Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

valexandru

#105
  In Oituz:








Banda de urgenta are maxim 10-20 cm. Stie cineva care este minimul acceptat?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Super efortul, Alex! Multumesc mult pentru poze! "Banda de urgenta" e impropriu spus... este un shoulder, acolo cativa cm in plus in caz ca apare ceva, nu poti sa-i zici banda de urgenta. Sunt drumuri vechi facute dupa normative de mult apuse si care n-au fost largite la standardele actuale.

valexandru

#107
@Ionut Dar inca nu s-a terminat! Mai am de pus multe poze!
             Pe centura Avrig , dimensiunea "benzii de urgenta" este comparabila cu cea de pe A1 Centura Sibiu si de aceea cred ca au aparut noi normative legate de lungimea "benzii de urgenta". Poate stiu ceva mai multe nenea_hartia sau bogdymol.
   Revin imediat cu si mai multe poze.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

#108
   Sa continui ,deci, cu pozele:
In zona aceasta:
(In aceasta poza nu realizez cum am reusit sa prind si afisul ala cu vanzare :lol:)


Mai demult era o discutie pe SSC unde ne contraziceam pe faptul ca o autostrada vest-est nu ar fi necesara/folositoare si ca Ucraina nu ar avea tranzit serios pe la noi , ei folosind traseul prin Polonia. Ei bine nu, am vazut vreo 5 camioane cu numar de Ucraina , iar aici e proba care demonstreaza asta:


Inspirat din postarile lui nenea_hartia am facut si eu o poza cu "banda de urgenta" in pe drumul DN11 Tg. Secuiesc -Bacau. Banda de urgenta are 28 cm (Aici unde este facuta poza este intr-o parcare, "banda de urgenta" fiind doar pana la "pietricica" aceia)

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

#109
Mai departe intre Oituz si Onesti:
In Oituz:


Acolo trebuie sa fie raul Oituz:


Onesti,un oras mic,dar curat si frumos cu steaguri (tot timpul) pe strada principala :


In zona centrului comercial/mallului Victoria:


Si un fel de statuie a lui Stefan cel Mare:





"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

In continuare intre Onesti si Bacau:
  O postare din tipul celei de mai sus. "Banda de urgenta" aici are aproximativ 30cm (mai exact 28 cm):


In zona Magura , la aprox. 20 km de Bacau+ inca un camion de Ucraina:


Bacaul vazut de pe dealul Magura:


In apropiere de intrarea in Bacau:


In Bacau :

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

Sa continui:
In Bacau:


La iesirea din Bacau inspre Suceava/Iasi pe DN2:


Si releul de la iesirea din Bacau:


De aici drumul devine 1,5x1,5 :lol: (de fapt drumul este 1x1 , insa banda de urgenta este mult mai lata si este folosita si ea)  :

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

Alte poze cu DN 2:
Se apropia noaptea , iar calitatea pozelor scadea , deci astea sunt ultimele poze care au fost cat de cat reusite:






"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

#113
In apropiere de Roman:


Si ca sa inchei frumos cu sesiunea de poze o sa pun acum niste poze cu apusul soarelui:






As fi vrut sa fac mai multe poze in Roman (in zona de centura) , la intersectia dintre DN28/E583 (Roman-Iasi unde continua drumul 1,5x1,5) si DN2/E85 , pe E85 in Falticeni, pe drumul Falticeni-Dolhasca ce este refacut din fonduri UE, insa timpul nu mi-a permis. Totusi o sa revin un pic mai tarziu cu un bonus (sau mai multe).
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

 Asta e unul din bonusuri:
http://www.youtube.com/v/lMd4BHSA8y4

In cazul in care nu se poate vedea videoclipul, aici e linkul:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

delacroix

@valexandru: sa inteleg ca va urma Vatra-Dornei-Bistrita-TgM-Sibiu ?

valexandru

@delacroix
:lol: Din pacate, nu. Va urma DN2 Falticeni(sau Motca)-Bucuresti-DNCB(poate , sa speram, si niste poze de la nodul A3 cu DNCB)-A1Buc-Pitesti-DN7 Rm. Valcea. Poate pe la vara va urma (din nou , caci am mai fost) si Suceava-Vatra Dornei-Bistrita-Reghin-Tg. Mures-Medias-A1 Sibiu centura- Rm. Valcea. Din pacate, la dus nu am condus eu , deci s-a ales acelasi traseu enervant (pentru ca il stiu pe de rost) pe care l-am utilizat mereu (pe Sovata nu mi se pare o optiune! Cand imi aduc aminte de gropile alea...). Traseul prin pasul Tihuta este foarte frumos si as fi vrut sa fac poze , dar de! Nu s-a putut!  Acum la intoarcere am ceva treaba (relativ scurta) cu sora mea in Bucuresti.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

bogdymol

Ieri am condus cam 200 km, camera video a mers, asa ca va pun niste instantanee (scuzati calitatea, dar vremea a fost urata si nici nu sunt facute cu aparatul foto).

Lucrarile la pasajul centurii Arad peste CF Arad-Deva:



Tot in acelasi loc s-a amenajat un sens giratoriu provizoriu. Soferul TIR-ului a "taiat" giratoriul...



... dar pe urma m-am prins ca a facut foarte bine din cauza hârtoapelor:



In luna Martie 2012 Consiliul Judetean Arad se lauda ca a inceput reabilitarea celui mai circulat drum judetean din jud. Arad (trafic comparabil cu un DN): DJ709 Arad - Seleus. Cu toate ca era Duminica de Paste si era normal sa nu se lucreze, eu n-am vazut nici macar un utilaj stationat pe marginea drumului si nici macar un loc pe tot acest drum in care sa se fi apucat deja de lucru. In schimb drumul e unul peticit:





Bine, pe urma am ajuns pe un DJ uitat de lume care arata intr-un hal...



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

^ Văd că peste tot e aceeaşi poveste cu Enel/ČEZ/Electrica/E.ON Energie şi cum dracului se mai numesc mamuţii ăştia stat-în-stat. Aproape se va termina pasajul, dar linia de medie tensiune tot acolo va rămâne.