Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.



luc

De la ora 18:39, incepe efectiv urcarea spre Varfurile (la iesirea din Cristiorul de Jos, https://goo.gl/maps/K4rZjCfJy272)


Ionut

Data viitoare "lipește" clipurile. E mult mai usor de urmărit asa sectorul de drum.

luc

#4684
Gata si procesarea de final ;)



Enjoy!

myid

Aveti idee ce e cu "reabilitarea " de pe DN 17, intre Dej si Bistrita? DRDP Cluj il reface cu angajatii sai ?
Arata oribil, e refacere în situ, cu criblura tasata ? Au înnebunit cu totul ? Drumul ala era marcat cu verde, chiar nu avea nevoie de o reabilitare de nivelul asta. Semnalizare sub orice critica, o mizerie de nedescris pe drum, zgomot pe calea de rulare, Afganistan !

Doua evenimente aseara :
-  a alunecat unul cu BMW-ul in fata mea cand a franat, ziceai ca e pe gheata. Din cauza pietrisului ramas.
- mi-am crapat parbrizul ( maxim 3-4mm)  cand a sarit o piatra de la masina din fata.


Alexandru.

2020 va fi probabil termenul pentru tronsonul neatacat ( dupa Varfuri). In rest, anul viitor, cred ca acest drum va fi gata, in sfarsit! :D

luc

Oradea - Deva (DN76) are aproximativ 180 km, din care tronsoanele Oradea(Sinmartin) - Pocolo (Bitii) si Vârfurile - Ionesti au avut contractele anulate deci va trebui reluata toata procedura pe aprox 1/3 din traseu...mai e mult pana departe. 10 ani au trecut deja de cand au inceput lucrarile. Despre ce vorbim?

bugybuu

#4689
Quote from: myid on August 25, 2017, 11:27:37 AM
Aveti idee ce e cu "reabilitarea " de pe DN 17, intre Dej si Bistrita? DRDP Cluj il reface cu angajatii sai ?
Acelasi lucru l-au facut si intre Cluj si Dej de aproape un an. Inca nu au terminat nici acolo.

TibiV

Quote from: myid on August 25, 2017, 11:27:37 AM
Aveti idee ce e cu "reabilitarea " de pe DN 17, intre Dej si Bistrita? DRDP Cluj il reface cu angajatii sai ?
Arata oribil, e refacere în situ, cu criblura tasata ? Au înnebunit cu totul ?

Hai sa vedem.... 24 august 2017 (2017-08-24)

Lucrarea incepe imediat dupa iesirea din Dej, din...



Manasturel...

Din Bata incep semnele de lucrari



Si cam tot asa de la iesirea din Uriu...

... dupa care apare brusc un mic "ambuteiaj"...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Soferii se dau jos din masini...

... si accepta sa "pozeze" cu adidasii...

... ca sa vedem starea carosabilului

In fine... Dupa nici 20 de minute avem verde... Omul "cu semaforul" se odihneste...

Alte sectiunie de pe traseu...







Se pare ca chiar lucrau...



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Lucrarea mare era cam pana aici...

... dar continua si de aici incolo...



Abia aici era celalat domn cu paleta...

... chiar daca lucarile sunt inca in curs...



Iar aici 'am dezertat", am iesit de pe DN17 si am intrat pe DN17D


TOATE pozele sunt aici: http://imgur.com/a/tX9sv
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Pe site-ul MT s-a publicat "Proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Reabilitare DN 56, Craiova - Calafat, km 0+000-km 84+020" din cadrul Proiectului de reabilitare a drumurilor, etapa a V-a"

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/1670-hg29082017dtr

user201

Pe lângă filmările lui luc mai adaug și eu poze și informații legate de DN 76, zona Șoimuș-Vârfurile. Să începem cu zona Șoimuș unde lucra Selina:











După cum se vede din poze lucrările la nivel de asfalt pus pe carosabil sunt terminate și mai sunt mici lucrări precum linieri, capete de pod, dar se putea circula super decent, fără semafoare sau oameni cu palete.