Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 23 Guests are viewing this topic.

tonică

fain film, AlinC, multam mult pentru efort!
Pare ca mai e doar nitelus pana departe si pare ca se intrevede si ce solutie au ales la zona alunecarii.

ionutz08

Complexa lucrare la acest deal

alexa_adrian2001

Sunt curios de un lucru: totusi, ce fac acei oameni? Nu exista nici o metoda mecanizata? Musai sa puna pietrele manual?
Eu as intelege ca zidesc pietrele si apoi trag plasa aia de sarma. Bine inteleg?
Asa o munca de chinezi!!

danutzu_1069

Din pacate, la gabioane, se lucreaza exclusiv manual penttu incarcat /asezat pietre.
Pietrele nu sunt zidite si nici plasa nu este trasa dupa. Plasa are doua laturi, una orizontala si una la unghi (cea care se vede din exterior) pietrele se aseaza dinspre exterior, de jos in sus, sub forma de triunghi (in sectiune) restul este unplutura de pamant armat..

GDPR

Un simplu zid din gabioane la ditamai alunecarea, hmm, hmm. Oare ce verificator si-a asumat solutia asta?

mihaimai

Nu imi amintesc sa mai fi vazut mentionata falia asta. Poate fi o problema?


marinul

Pana la urma la asta o sa se ajunga, mai devreme sau mai tarziu





Powered by API/PUM imgur uploader

poza e din Serbia, gasiti filmarea la Drumurile vecinilor



danutzu_1069

Nu-i chiar asa simplu.... trantesti un coviltir...
Asta trebuie sa aibe fundatie serioasa...

GeorgeSB

Coviltirul ala trebuie sa acopere si dn-ul, altfel totul ajunge in dn.

dr4qul4

Nu credeti ca e mai simplu sa se rada dealul? Nu avem nimic deasupra, doar ca avem foarte mult de excavat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

elphax

proiectul a fost gandit de la inceput asa - ieftin si prost. putem doar sa speram ca executia este cat mai buna pe baza proiectului, din imagini pare OK
pentru acoperirea similara cu ce au sarbii - nu e foare complex - se foreaza piloti, se toarna o centura, se pun stalpi si apoi grinzi/placi :)
dar din alt buget

sa razi dealul este o munca titanica - la fel de grea ca si birocratia pt exproprierea terenului :)

am remarcat si eu crapatura aceea mare in deal in partea stanga - acolo vad un risc mare pentru perioada urmatoare. ca idee, voi circula foarte atent si foarte repede pe aceasta bucata de A cand va fi gata

paulmare

https://i.postimg.cc/R05BV0jt/DSC-3383.jpg - din pozele lui Marcel

Poate ne zice cineva care se pricepe la geologie - cum sunt inclinate straturile acolo in poza lui Marcel, daca le sprijina cu un zid din gabioane - e suficient ??? ma rog cineva a semnat ca e ok solutia asta, care o fi vazut proiectul si forajul si nu isi da cu parerea ca noi - totusi nu e cam putin pentru ditamai malul de nisip sau ce o fi fiind acolo in falie ?
^ se vede in filmarea lui AlinC (multumim amandorura pentru poze si filmari) ca fac un zid din cutii sudate, de umplut le umplu "in situ" cu material local, altfel - sunt si preumplute dar e aceeasi manopera laborioasa facuta in alta parte, daca vrei sa consolidezi un versant undeva unde nu poti tine inchis mult timp din cauza traficului, nu e cazul la LD
https://www.maccaferri.com/ro/products/gabioane-preumplute-cubirock-2/



Goldmund

M-am uitat la ultimul film de cel putin 5 ori, asa de mult imi place stadiul actual la Dealul Liliecilor. Daca nu intervine ceva grav pe santier, in doua luni acesti minunati constructori chiar reusesc sa finalizeze lucrarea si tronsonul.

Mersi pt. filmari si poze!
Fara accidente
si
La mai mare!

zuma80

Mie cota finala a terasamentului imi pare cam asa.
Observ in filmarea lui Alin ca au renuntat la accesul in santier din DN pe sub pasajul Soimus, iar acum il fac in totalitate dinspre CIC pe pasaj.
Pentru A6!

Skynick

#46274
Urate jgheaburile alea de scurgere. Ar fi mers ceva din piatra sau un material mai piatra arsa asa, la cat de bine o sa arata peretele. Tabla aia stralucitoare e fix Strehaia + senzatie de provizorat.