Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 18 Guests are viewing this topic.

dacianova

Am găsit și o filmare de la HaiCaSePoate din 28.09.


Stef

Astăzi am trecut pe lângă A7 la nord de Bacău. Din păcate rafalele de vânt nu mi-au permis să filmez.

Dar ce să filmez mai exact? Vegetația e de 2 metri pe multe dintre zonele decopertate acum 3 luni.

dacianova

Weekend-ul acesta au apărut multe filmări.
Încă una de la Construim România cu Ploiești - Buzău Lot 1.


Hercule

Multumesc pentru filmare! Arata bine lotul.

La min 08:15 unde este asfalt de proba, autostrada are ceva elevatie fata de cota 0? Din filmare pare ca e la acelasi nivel.
Deșteaptă-te române!

Tavi

Cred că o sa mai sape pe lângă să pară mai înaltă  :lol:

sillentium

Quote"AUTOSTRADA BACAU-PASCANI"

COMPANIA NATIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Beneficiar și Ministerul Transporturtilor si Infrastructurii, în calitate de coordonator de reforme si/sau investitii pentru Planul national de redresare si rezilienta, au semnat in data de 27.09.2023, Actul Adițional nr.1, la Contractul de Finanțare nr. 8/07.11.2022, pentru proiectul: ,,Autostrada Bacau-Pascani".

Prin semnarea Actului Aditional nr.1 se modifica anumite clauze din Contractul de Finantare dintre care importanta este urmatoarea:
Art.I.Art.3.1 alin (1) din Contractul de Finantare se modifica si va avea urmatorul continut:

Valoarea totala a Contractului de Finantare este de 7,048,441,052.24 lei din care valoarea fondurilor europene aferente PNRR este de 2,026,586,800.00 lei, cofinantarea nationala reprezinta 3,902,639,726.59 lei si TVA aferent in valoare de 1,119,214,525.65 lei.

CNAIR

Telvanni

Nu dati cu pietre...dar tare plictisitoare va fi A7. M-am invatat cu zona de deal/munte, mai admiri un viaduct, o decapitare de deal, un inceput de tunel samd. Aici nimic!  :|


mike_us

Partea buna ca va fi ușor de construit. Probabil ca undeva anul viitor primăvara / vara vor accelera aici si va fi una din autostrăzile construite cel mai repede.

dacianova

Ultimele noutăți de la Spiri Drone. Nod rutier A3 - A7


Mulțumim.

LauR

Tot de la Spiri Drone, avem o nouă filmare de pe Focșani - Bacău, la Nodul rutier din Pufești cu DN2.


Mulțumim!

cosminn

"𝗜𝗻𝗰𝗮 𝗼 𝗶𝗻𝘀𝘁𝗮𝗹𝗮𝘁𝗶𝗲 𝗱𝗲 𝗽𝗿𝗼𝗱𝘂𝗰𝘁𝗶𝗲 𝗮 𝗴𝗿𝗶𝗻𝘇𝗶𝗹𝗼𝗿 𝗽𝘂𝘀𝗮 𝗶𝗻 𝗳𝘂𝗻𝗰𝘁𝗶𝘂𝗻𝗲 𝗽𝗲 𝘂𝗻 𝘀𝗮𝗻𝘁𝗶𝗲𝗿 𝗱𝗲 𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮
Pentru că s-a dovedit că este mult mai eficientă producția grinzilor de beton în șantier, din punct de vedere al costurilor de transport, dar și al timpului de realizare a podurilor și pasajelor, antreprenorul care lucrează pe 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹 𝟭: 𝗗𝘂𝗺𝗯𝗿𝗮𝘃𝗮 - 𝗠𝗶𝘇𝗶𝗹 al Autostrăzii Ploiești - Buzău, a montat și pus în funcțiune o instalație pentru producerea grinzilor de beton, iar săptămâna aceasta au fost realizate primele 2 grinzi de beton, iar ieri s-a turnat betonul pentru cea de-a treia grindă.
Tot ca 𝗻𝗼𝘂𝘁𝗮𝘁𝗲, a fost așternut primul strat de asfalt pe un tronson de test, în apropierea nodului rutier DN1D.
Stadiul lucrărilor pe acest șantier este următorul:
✅️ Au fost forați, armați și turnați 989 piloți din totalul de 1180 piloți
✅️ Au fost montate primele 48 grinzi din beton din totalul de 490 buc
✅️ Au fost finalizate 34 din 39 podețe, iar restul de 5 podețe se realizează după finalizarea relocării rețelelor de utilități publice
✅️ Au fost realizate drumurile tehnologice
✅️ A fost realizată devierea în zona DN1D
✅️ La nodul rutier din zona DN1D, au fost forați, armați și turnați toți piloții, au fost executate fundațiile și se lucrează la elevații și bretele, care sunt la nivel de strat de formă
✅️ Se lucrează la toate cele 15 structuri concomitent, aflându-se în diferite stadii de execuție, de la realizare fundații până la montare grinzi prefabricate
✅️ La nodul rutier de la Dumbrava, care asigură conexiunea A3 București-Ploiești cu Autostrada A7, a fost finalizată forarea, armarea și turnarea piloților și se continuă lucrările la elevații
✅️ Se execută lucrări de îmbunătățire a umpluturii de pământ cu liant hidraulic
✅️ Continuă lucrările de umpluturi pe toată lungimea autostrăzii, fiind realizate în proporție de 50%
✅️ Continuă execuția saltelelor de balast și stratului de formă pe lungimea autostrăzii
✅️ Au început lucrările de realizare a fundației din balast stabilizat cu ciment
✅️ Se lucrează la gardurile de protecție din stâlpi metalici și sârmă ghimpată
✅️ Pentru perdelele forestiere, urmează începerea plantării arbuștilor (etapa 2)
✅️ Continuă lucrările la sistemul ITS
✅️ Continuă lucrările de relocare a utilităților publice, fiind finalizate rețelele de telecomunicații și conducte de apă
In cadrul acestui proiect, e prevăzută construirea a:
✅️ 15 poduri și pasaje
✅️ 2 noduri rutiere
✅️ un centru de întreținere și monitorizare
✅️ perdele forestiere (48.7 ha)
📍 Lotul 1 este cuprins între Dumbrava (Autostrada București - Ploiești) – Mizil (DJ 100C) și are o lungime de 21 km.
ℹ️ La ultima vizită în șantier, am solicitat antreprenorului să crească mobilizarea în șantier și mă bucur să văd că lucrările se desfășoară bine, acesta fiind mobilizat cu 601 muncitori și 297 utilaje și echipamente de construcții.
ℹ️ Antreprenorul și-a asumat darea în trafic a acestui lot până la sfârșitul anului viitor.
🇷🇴 𝗛𝗮𝗶, 𝗥𝗼𝗺𝗮𝗻𝗶𝗮, 𝗵𝗮𝗶 𝗰𝗮 𝘀𝗲 𝗽𝗼𝗮𝘁𝗲! "


Sursa - Fb Irinel Ionel Scriosteanu

misiekwas

^Eu as spune ca e surpriza pozitiva al anului faptul ca Pizzaroti (cu Retter) chiar lucrează în ritmul ok, în ciuda problemelor cu SF și apa.

Hercule

Daca tot pune asa de mult text, i-ar fi foarte greu sa numeasca antreprenorul care lucreaza pe lot?
Comunicatul fiind public se adreseaza tuturor si nu multi din cei din afara forumului stiu cine lucreaza acolo.

PS. As fi zis "gargara" dar am ramas cu "text". O:-)
Deșteaptă-te române!

cosminn

^ nu am înțeles niciodată reținerea de a numi o entitate fie că face ceva bine, fie că face ceva rău. Boala asta o văd în comunicarea atât a oficialilor cât și în TV & media.

Ce m-ar ajuta pe mine ca profan ar fi să văd în loc de o pădure de checkmarks o structură de genul următor: checkmarks - tot ce e finalizat 100%, iconiță ceas sau orice alt simbol pentru ceea ce e încă în lucru, X pentru ceea ce nu s-a început încă.

horatiu.cosma

#10334
Din descriere pare că e vorba despre o autostradă, dar sârma aia ghimpată îmi dă de gândit  :lol: . Wink wink pentru cine plantează deliciile astea prin postările secretarului de stat  :D .

Legat de șantier, pare că s-au apucat de terasament și la orezărie, cred că a scăzut nivelul pânzei freatice peste vară și Consitrans a scăpat din încercuire pe moment ("vedeți, nu e nicio apă, apucați-vă de treabă pe soluția mea până nu apare iar apa"). Să vedem dacă și ține. La terasamente a mișcat foarte bine noul subcontractor care s-a ocupat de bretelele de la Dumbrava. IBB și Apolodor merg ok, în schimb al 4-a subcontractor dinspre Mizil subțire de tot. Nu îmi e clar dacă e din lipsa gropilor de împrumut sau pur și simplu nu are forță. La structura mare de la Dumbrava relativ lento înaintează, e loc de apăsat pe accelerație. Ar trebui să fie sus cam cu toate elevațiile până la finalul anului ca să sperăm pentru o deschidere în 2024.