Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Multumiri de poze!

Vad ca largesc cu cel putin o banda pe unele portiuni, asa e sau modifica traseul drumului?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

marcelbanu

Deocamdată se lărgeşte drumul la rampele şi pantele situate în curbe
aşa cum se vede în fotografiile ataşate...
Pe măsură ce evoluează lucrările, revin cu fotografii !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

bogdymol

Se largeste drumul in zonele unde se va face banda suplimentara de urcare pt. vehiculele grele, plus ca se mai 'indreapta' unele curbe. Cand va fi gata cred ca va fi un drum fain, modern.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ovicor

Corect, Lvs_tm ! Se pare ca nici constructorii, nici multi dintre soferi, nu cunosc semnificatia acelor balize. Benzile oblice de pe acele balize trebuie interpretate ca niste sageti cu varful in jos, deci indicand clar pe ce parte trebuie ocolite !

user201

Oricum, având în vedere că DN76 e parte a E79 ( Miskolc - Thessaloniki ) și că prin Ungaria, Bulgaria și Grecia e în mare parte autostradă sau se vrea să fie drum expres, sper să fie și la noi pe acea porțiune, cel puțin 2+1 pe alocuri, în special la urcări.

În plus, din câte am văzut eu legat de lățime, drumul părea că nu a fost reabilitat și lățit după 1990, ci doar petecit.

iulius

#1250
sa inteleg ca va fi reabilitat tot drumul E79 intre Soimus si Oradea? pe Google Maps imi da 186 km, daca da, atunci Selina au de lucru la greu...

harta

florin74

#1251
Stai linistit, sunt mai multi constructori, drumul e impartit in 6 sectoare (SELINA - Soimus Brad, PORR - Brad Ionesti, LUJAN Ionesti Varfurile, CONSTRUCT MOD Varfurile-Stei, Stei -Beius AZVI, Beius- Oradea CCCF Timisoara).

iulius

mersi mult pt informatii, oricum sper sa iasa treaba buna la final.

florin74

Vad ca s-au emis autorizatii de constructii in martie pentru sectoarele CCCF,CONSTRUCT MOD si LUJAN, Selina cred ca avea de anul trecut, mai ramane PORR si AZVI (s-ar putea sa aiba, nu am gasit despre ele nimic)

Dan74

#1254
^
AZVI a inceput deja lucrul pe mai multe portiuni, deci sigur are autorizatie, inclin sa cred ca si PORR are deja autorizatie.

rocklee

le face drum [modern]  la moti..sa cobore in vale ...cu cibaru  :p

adiarc

faina treaba....si de la Soimus autostrada......super... 8)

altfel pe DN 14 - Sibiu-Medias-Sighisoara ( Strabag ), lucrarile au inceput din nou in forta , dupa indreptarea vremii...lucrarile sunt aproape finalizate
cred ca in 2-3 luni vor fii finalizate...momentan se trage tare pe toate fronturile..mai ales str de uzura















"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

florin74

S-a scos la licitatie si modernizarea DN5, bucata abandonata de ROMSTRADE (Modernizarea a 11,65 km din DN5, Bucuresti – Adunatii Copaceni, intre km 7+573 – km 19+220)
Val estimata : circa 110 mil lei. 12 luni executie


marcelbanu

DN 76 Șoimuș - Brad



















Fotografii realizate în 14 mai 2014 din goana microbuzului...


Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !