Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Cluj-Dej e gata  se munceste inca de la Dej la BM
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adsailton92

Quote from: Ionut on October 24, 2012, 11:24:10 AM
Superbe aceste filmari!!! Multumesc mult! :cheers:
Intre Cluj si Baia Mare cum se prezinta situatia? Este reabilitat peste tot?
Salut,
Mai sus ai cateva filmari cu reabilitarea acestui drum intre Dej si Baia-Mare. Situatia va fi buna spre foarte buna. De ce nu foarte buna? Pentru ca, in afara de Pasul Mesteacan, unde s-au facut largiri la doua benzi, nicaieri nu s-a mai incercat nimic, aici ma refer la largiri sau chiar ocolitoare la unele sate(partea cu ocolitoarele la unele sate mai mari saU insiruiri de sate e de domeniul fantasticului pentru CNADR, ), santuri laterale pentru scurgerea apelor pluviale, destul de adanci si neacoperite, podete cu margini inalte, toate raportate in sate, la un drum relativ ingust.
Principalul e ca, calitatea sfaltului si semnalizarea va fi una foarte buna. Daca tot ai intrebat de Cluj-Baia Mare, nu mi-ar fi placut sa arate nici ca intre Apahida si Dej, unde prezenta unei benzi si a uneia de jumatate(1,5/sens), creeaza unele situatii foarte periculoase, esti obligat sa circuli pe jumatate de banda de cei din spate, se fac depasiri chiar daca vine ceva din fata.Foarte periculos....chiar daca starea carosabilului este perfecta.
Ca o completare, daca se vine dinspre Turda spre Baia-Mare, un mare avantaj il creeaza centura  Clujului. Excelenta, bineinteles, in afara portiunii cu probleme..te scoate undeva dupa Apahida.

Ionut

Pai tocmai de-asta intrebam ca am vazut filmarile tale de pe Dej-Baia Mare. Deci sa inteleg ca ruta recomandata pentru Cluj-Baia Mare este pe est, prin Gherla/Dej, nu prin vest pe Jibou, da? Ar veni DN1-Turda-Centura Cluj-Apahida-Gherla-Dej-Somcuta-Baia Mare, corect?

Sa stii ca la un drum cele mai importante elemente de siguranta sunt semnalizarea corespunzatoare si calitatea asfaltului. Evident conteaza si alte elemente si conteaza foarte mult si latimea drumului. Dar chiar daca e 1+1 si calitatea e buna, atunci drumul este destul de sigur pentru ca soferii nu obosesc mult peste masura uitandu-se dupa gropi, injurand de mama focului etc etc. Este incredibil de suparator sa urmaresti gropile, nu traficul. Ca sa nu zic chiar periculos.

Eu ma declar fericit daca se va reabilita Cluj-Baia Mare, tot segmentul.

flanker1

adailton ce sanse crezi ca sant sa termine in 2012 reabilitarea Dej-BM? Intreb de asemenea daca stii cum stau cu lucrariile la SM-BM?

adsailton92

@ionut-ai dreptate cu calitatea asfaltului.....dar :)nu pot fi de acord cu faptul ca nici macar nu se incearca o "ocolire" a unei aglomeratii rurale, ca sa ma exprim mai stintific; in rest da, un drum bun, marcat corect, face cat "o viata de om". Referitor la variante spre Baia-Mare din Cluj-Napoca, ruta spre Gherla-Dej-Ileanda-Somcuta-Mare, este cea mai relaxanta si frumoasa, dupa ce Dej-Baia- Mare, va fi finalizat de FCC.
Din Cluj-Napoca, ar mai fi, Zalau-Cehu Silvaniei(pe la Bulgari :))-Farcasa-Hideaga--Baia Mare-varianta exclusiv pe drumuri judetene, dar de buna calitate-merita luata in seama;
De la Tg Mures, daca vrei spre Baia-Mare, in momentul cand DN15(Strabag) va fi reabilitat, va fi iarasi OK si mai scurt, decat precedenta.
Traseu: Tg Mures-Reghin-Teaca-intersectia cu Bistrita-Beclean-Dej-Baia-Mare
Tg Mures-Iernut-Turda-Ludus-A3-Turda-Valcele-Apahida-Dej-Baia-Mare
Calc. voi diferentele :)

adsailton92

Quote from: flanker1 on October 24, 2012, 01:11:37 PM
adailton ce sanse crezi ca sant sa termine in 2012 reabilitarea Dej-BM? Intreb de asemenea daca stii cum stau cu lucrariile la SM-BM?

Salut,
Mai sus ai un fimulet, realizat saptamana trecuta cu stadiul DN1 C, Satu-Mare-Baia-Mare.
Am mai trecut pe acolo in aprilie, lucrari haotice, acum au mai avansat, dar tot haotic mi se pare ritmul. Am impresia ca au asternut direct asfalt nou peste cel vechi. Oricum lucrari dezorganizate. Fara gropi!
In Dej-Baia-Mare, am toate sperantele, ca va fi finalizat cat de curand. Mai este de lucru la cateva podete mai mari, pe unele portiuni avem si marcaje, la Mesteacan, ce a fost mai greu a cam trecut, mai au o scurta portiune pe urcare dinspre Baia-Mare, de asfaltat, acum fiind stadiu de pamant.
Dar va fi o lucrare pe cinste. Estimez, daca vor lucra in acelasi ritm-sfarsitul primaverii viitoare
Ce e mai important:se poate circula foarte bine acum, nemaiexistand praguri, frezari, gropi etc. Doar noaptea. din cauza lipsei marcajelor vor fi probleme.

BoGDaN


adsailton92

@BoGDaN-stramtoreala si inghesuiala caracterizeaza din pacate aceasta sosea foarte solicitata :)
Ca sa raman in ton cu pozele de mai sus, asa zisa varianta pentru trafic greu a orasului Dej, Jud Cluj.
Doua strazi, pe una avem si gara din oras, care servesc ca si ocolitoare pe directia Cluj-Napoca-Bistrita via Beclean sau Cluj-Napoca-Baia Mare.
La intrarea in Dej, se poate observa si pe filmulet, avem ditamai trecerea la nivel cu calea ferata-Crucea Sf Andrei.
Apropo, daca stie cineva, unde duce aceea cale ferata...la ocnele de sare?
http://www.youtube.com/v/tSQcSVtzLG8

BoGDaN

@adsailton92 nu stiu fra unde duce calea ferata si eu m-am intrebat de cate ori am trecut pe acolo....dar spune-mi te rog cum se numeste melodia e super faina.

flanker1

@BoGDaN: mersi pentru poze
@adsailton92: mersi pentru informatiile in legatura cu SM-BM

Legat de Dej-BM a aparut astazi un articol, din care reiese ca termenul e 3 ianuarie 2013.

http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/tragedia-de-la-caseiu-aduce-in-discutie-calitatea-drumului-dej---baia-mare--100471.html

adsailton92

Quote from: BoGDaN on October 24, 2012, 09:25:59 PM
@adsailton92 nu stiu fra unde duce calea ferata si eu m-am intrebat de cate ori am trecut pe acolo....dar spune-mi te rog cum se numeste melodia e super faina.
Salut,
Melodia este de pe youtube.com. O gasesti la categoria country, fiind cea mai lunga.
Drumuri Bune!

delacroix

Quote from: adsailton92 on October 24, 2012, 09:15:45 PM
Apropo, daca stie cineva, unde duce aceea cale ferata...la ocnele de sare?
Da, la Ocna Dejului.

BoGDaN

CNADNR construieşte o bandă de staţionare pentru camioane pe DN 7, înainte de Vama Nădlac

"Drumul Naţional 7 va fi lărgit înainte de vama arădeană Nădlac cu o bandă de staţionare pentru camioane, investiţia fiind începută joi, iar autorităţile afirmă că se încearcă, în acest fel, evitarea blocării sensului de mers spre Ungaria, cum se întâmplă de obicei la început de săptămână"



continuare:
http://www.gandul.info/news/cnadnr-construieste-o-banda-de-stationare-pentru-camioane-pe-dn-7-inainte-de-vama-nadlac-10256867

ciprebbe

#553
Nici la Bors situatia nu e mai roza la inceput de saptamana
http://www.youtube.com/v/9teJ_l80OV8
Peste 2 km coloana
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

BoGDaN

DN 66 intre Petrosani - Hateg - reabilitat de curand (cu cantec reabilitarea din ce am citit in presa). Un drum cu adevarat european!
PS: Atentie la soferii din zona Petrosaniului! Unii sunt agresivi in trafic si foarte indisciplinati. Strict Petrosani......