Discuții cu și despre CNAIR

Started by Ionut, October 12, 2015, 06:17:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bridge

#570
Quote from: ciprebbe on May 27, 2016, 05:51:05 PM
Dan Costescu inlocuit din functie de Dacian Ciolos. Noul ministru al Transporturilor va fi Mihut Constantin Craciun
o fi adevarat?

cel din stanga? :hm:

alecu26

Da, cel intre Catalin și Ciolos.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).



bridge


alecu26

E clar. Dacă au adus încă un penetrometru pt bitum uri sa rezolvat tot. Și dacă ăsta înseamnă capacitate maxima.....nu sunt vesti bune.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

Oare cand vom avea un nou raport de la Consiliul Concurentei privind contractele CNADNR?
Raportul din 2013 privind "INVESTIGAŢIA SECTORIALĂ pe PIAŢA LUCRĂRILOR de CONSTRUCŢII de DRUMURI și AUTOSTRĂZI" ar trebui actualizat. ;)

1_utilizator

http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/in-septembrie-va-fi-gata-primul-tronson-de-autostrada-construit-exclusiv-de-cnadnr-417946

Pentru cei mai cunoscatori decat mine: inttretinere nu stiu sau nu pot sa faca, taxe nu stiu sau nu pot sa colecteze, contracte nu stiu sau nu pot sa urmareasca, dar stiu sa construiasca autostrazi?

Incepe sa miroasa a Sova-bis.  Nu spun asta ca sa critic dar poate ca ar trebui sa facem un bilant la jumatatea mandatului ca sa vedem cu ce ne-am procopsit. Citesc despre o absorbtie cu "40 % mai mare decat anul trecut":   "Acesta este genul de proiect de succes care ne-a ajutat să facem o execuție bugetară cu 40% mai mare față de aceeași perioadă a anului trecut". - dixit Ministrul Transporturilor la deschiderea lucrarilor de la Ocolire Bacau. Si spune bine: conform executiei bugetare 2016 ,la sfrasitul lunii aprilie CNADNR a investit 250 de milioane de lei, fata de 140 in 2015. Bravo, felicitari! Ce uita sau nu stie sa spuna este ca media cheltuielilor de investitii CNADNR la sfarsitul lunii aprilie pe ultimii 7 ani este 1.466 milioane lei adica cam de 6 ori mai mult decat ce s-a facut anul acesta.
Inaugurari de lucrari, discurs triumfalist gratuit....eu am mai auzit melodia asta.

alecu26

Quote from: 1_utilizator on May 31, 2016, 07:15:20 PM

Pentru cei mai cunoscatori decat mine: inttretinere nu stiu sau nu pot sa faca, taxe nu stiu sau nu pot sa colecteze, contracte nu stiu sau nu pot sa urmareasca, dar stiu sa construiasca autostrazi?


pai am deveni Ungaria asa. Si acest forum ar fi pustiu. Ne-am plictisi.

Quote from: 1_utilizator on May 31, 2016, 07:15:20 PM

Incepe sa miroasa a Sova-bis.

Schimbari la varful Transporturilor: un fost consilier al lui Ioan Rus devine secretar de stat

de Red. Economic     HotNews.ro

Marţi, 31 mai 2016, 18:52 Actualitate | Esenţial


George Dan Vuscan si Liviu Ionut Mosteanu au fost numiti marti secretari de stat la Ministerul Transporturilor, potrivit unor decizii ale premierului publicate in Monitorul Oficial. Vuscan, fiul fostului prefect de Cluj, a fost consilier al ex-ministrului Transporturilor, Ioan Rus.

Vuscan a ramas in minister si dupa plecarea lui Rus, ocupand pana acum postul de consilier al ministrului Dan Costescu. Tot consilier al lui Costescu a fost pana acum si Liviu Ionut Mosteanu.

Tot astazi au fost eliberati din functiile de secretari de stat la Ministerul Transporturilor Ion Aurel Stanciu si Marius Humelnicu. Ieri, Ciolos l-a demis pe un al treilea secretar de stat, Razvan Cuc, pentru ca a participat la un miting electoral la Giurgiu.

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

bridge


florin74

Fiul lui tata, fost RM de banca, cu mama sefa de directie in aceeasi banca. Competenta cat cuprinde. Pe bune, Ciolos e normal la cap?

Morosanu

Toti o apa si-un pamant. Aveam mari asteptari de la acestia dar se pare ca nu sunt cu nimic mai breji decat altii. Ce mama zmeului e asa de dificil sa pui niste oameni capabili, sa fie in stare sa urmareasca interesul national, nu de grup. Dai cu pumnul in masa si ori la bal ori la spital, oricum esti doar pentru un an acolo. Ce poti pierde? Dar degeaba politicul se lipeste de tot, si tot ce atinge murdareste, spurca, distruge. Totul, absolut totul... Vorba lui Adiarc de pe un alt post: Cine stinge ultimul lumina??
Politica distruge tot ce atinge.

alecu26

Prima data am crezut ca ne scrie chiar Mosteanu (foarte aproape Morosanu de Mosteanu).
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

1_utilizator

Merci! Pe mine m-ati lamurit: cei care s-au facut ca pleca in noiembrie au lasat o agenda precisa si pozitii blocate in organigrame cum ar fi tehnocratii parasutati la Transporturi si CNADNR. De unde frictiunile cu PM-ul, de buna credinta, el. Pacat de cei care au crezut ca pot schimba ceva .....si au muncit pentru asta.   Offffff.....

tonică

acest guvern, pentru cine a uitat deja, e un guvern nascut dupa ce unii dintre noi au iesit in strada cat sa sperie macar porcimea. S-a reusit partial fiindca doar pe jumatate s-a optat inspre tehnocratie, multe ministere au ramas ale partidului care conducea si vechiul guvern. MT a ramas astfel sub un anumit control politic premierul neavand prea multe de spus altfel decat sa stea cu lupa pe el si sa sanctioneze verbal neajunsurile. Cred in continuare ca schimbarile care se pot face in acest minister sunt mai degraba de fatada, nimic concret doar "joc de picioare". La Cnadnr dupa semnele ultimelor luni pare identica situatia...
Iar, o parere personala, pentru a contracara cumva posibilitatile limitate in schimbare intr-acest minister, prim ministrul a gandit sa isi faca o proprie echipa formata din consilieri care sa schimbe viteza de lucru si sa ofere astfel ministerului sanse mici sa o lălăie cum o facuse in ultimii ani. Despre consilierii alesi, toate cele bune pana acum! ;)