Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 35 Guests are viewing this topic.

frunzaverde

Daca nu se schimba nimic in Serbia, drumul principal al camioanele turcesti va ramane cel prin Belgrad - mult mai multa autostrada (azi sunt doar 120 km fara autostrada, si sarbii au vreo 30 in constructie cu deadline 2013). In momentul asta, peste 70% din traficul de camioane turcesti spre Vestul Europei trece prin Serbia, si nu sunt sanse ca raportul asta sa se schimbe in viitorul apropiat.

Tranzitul prin Serbia este, pentru un camion turcesc, la fel de simplu ca tranzitul prin Romania. Formalitatile sunt banale, si turcilor oricum le trebuie carnet TIR. Avantajul? 0 serpentine tot drumul, autostrazi si drum mai scurt cu 150 km (si cu cel putin 6-8 ore fata de varianta prin RO), care compenseaza taxele mai mari.

E posibil ca podul Calafat - Vidin sa atraga ceva trafic GR->Europa Centrala si BG->Europa Centrala, care doreste sa stea in UE. Insa Grecia, cu exporturi foarte modeste, genereaza foarte putin trafic as is. Mai mult, foarte multi transportatori greci (si din ce in ce mai multi turci) prefera Igoumenitsa-Brindisi pentru transporturi spre Franta sau Germania.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

sebba

mda, altii pot! apropos... sarbii primesc ceva bani de la UE ptr autostrazi?
Sailing away! S/Y Haimana

cricric

Probabil ceva fonduri de preaderare. In rest, am vazut ca imprumuta de la Kazahstan si alte tari de acelasi gen pentru infrastructura.

Ionut

QuoteDescoperire deosebită pe autostrada Orăştie-Sibiu – simboluri necunoscute pe un fragment din perioada neoliticului

"Descoperile arheologice dedicate au scos la iveala un sit din primul val de neolitizare. Acest sit se datorează unor comunităţi care au venit de undeva din Macedonia sârbă şi Macedonia grecească. Din punct de vedere istoric este o descoperire deosebită. În afara autostrăzii am găsit trei locuinţe, numerose obiecte şi ceva care pe mine m-a dat pur şi simplu peste cap- un fragment cu o scriere necunoscută, pe care nu am reuşi încă să o descifrăm. O să facem publică descoperirea şi o să aşteptăm specialişti din toată lumea, care îşi vor da cu părerea şi poate dincolo de controversele pe care o să le stârnească, o să se ajungă şi la desifrarea simbolurilor", a declarat Sabin Luca, directorul Muzeului Brukenthal.

sursa: Turnul Sfatului

Ionut


ciprebbe

Din pacate se anunta o iarna grea....prognozele sunt ca va fi mai rau decat iarna trecuta....asta inseamna ca evolutia lucrarilor la segmentele aflate in constructie va fi tot mai redusa. Sa fim realisti martie 2013 nu poate fi atins.
In Europa valul de frig a adus in unele locuri (Germania, Cehia , Polonia ) un strat de pana la 22 cm de zapada. Momentan vremea e in incalzire, sa speram ca vor profita constructorii de acest lucru.
PS. De fiecare data cand am plecat din tara eurocopter a venit cu cate o surpriza placuta si a zburat peste tronsoane prezentandu-ne filmarile aeriene, acu plec iara...poate vine din nou cu o surpriza placuta. Eu sper sa surprind din mers cat mai multe info din teren si sa va aduc la cunostinta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Drum bun si sa ne aduci poze de pe unde poti! :cheers: Lasa ca mai este pana la iarna, in Germania si Polonia e mai rau ca la noi. :) Conteaza mult conditiile locale... la prietenii din vest (Arad-Timisoara-Lugoj) se poate lucra pentru ca iernile nu sunt asa problematice. Sa vedem... poate dau si Timisoara-Lugoj lot 2 ca sa vedem ceva lucrari peste iarna.

radutm

QuoteConsiliul Judetean Timis vrea o noua conexiune cu Autostrada A1
Un nou drum de circa şapte kilometri, care ar realiza legătura între drumul european Timişoara-Arad şi Autostrada A1 ar rezolva o parte din problema şoferilor din municipiu, care se plâng că autostrada a fost construită prea departe de oraş şi ar decongestiona traficul în Dumbrăviţa. Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş susţine că noua legătură ar putea fi construită anul viitor.
Sursa: http://www.tion.ro/consiliul-judetean-timis-vrea-o-noua-conexiune-cu-autostrada-a1/1197099
cont inchis

Ionut

Foarte bine! Este ceea ce desena bogdymol acum un an si ce tot discutam noi. Sper sa se faca. :)

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

radutm

#4330
^^
Cam da...CJT sa inceapa cu largirea DJ Dumbravita - Giarmata ca e la ei in curte.

Ziceam de poze la pasajul de la Ianova...cred ca trag o fuga pana acolo la pranz. E si soare bun de poze.

LE: daca aveti careva  posibilitatea, facem o intalnire ad-hoc la ora 12? Scrieti-mi pe PM.
cont inchis

Ionut

E drept ca pana la final de an vor fi multe declaratii politice, promisiuni si gogosi electorale. That's a fact, nu e politica. :) Acum evident ca noi speram ca macar o parte din aceste promisiuni sa fie duse la bun sfarsit. Iar acest drum chiar n-ar fi asa o mare problema... daca se acceseaza bani europeni. Altfel imi vine greu sa cred ca au Primaria si CJ Timis bani pentru el. Si e un drum de mare efect, am vazut cat de aglomerat poate fi in Dumbravita. Si eu am fost acolo si inainte de a fi gata autostrada... si tot era aglomerat.

savagedanyro

Eu asta nu inteleg .

CUM NAIBA sa nu ai bani de 6 (sase) km de drum.
E un judet din TOP3 national !!!!!!!
TIMISOARA 2021 !

delacroix

Quote from: savagedanyro on November 02, 2012, 10:37:27 AM
Eu asta nu inteleg .

CUM NAIBA sa nu ai bani de 6 (sase) km de drum.
E un judet din TOP3 national !!!!!!!
Bani sunt doar ca nu s-au inteles cine  sa-i ia. Numai comisionul face 1 mil. euro.

Ionut

Putem comenta fara sa folosim aceleasi clisee vechi de zeci de ani de zile? Astfel de comentarii gasim pe toate "gardurile", pe-aici am pretentii de la voi. Sa nu va mirati cand va treziti fara posturi. :)

Chiar si pentru acel drum pe 6 km e necesar un efort... trebuie facut si nod cu autostrada, nu e tocmai o sosea pietruita. Nu e vorba ca n-ar fi bani, e vorba ca nu prea se doreste a se investi in infrastructura. Asta ca sa fiu diplomat. Deci trebuie bani SI pentru asta. Proiectul asta se poate face lejer din bani UE... pe Regio. A se vedea ce au facut autoritatile de la Campina cu acel nod la intrare/iesire din oras pe DN1.

Eu zic ca nodurile sau "strapungerile" acestea pe DNuri si autostrazi ar trebui sa intre in responsabilitatea autoritatilor locale/judetene.