ul Galben. Și nu mă bucur deloc că UMB va fi plătit (până la urmă din banii noștri) pentru ceva ce nu a făcut.

dan_c

#2307
ai dreptate Horatiu,

Nu se mai respecta legea 50

art.1. Executarea lucrărilor de construcţii este permisă numai pe baza unei autorizaţii de construire sau de desfiinţare, emisă în condiţiile prezentei legi, la solicitarea titularului unui drept real asupra unui imobil - teren şi/sau construcţii

art.2. (1) Autorizaţia de construire constituie actul final de autoritate al administraţiei publice locale pe baza căruia este permisă executarea lucrărilor de construcţii corespunzător măsurilor prevăzute de lege referitoare la amplasarea, conceperea, realizarea, exploatarea şi postutilizarea construcţiilor.

Cum e posibil ca DRDP IASI in calitate de Consultant sa trimita Ordin de incepere în condiţiile în care a NU fost finalizat Proiectul Tehnic de Execuţie, şi NU au fost obţinute Autorizaţiile de construire. ????


ISC ???? DRDP IASI ??? Administratia locala ????

si din alte surse cica mai sunt probleme cu descărcările arheologice, cu acordul hidroelectrica pentru un pod căci ar trebui să aibă 2 pile în interiorul canalului și hidroelectrica nu e de acord. nu e de acord nici să sece canalul cât vor lucra la infrastructurile podului și or să fie probleme cu apa din incintele de palplanșe! (Dacă seacă canalul, Hidroelectrica pierde producție de energie!)

deci in final tot noi contribuabilii o sa platim aceste costuri din cauza intarzierilor, de care UMB va profita...



marisRO

Uitati ca Autorizatia de constructie se poate prelungi si ca se pot face modificari pe parcurs prin dispozitie de santier.

NGC

^^^

Quote from: NGC on July 15, 2015, 05:01:32 PM
MT a eliberat astazi autorizatia de construire pentru etapa 1, deci poate vedem ceva miscare pe teren in curand.

15.07.2015: "Construcţia variantei de ocolire Bacău-Etapa I"

Autorizatia era valabila 12 luni si lucrarile trebuiau executate in 24 de luni. Nu stiu sa se fi prelungit, dar informatia nu este actuala. Incercam sa aflam.