Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 23 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Contestația e pe A0 Nord 3, mirceaeliade ne tot pune să scoatem pietre  :D .

NoWords

Eram pregatit cu furca deja.. :lol:

Ionut

Bine, și voi stați cu ochii pe contestațiile astea mai ceva ca NASA pe rachete.

TibiV

Rachetele se vad cu ochiul liber la lansare. Macar primii 6-8 mii de metri...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Stef

Urtoi pe Facebook

Quote06.12.2022

În drum spre Moldova.
Mâine voi fi la Bârlad pe Varianta Ocolitoare.

Astăzi vin cu câteva informații despre Autostrada Moldovei - A7:

1. Voi începe cu tronsonul Focșani-Bacau, unde ieri s-a încheiat perioada depunerii  contestațiilor.

NU au fost contestații!

Asocierea Spedition UMB - SA&PE Construct- Tehnostrade poate semna contractul de execuție pe cele trei loturi!

- Lotul 1, Focșani-Domnești Târg, 35,6 km
- Lotul 2, Domnești Târg-Racacuni, 38,78 km
- Lotul 3, Racaciuni-Bacau, 21,52 km

2. Bacău-Pașcani

Sunt depuse 23 de oferte pentru cele trei loturi și așteptăm decizia Comisiei de licitație cu privire la nominalizarea firmelor câștigătoare.

- Lotul 1, Saucești (Bacău)-Trifesti (Neamț), 30,3 km
- Lotul 2, Trifesti (Neamț)-Gheraesti (Neamț), 18,99 km
- Lotul 3, Mircesti (Iași)-Pașcani (Iași), 28,09 km

3. Buzău-Focşani

Pe loturile 1 și 4 este contract semnat cu UMB, iar pe loturile 2 și 3 a fost declarat câștigător tot UMB și sunt în faza contestațiilor.

- Lotul 1, Buzău-Vadu Pașii, 4,6 km
- Lotul 2, Vadu Pașii-Rm.Sarat, 30,8 km
- Lotul 3, Rm.Sarat-Mândrești Munteni, 36,1 km
- Lotul 4, Mândrești Munteni-Focșani, 10,94 km

4. Ploiești-Buzău

Aici se lucrează pe loturile 1 și 2, iar pe lotul 3 suntem în faza contestațiilor.

- Lotul 1, Dumbrava-Mizil, 21 km
- Lotul 2, Mizil-Pietroasele, 28,35 km
- Lotul 3, Pietroasele-Buzău, 13,90 km

5. Tronsoanele Pașcani-Suceava și Suceava-Siret sunt în faza Studiilor de Fezabilitate.

#HaiCaSePoate!

AdrianRO

suuper! deci e liber la focsani bacau!

NoWords

No, astea da vesti bune. Sa speram ca vor trece cu bine si pe 2 respectiv 3.. :-[

mdragos

Fara confirmare de la NGC nu cred nimic  :D

mirceaeliade

@horatiu.cosma my bad. :((   Eram pe fuga si am vazut turci la contestatii am zis ca sigur e pe A7, desi era doar 1 pt 3 loturi. Pe moment nu mi-a trecut prin minte ca dupa ce in sfarsit sunt lasati chinejii sa castige pe A0 tot se mai descopera contestatii.  Dar totusi turcii ne-au dat un cadou de Mos Nicolae si se poate semna pe TREI loturi!  Cred ca semnarea asta pe 95 km ar trebui sa fie cel mai baban contract ca lungime de la Bechtel incoace.

mike_us

#8559
UPDATE 19:20
  Contractele pentru cele trei loturi din Autostrada Focșani – Bacău vor fi semnate în aproximativ două săptămâni, în funcție de cât de repede vor fi aduse actele, au spus pentru ECONOMICA.NET reprezentanții Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).
Economica


StefanCelMare

Cred că s-a mai spus pe alte topicuri, se mai așteaptă câteva zile poșta, dar semnele sunt într-adevăr promițătoare.
Va fi ceva, Bacău-Focșani pe Autostradă în cam 3-4 ani, e o chestie.
Cu un pic de noroc, Bacău-Buzău chiar.
Cât a mai așteptat Moldova autostrăzile.

Mascarpone

La racaciuni nu trebuia sa fie un nod?

hvm

@Mascarpone daca te referi la nodul pentru A13, atunci da, doar ca acela este inclus in A13 nu in A7. v-a fi facut mai tarziu. Nu tin minte sa fi fost un nod doar pentru DN2.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Takacs

Inițial era un nod rutier acolo.

RobertH

Exista si nodul pentru A7 cu DN2, cel original. Eu am modificat pe harta sa fie cel de pe A13 pentru cel original e destul de diferit.

Ar trebui cineva mai informat sa ma anunte daca il vor executa pe cel proiectat original pe A7, il asteapta pe cel de pe A13 sau va fi inclus in proiectul A7.

Cel mai probabil nici CNAIR nu stie raspunsu.  :lol: