News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by adix - Today at 12:31:15 PM
Salutare baieti!
#2
[Nord-Vest] Proiecte / Re: [BH] Centura Stei-Beius
Last post by pasadia - Today at 12:27:54 PM
Doua dileme:

Continuarea din partea nordica (intre DN76 si DJ764) apare pe harta PUM ca fiind fara AC. Dar in filmari (cea a lui @Cristian 74 din 1 mai, de exemplu) se vede ca se lucreaza. Care e situatia legala?

iar nodul centurii cu DJ764F e un alt exemplu de prostie in proiectare. Investitie noua, pasaj peste CF, doua giratorii noi, dar cu toate acestea se pastreaza o trecere la nivel cu CF. OK, inteleg ca o fi un nivel redus de trafic, si pe auto si pe CF, dar chiar nu putea nimeni gasi vreo solutie in care sa NU mai existe trecerea la nivel?
#3
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx4 Turda-D...
Last post by alexV - Today at 12:10:31 PM
Doar sepembrie  :o

Trebuie sa devieze traficul pe pasaj cat mai repede, ca sa poata incepe la bretelele de legaura cu DN, necesare pt darea in trafic a drumului. Inca creste iarba pe bretele...
#4
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by naivu - Today at 12:08:57 PM
^^^Și mie mi s-a părut ciudat Umbrărescu când a declarat că termină în 2024 și Buzău-Focșani și Craiova-Pitești (și Galațiul), dar mi-am zis că știe mai bine, că doar e Constructor nu politician; se configurează din ce în ce mai mult latura politică  :| !
Probabil se poate fie una fie alta, dar nu amândouă.
#5
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by Ionut - Today at 11:49:42 AM
Așa arăta o parte din T4 în martie 2022, acum 2 ani. E cea mai veche filmare API pe care am găsit-o rapid. Cu siguranță sunt alte filmări și poze mai vechi.

Din memorie nu mai știu când a fost dată prima lopată pe T4. Se poate căuta pe forum...

#6
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by Dani - Today at 11:39:18 AM
^^ Dar apropo de asta, am o intrebare care nu se vrea ironica: primii 50%-60% cand au aparut?
#7
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx12 Craiov...
Last post by oneLess - Today at 11:25:17 AM
Nici eu nu cred. Dar toată lumea crede că va face restul de 70% pe Buzău Focșani la vreo 80+ km anul ăsta!  :D
#8
Companii aeriene / Re: Noi companii aeriene roman...
Last post by Sorinus - Today at 11:24:13 AM
Cred ca Anima si FlyLili vor doar sa-si foloseasca avioanele cand nu au chartere. Pe principiul un avion la sol nu face bani.

DanAir...cred ca de fapt traieste din WetLeas-uri, nu inteleg exact cat de bine le merge la Bacau.

HiSky sunt mai inchegati si au rute unde nu concureaza cu Wizz in general, + chartere. Ei sunt cel mai aproape de modelul BlueAir, sper ca fara partile rele.
#9
Drumuri Expres (DEx) / Re: Drumul Expres DEx4 Turda-D...
Last post by andreita - Today at 10:45:33 AM
Am trecut eu luni pe la 17 - si da, erau 5 grinzi.

Apoi m-am intors pe la 1 noaptea si venea un nou transport cu 4 grinzi.

Deci se misca. Eu cred ca e realizabil sa termine pasajul DN1 pana in septembrie
#10
[B-IF] Proiecte / Re: [B] Discuții, lucrări şi p...
Last post by shift2rail - Today at 10:30:39 AM
inca un proiect fantezist de la @burduja intr-o campanie de uzura, anosta, lipsita de idei si, mai ales, de dezbateri:

https://www.facebook.com/photo?fbid=1069155691238223&set=pcb.1069155844571541