Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

udar

la centura Domasnea se foreaza la greu , cei cu foratul au spus ca ei mai au 1 luna de lucru acolo........
a inceput sa se vada si zidul care se ridica de la pilonii forati, nu cred ca o sa termine anul asta, poate daca trag tare o sa fie deschisa de vestita zi de 1 decembrie cand se fac inagurari peste inagurari :lol:

:cheers:

mariansb

#481
Chiar daca cu ceva intarziere,  pun acum pozele facute in august 2012, pe DN22A,intre Harsova si Tulcea.
Drumul e excelent,traficul lejer;cred ca am scos o viteza medie de 100 km/h(era o zi de sambata in jurul amiezii).




























































"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

adsailton92

@mariansb-multumim de poze. Legat de aceste poze, drumul acesta, clasic, parca vine sa infrumuseteze si mai mult peisajul dobrogean.
Nu am fost niciodata in Dobrogea(nici la marea noastra), dar cred ca, cat de curand o sa merg si neaparat pe acest drum. Ultimii km, parca nu sunt reabilitati, cei din ultimele poze, in schimb, restul arata bine.
Pentru cei interesati, drumul acesta strabate Podisul Babadagului, putin din Culmea Niculitelului si o buna parte din Podisul Casimcei. Acum nu stiu cata siguranta ofera aceasta sosea, dar din cauza ca in special podisurile au strate ondulate(asa se numeste si geomorfologic), in unele poze daca observati, soseaua urca si coboara lin. Practic contribuie, indirect la farmecul zonei.
Cred, ca in unele poze avem si ceva din ramura sudica a Muntilor Dobrogei(Culmea Pricopanului).
Multa lume, asociaza Dobrogea, influentelor turcesti, orientale, asta din punct de vedere social, cred, dar eu din punct de vedere a "ceea ce vezi", de pe sosele, eu ma gandesc la Podisul Caledonian(Muntii Scotiei), ambele unitati, formandu-se in aceiasi perioada......dar din pacate nici pe acestia nu i-am vazut. :(
Dar inca odata, calitatea drumului este foarte buna si pe acest drum nu trebuie circulat cu viteza :)
Drumuri Bune

adsailton92

#483
Salutari!
Pana baietii destepti din Romania, vor decide cand si cine va inaugura o noua bucata dintr-o autostrada, noi ne vom indrepta atentia spre starea DN-urilor din Romania aflate in reabilitare.
DN1 C, de la Dej-Baia-Mare este unul din drumurile nationale, aflate in reabilitare, foarte important pentru accesul in  zona de N-NV a Romaniei.
Constructor: FCC
Fata de ultima oara cand am trecut pe aici, aproximativ 1 an de zile, situatia este excelenta, progresele sunt mari si evidente.
Avem portiuni cu marcaje, pe care mai lipseste doar prezenta indicatoarelor, portiuni cu strat de uzura asternut, podete mai mari(Valea Chioarului si Buciumi) la care se lucreaza, lucrari laterale drumului, santuri de drenaj, podete, toate in stadii avansate de lucru.
Asfalt nou este asternut pe toata distanta dintre Dej-Baia-Mare
Punctul nevralgic, Pasul Mesteacan, este atacat puternic, prin extindere la doua benzi pe urcare, santuri de drenaj, podete casetate etc
Mai jos aveti cateva poze realizate pe coborarea spre Baia-Mare dinspre Dej.
Toate pozele sunt realizate inainte si dupa restaurantul "Placinta Creata"
Pasul Mesteacan, coborarea spre Baia-Mare
La "Placinta Creata"



Urcare pe doua benzi:





Lucrari de consolidare:









...va urma

adsailton92

#484
Pasul Mesteacan:





Calcare aparute la zi in zona :)


...spre Baia Mare, dupa "Placinta Creata"




Se pare ca zidul nu va disparea:



Drumuri Bune!

Ionut

Superbe reportajele tale! Multumim mult!!! :cheers: Ce bine imi pare ca Maramuresul primeste aceste drumuri. Tin minte ca ultima data cand am fost in Maramu' masina mea a fost foarte revoltata. :)

stelian222

pacat ca nu se face asa si DN18 dinspre Vatra Dornei

adsailton92

Quote from: stelian222 on October 12, 2012, 08:36:11 AM
pacat ca nu se face asa si DN18 dinspre Vatra Dornei
DN 18- intre Baia Mare – Sighetu Marmaţiei – Moisei – Iacobeni.
Baia Mare – Sighetu Marmaţiei-Aktor
Sighetu Marmaţiei la Moisei – 62 km-executant JV S.C. Spedition UMB S.R.L. / S.C. Tehnostrade S.R.L.
Moisei la Iacobeni – 89 km -Shapir Structures Israel.

De la Iacobeni spre Sighetul -Marmatiei nu se lucreaza deloc?
Pe primul tronson, Aktor lucreaza între localităţile Deseşti şi Giuleşti.
Eu am o nelamurire, ce se intampla cu Pasul Gutai, pentru ca, din cate am inteles "de dincolo", de pe thread-ul colegilor din Baia-Mare, reabilitarea acestui tronson nu ar fi cuprinsa. Nu am inteles eu bine?


laurashgeo

Mi-as face un album cu asfel de poze cu drumuri reabilitate din Romania, si de fiecare data cand as auzi pe cineva zicand ca drumurile din Romania sunt proste si cand o sa avem si noi drumuri "ca afara" i-as da albumul cu poze(in cap :)). Ca nu avem autostrazi e adevarat insa la nivel de drumuri nationale stam f f bine. In Belgia de exemplu sunt multe zone cu drumuri foarte proaste si nu e singura tara cu drumuri proaste; am intalnit peste tot pe unde am circulat drumuri proaste si peste tot am intalnit oameni nemultumiti care sunt convinsi ca in tara lor sunt cele mai proaste drumuri!

lucianxx9o

Quote from: laurashgeo on October 12, 2012, 03:55:59 PM
Mi-as face un album cu asfel de poze cu drumuri reabilitate din Romania, si de fiecare data cand as auzi pe cineva zicand ca drumurile din Romania sunt proste si cand o sa avem si noi drumuri "ca afara" i-as da albumul cu poze(in cap :)). Ca nu avem autostrazi e adevarat insa la nivel de drumuri nationale stam f f bine. In Belgia de exemplu sunt multe zone cu drumuri foarte proaste si nu e singura tara cu drumuri proaste; am intalnit peste tot pe unde am circulat drumuri proaste si peste tot am intalnit oameni nemultumiti care sunt convinsi ca in tara lor sunt cele mai proaste drumuri!

O replica de nota 10 cu +...
Asa mai aud si eu pe altii, cand ii aud mi se intuneca in fata ochilor, am fost prin italia (TORINO,MILANO,ROMA), niste strazi in oras vai de capul lor!Si ma refer la strazile principale nu secundare sau stradute inguste .Bulevardele din bucuresti sau celalalte orase, sunt mai bune de 1000 ori!!
Nu mai spun de autostrazi!!
Au autostrazi dar prea vechi fara reparatii (asfalt cu valuri,am prins si zone unde asfaltum era parca mancat, poduri cu armatura ruginita...).

mitsu

Adevarat, s-au reabilitat multe DN-uri in ultimii ani, la standarde europene, ba chiar si o gramada de DJ-uri. mai sunt carcotasi care critica faptul ca sunt rigole neacoperite sau podete periculoase, dar sa fim seriosi, multe DN-uri arata superb. Si inca se lucreaza la multe altele. Raportul drumurilor proaste vs drumuri bune s-a inversat semnificativ in favoarea celor din urma.

BoGDaN


Ionut

In multe poze asfaltul pare sa fie foarte proaspat. S-a reasfaltat recent? Merci de poze!

Earthchild

Quote from: lucianxx9o on October 12, 2012, 07:27:24 PM
Au autostrazi dar prea vechi fara reparatii (asfalt cu valuri,am prins si zone unde asfaltum era parca mancat, poduri cu armatura ruginita...).

Ei, sa implineasca si autostrazile noastre niste ani... Si pe urma, una este sa intretii 2-3 mii de km si alta cateva sute.