Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cipi

#8430
E mai simplu sa dai vina pe factorul uman decat sa incerci sa iei masuri sau sa construiesti.

Constructia de noi drumuri e un proiect pe termen lung (si putem discuta ore in sir despre cum proiectul asta nu s-a facut logic, cu viziune pe termen lung si cu interes pentru binele cetateanului). Dar lipsa drumurilor noi si modul in care au fost gestionate drumurile vechi (nu are sens sa repet mesajul precedent al lui Alin pentru ca a sumarizat foarte bine) ascunde un prim factor care influenteaza semnificativ numarul de accidente: oboseala la volan. E complicat rau sa parcurgi 100 de km intr-o tara unde, respectand cat de cat regulile de circulatie, ai o medie de circa 50 de km/h. Practic, e ca si cum ai fi intr-o localitate continua (ceea ce in multe locuri chiar se intampla). Sa spui ca pentru asta e de vina conducatorul auto reprezinta o dovada de lipsa de viziune (si ma abtin nu greu sa nu plusez spre rea-vointa).

Al doilea factor care reprezinta o imensa barna in ochiul autoritatilor (de orice natura) este indisciplina la volan. Pana si in Bulgaria pe care am traversat-o de curand doar pe nationale, am vazut eforturi mai mari din punctul asta de vedere. M-am plictisit repede sa numar camere de vigneta si radar, echipaje de politie si bumpere de asfalt langa treceri de pietoni. Nu mai zic ca orice masina care ma depasea pe banda a doua revenea pe banda intai.

La noi, mi se pare, ca de la zi la alta, lucrurile devin din ce in ce mai rele din punctul asta de vedere, e un adevarat vest salbatic. Limita de viteza, linie continua, sens unic? Sunt povesti de adormit copii la noi. Am sute de mii de km parcursi si am fost oprit de Politie pentru controale de rutina de vreo 4-5 ori. Ce-i drept, am ajuns la varsta la care noaptea dorm si am ajuns demult la concluzia ca pentru un sfert de ora in minus nu merita sa ma grabesc (si daca vi se pare ca e diferit, incercati sa mergeti "slow and easy" si vedeti de cate ori sunteti depasiti de acelasi sofer grabit la un drum de cateva sute de km). Sunt satul sa vad ca sunt depasit de incepatori (-20km/h in primul an e o regula valabila doar la examenul teoretic), doar pentru a ii ajunge din urma in prima curba... daca supravietuiesc.

JohannDB

CITREZ :: ((  Sunt satul sa vad ca sunt depasit de începatori (-20km/h in primul an e o regula valabila doar la examenul teoretic), doar pentru a ii ajunge din urma in prima curba... daca supravietuiesc. ))
   Stimate coleg, am pe  undeva la peste 1,5 milioane de ...de kilometri..... Și astfel de "zmei" am văzut cu miile, dar și chiar azi noapte (vineri/sâmbătă 17/18.05) am avut parte de o "cireașă pe tort"..... Și "cireșarul" era bine-nțeles unul cu nesimțirea direct proporțională cu prețul mașinii.....
EU, la vârsta mea, la școala de șoferi făcută "cândva" și cu  toată experiența acumulată, o spun cu mare părere de rău, că pe drumurile noastre suntem cam cum erau aviatorii americani în conflict cu aviatorii japonezi: "care pe care" pe șosea....
  Adică, dacă "poxcul" are un "suv", intrinsec are și cumpărată sau concesionată o bucată (sau toată) de șosea și eu devin fiul ploii, un intrus pe proprietatea lui, eu care plătesc un AST care face cât 10 ani de-ai lui de bântuire pe drumurile țării.... Nu mai vorbesc de slăbiciunle poliției (până la urmă nici legea nu-i face "de beton"/intangibili; alte lacune)..... Și apropo, mi-aduc aminte cum la o trecere în HU la Nădlac 2 în 2019, um "magraon" cu număr de MH, cu-n rapăn de dubă, albastră, n-avea dureri în bască, pentru lipsa luminilor complete pe spate (când l-am atenționat, a făcut mișto de mine / dracul m-a pus), dar după primii kilometrii  pe M 43, înainte de prima parcare l-a filat un echipaj și l-a tras pe dreapta chiar în nasul meu....; de curiozitate am intrat și eu în parcare și-l vedeam pe "șmecher" cum încerca s-o dea la "pace" cu echipajul.... N-a fost cale de discuție și s-a ales cu buzele umflate...... Ca fapt divers....