Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NGC

"Proiectare si executie "Drum de legatura DN5 km. 60+500 - Soseaua de Centura - Pod Prieteniei km. 61+400""

Quote from: NGC on October 23, 2018, 11:14:48 PM
Am uitat sa va zic ceva. "Pe surse", asocierea condusa de COSEDIL a contestat.

Contestatia a fost admisa. Cine tine scorul contestatiilor castigate de contestatari? :D

NGC

"PROIECTARE, ASISTENTA TEHNICA SI EXECUTIE "Modernizare DN52 Alexandria-Tr.Magurele km 1+350-km 44+600; km 49+194-km 52+649""

Quote from: NGC on October 18, 2018, 10:34:03 PM
Quote from: tom_sawyer on September 27, 2018, 09:57:32 PM
Gigantul chinez Synohidro, scos din joc la un contract de 100 de milioane de lei în Teleorman

Firma de Construcții Erbașu a câștigat contractul de modernizare a DN52 Alexandria Turnu Măgurele, 47 de kilometri, în pofida faptului că chinezii de la Synohidro au avut o ofertă mai bun ca preț. Firma chineză a fost exclusă într-un mod în care naște semne de întrebare.

Compania chineză ar fi fost descalificată pentru faptul că nu a depus garanția de participare la documentație, în pofida faptului că valoarea acesteia este insignifiantă.

Într-o comunicare trimisă companiei chineze i se spune de către CNAIR că a fost exclusă deoarece garanția (scanată – n.red) nu a fost găsită în folderul indicat de firmă în sistemul SEAP.

,,(Garanțiile de participare – n.red.) se depun scanate cu semnătura electronică în SEAP... Nu au încărcat-o, o problemă tehnică sau un sabotaj din partea partenerului român (firma asociată cu Synohidro - n.red.)", spune o sursă din Compania de Drumuri sub protecția anonimatului.

,,Aveau bani, au și făcut garanția prin scrisoare de garanție, când i s-au solicitat clarificări au încărcat-o pe SEAP, dar comisia de licitație a considerat-o nulă pentru că nu exista la momentul deschiderii ofertelor. Ori e o banală eroare, ori partenerii români din asociere au făcut-o intenționat", continuă aceasta.

Depunerea garanției este confirmată chiar de CNAIR în comunicarea trimisă chinezilor, în care li se comunică faptul că oferta lor este inacceptabilă. Garanția apare printre documentele depuse ulterior de către chinezi.

Garanția este de regulă unu la sută din valoarea estimată. Se optează în general prin constituirea unei polițe de asigurare sau scrisoare de garanție.

Sinohydro, asociată cu Nord Vest Infrastructurii și Servicii SRL din Baia Mare, a fost singura companie în licitație care a avut un preț mai bun decât Construcții Erbașu SA și asociații acesteia.

digi24.ro

Am constatat azi ca am uitat sa va zic ceva, desi a trecut mai bine de o saptamana de atunci.

Licitatia a fost contestata de ofertantul de pe locul 3 din raportul "final", asocierea condusa de ALEXCOR TRADING.

SINOHYDRO nu a contestat descalificarea.

Contestatia ALEXCOR TRADING a fost respinsa. Mai poate urma CAB.

NGC

Quote from: rota on November 07, 2018, 05:35:55 PM
Quote
Astăzi, 07.11.2018 a fost semnat contractul de execuţie lucrări pentru reabilitare DN 76, Ionești – Vârfurile (km 55+425 – km 69+350), rest de execuție. Contractul a fost semnat între CNAIR S.A. în calitate de Beneficiar și Asocierea S.C. SYLC CON TRANS S.R.L./HIDROSTROY AD în calitate de Antreprenor.

Au primit acum si AC.

26.11.2018: "Lucrări rămase de executat aferente Autorizației de Construire nr. 047/22.11.2016, "Modificare Autorizație de Construire nr. 012 din 17.03.2015, lucrări rămase de executat aferente Autorizației de Construire nr. 004 din 21.03.2014 pentru sector km 55+425 km 69+350, contract 5 R11" din cadrul obiectivului de investiție ,,Reabilitare DN 76 Deva – Oradea km 0+000 – km 184+390""

dr4qul4

Au primit AC in 19 zile de la semnarea contractului! E cumva un record?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cassyo

Urmaresc presa judeteana de  mai multa  vreme si, avand in vedere modul cum sunt popularizate toate actiunile de modernizari /asfaltari, reparatii de drumuri, poduri etc., pot trage concluzia ca Valcea este un judet care acorda o atentie mai mare  intretinerii drumurilor arondate, astfel incat este de asteptat ca aportul lor pozitiv sa se vada si pe acest tronson de drum ce strabate tara Lovistei - portiunea valceana.

http://ziaruldevalcea.ro/2018/11/25/dupa-15-ani-drumul-rusinii-dn-7d-se-intoarce-oficial-la-consiliul-judetean-valcea/


Poate le vor insufla un exemplu de urmat si vecinilor din Arges, care au in administratie restul drumului pana la Curtea de Arges.
Calatorului ii sade bine cu drumul

carutasul

Întâi să-l vedem asfaltat și după aia apreciem :)

Gendan

Quote from: cassyo on November 28, 2018, 11:50:45 AM
Urmaresc presa judeteana de  mai multa  vreme si, avand in vedere modul cum sunt popularizate toate actiunile de modernizari /asfaltari, reparatii de drumuri, poduri etc., pot trage concluzia ca Valcea este un judet care acorda o atentie mai mare  intretinerii drumurilor arondate, astfel incat este de asteptat ca aportul lor pozitiv sa se vada si pe acest tronson de drum ce strabate tara Lovistei - portiunea valceana.

[Putin offtopic]

Stiu ca nu tine doar de DN, dar recent am avut de setat niste rute logistice in Valcea. Pe cuvantul meu daca am vazut judet mai cu vai paralele lipsite de treceri intre ele. Sate care in linie dreapta sunt la 6-7 km peste un deal, dar intre care poti sa ajungi cu ditamai ocolul. E genul de judet care sufera de DJ/DC-uri asfaltate peste interfluvii. Toti furnizorii de logistica mi-au confirmat asta.

[/putin offtopic].

thinker

daca urmaresti presa judeteana in loc sa urmaresti forumul normal ca ai asemenea opinii   :lol:  presa independenta din judet...
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

voicul

In general nu este aglomeratia asta acolo, dar de fiecare data este periculos. Vreo sansa de semafor acolo?





Powered by API/PUM imgur uploader

cassyo

#5664
@Gendan

Eu am facut o simpla observatie relativ comparativa, vis-a-vis de modul de abordare a intretinerii  si modernizarii infrastructurii de nivel judetean si comunal, intre judetele Valcea si Arges.De ce acestea ?Pentru ca  acestea sunt cele doua  judete traversate de drumul national la care se refera  articolul citat.

Valcea poate ca sta foarte prost, la nivel national, cu drumurile modernizate, dar fata de Arges, sta  mult mai bine -19,5% fata de 2,9%, lucru confirmat si de datele oficiale.

http://catcostaclujul.ro/harta-modernizarii-romaniei-i-drumurile-judetene-si-comunale/

Si apropo, legat de aluziile de partizanat local sau politic : eu sunt de origine argesean.

Calatorului ii sade bine cu drumul

tom_sawyer

#5665
Quote from: NGC on October 26, 2018, 03:08:19 PM
Astazi s-a lansat licitatia "Reciclare DN 68A km 44+000 - km 54+000".

Valoare estimata: 20,168,067.20 RON fara TVA

Durata contractului: maxim 8 luni, respectiv maxim 2 luni pentru proiectare si maxim 6 luni pentru executie

Termen depunere oferte: 19.11.2018

Fonduri: Alte fonduri

Quote
Se propune reciclarea drumului national DN 68A km 44+000 - 54+000, fiind prioritara interventia pe sectorul mentionat, avand in vedere starea tehnica existenta si perspectivele darii in exploatare a autostrazii A1 cu o discontinuitate intre nodurile rutiere Margina si Holdea pentru o perioada de pana la cca. 5 ani.





Powered by API/PUM imgur uploader

NGC

Quote from: tom_sawyer on November 13, 2018, 09:49:31 PM
SCN1025777 Semaforizare trecere de pietoni DN7 km 255+400 proiectare si executie – DRDP Brasov

Data limita depunere: 23.11.2018 15:00

Talmaciu:
https://www.waze.com/en/directions/romania/t%C4%83lmaciu/dn7-km-255/15925705.158994902.10718795.html

Asta s-a anulat din lipsa de ofertanti, dar au relansat procedura ieri, asa ca are alt numar, [SCN1029777].

horatiu.cosma

Întrebare: parcările de pe DN 1C Dej-Baia Mare de la Câțcău sunt tot închise?

bacovia

^ Da, sunt tot inchise. Vineri am trecut pe acolo.

dumbravaandrei

Tot inchise sunt si cele de pe centura Brasovului....