Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 4 Guests are viewing this topic.

teoneo

Poze din apropiere de Ludus, in zona supratraversarii autostrazii a DC95 ce duce spre Gheja. (tot lot Astaldi/Max Boegl).
Prima poza de pe DC95 e cu vedere spre Ludus. Apoi cu traseu autostrada spre Est.





Spre Vest.


M-am dus la baza acelui terasament sub forma de rambleu. Poza de pe DC95 spre viitoarea culee vestica a supratraversarii A3. Dupa cum se vede, terasamentul (care incepe de-aici pana la viaductul peste Mures si CF 405) s-a inaltat foarte mult.






Powered by API/PUM imgur uploader

vancouver

#15916
Quote from: teoneo on April 28, 2018, 11:59:13 PM
Aici s-a turnat deja beton.


Betonul turnat este doar o egalizare (sau strat de curatenie, in traducere libera din alta limba) de 5-10 cm grosime, cu rolul principal de a permite realizarea in bune conditii a armaturii din radier.

Urmatoarea etapa este spargerea betonului din capetele de piloti (in poza se vede ca deja s-a spart partial), lasand libere barele de armatura care vin din piloti. Intre aceste bare se face armarea radierului, se cofreaza marginea si se toarna betonul radierului.  Din radier vor iesi mustati de armatura, care vor face legatura cu pila sau pilele sau culeea de deasupra.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.


TibiV

Alex,
de ce nu ne spui de unde sunt pozele?!...
:lol:
+1
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Inca nu imi dau seama daca si partea superioara a pilelor va fi ovoida sa deptunghiulara(astea 4 din albie).

sunt intarziati, e clar, nu vedem macarale in 15 mai cum era programat initial....:(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexandruduma

Chiar asa mari sunt progresele ca nu se mai recunoaște faimosul pod lipsa?

Sent from my SM-J320F using Tapatalk


Ionut

Păi dacă sunt întârziati să le rezilieze contractul.
#CapitanulReziliere

georgec

Sa inteleg ca la Gilau au reusit sa toarne o pila? Sau doar au cofrat?

voicul

^Oare de ce au intarziat?
Un partener serios a aruncat cu 0-uri in iei si acum nu prea mai sunt bani?

Iceman

Se lucreaza in stil romanesc ;)...Incet si bine :D....TS nu are motive sa se grabeasca

TibiV

Da, nu are motive de grabă...
Până în septembrie mai sunt.... hăhăăăă... 5 luni întregi!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mihaihedes

Sărăcia și incompetența autorităților face ca un viaduct sa se facă într-un an. E ca și cum ai vrea sa renovezi o casă și îl chemi pe Gicu (meșterul casei care mai are 20 de lucrări luate) și termină de zugrăvit o cameră în trei luni. Antidotul la întârziere sunt banii și seriozitatea. (din partea statului evident).

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk

reed

 :lol:@ciprebbe -cum nu sunt macarale;eu vad doua in poze  :lol:

Ionut

Vorbea despre cele pe care le-au inchiriat pentru ridicarea grinzilor.

reed

Faceam haz de necaz Ionut.Te amarasti cand vezi atata "şforţări".