Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut


vancouver

ProMotor:

https://www.promotor.ro/masini-noi/news/harta-calitatii-drumurilor-din-romania.-actualizarile-se-fac-la-fiecare-24-de-ore-17880801

QuoteHarta prezentată pe pagina de internet forum.peundemerg.ro este actualizată în mod permanent de membrii comunităţii şi, de asemenea, se actualizează la fiecare 24 de ore cu date despre calitatea drumurilor preluate din OpenStreetMap.

Nu stiu de unde s-a propagat aceasta idee, dar harta NU SE ACTUALIZEAZA la fiecare 24 de ore. Actualizarile au loc o data la cateva luni, pe masura ce apar degradari noi sau se finalizeaza lucrari de reparatii. Este trecut in titlu data ultimei actualizari. Harta care se afla acum pe prima pagina este actualizata la 16.12.2018. Dupa iesirea completa din iarna si plombarile care se fac in martie - aprilie, voi face un nou update, probabil pe final de aprilie, cand am timp.

Ii rog pe domnii ziaristi sa stearga aceasta informatie cu actualizarea la 24 de ore, ea nu este corecta.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

cristi5

Au amestecat cele doua harti. Harta OSM se actualizeaza la fiecare24h. Dar degeaba, daca datele OSM nu sunt actualizate... inca nu am implementat cel mai recent log :(

Ionut

Azi am dat un interviu video pentru Antena 1 legat de harta calitatii drumurilor. Am aratat inclusiv pe mobil cum intra omul pe forum si pe harta. :D Le-am zis si de harta interactiva. Sa vedem exact ce iese pe post. Ar trebui sa fie un material care explica direct ce face harta si cum pot sa o foloseasca soferii, deci bravo tuturor celor care au contribuit la crearea si mentenanta hartii!!!

docclaudius

Dacă știe cineva care este starea drumului între Borsa si Iacobeni? Va multumesc.

ovideatza

DN2 intre Suceava si Falticeni:

- de la capatul sectiunii albastre (iesirea din Cumparatura) si pana la intrarea in Bunesti, respectiv toata sectiunea 2+1 alternativ e de galben. Gropi, denivelari, asfalt crapat, marcaje sterse spre invizibile.

De la Bunesti incepand pana in Falticeni e asfalt de anul trecut turnat, insa fie era murdar drumul, fie marcajele deja sunt puternic roase, pt ca se vedeau destul de slab. Ar trebui sa fie de ALBASTRU daca spala/ refac marcajele cand ii apuca harnicia de primavara.

In Pascani e horror momentan. E cel mult de galben. La fel iesirea din Falticeni spre Spataresti, cat e pe raza localitatii, groaznic.

In rest Tg Frumos-Iasi sufera si cred ca merita trecut la Verde. Are nevoie de reparatii punctuale la acel acostament extins + schimbarea stratului de uzura. Ar merge perfect si extinderea...acum ar fi momentul pt asa un proiect.

pasadia

#2046
Cateva observatii multumita drumurilor din ultimele saptamani:

1. iarna parca nu a mai distrus chiar atat de mult DN-urile din zona Brasov-ului:
- DN73, mai ales partea de la nord de Rasnov pana in CF 203 se tine bine, se pare ca au facut bine fundatia cu ocazia reabilitarii
- DN13, Padurea Bogatii, e decenta, mult mai buna decat era anul trecut pe vremea asta
- DN11, bucata din judetul Brasov, e ok pe partea pana la DN10 si cam rau ulterior, pana spre limita de judet.

Aceste portiuni se strica in fiecare iarna si apoi sunt reparate in lunile de primavara - vara.  Daca le-as colora acum le-as pune cu galben.

2. Desi de obicei recomandam doritorilor sa NU evite DN76, bucata Varfurile - Ionesti (ca solutie intre Deva si Oradea prin DN76-DN79A-DJ792A), de data asta trebuie sa o spun: acea bucata de cativa kilometri a devenit groaznica, demna de culoare purpuriu. Mi se pare cu atat mai ciudat faptul cu cat la precedenta mea trecere prin zona, la final de noiembrie, se faceau cateva reparatii pe acolo.  Sincer, la acest moment iau in calcul ocolul prin DJ707C-DJ708, Julita - Gurahont.

3. Si daca tot e vorba de judetul Arad - DJ709, Arad - Siria, e la fel de purpuriu. Gropi dupa gropi ce te indeamna la un slalom continuu. Cu atat mai ciudat mi se pare acest lucru cu cat vorbim de un DJ foarte apropiat de municipiu, cu trafic important. Situatii de genul asta sunt rare, cel putin cand vorbim de DJ-uri ce deservesc resedintele de judet.

4. In decembrie ma plansesem de gropile mici ce aparusera pe DN1C intre Gilau si Zalau. Nu stiu ce sa zic, dar nu le-am mai observat acum - au fost reparate? Da, situatia e aiurea pe zona de serpentine de langa Zalau, inclusiv datorita acelui mic santier prost semnalizat care afecteaza banda de coborare spre Zalau.

vancouver

^^ DN1C nu trece nici pe la Zalau, nici pe la Gilau. Presupun ca te referi la DN1F, Nadaselu - Zalau.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

pasadia


staude6

Drumul H09 (Ucraina) de la granita cu Romania (Sighetu Marmatiei) pana in zona localitatii Frasini (inspre Bukovel) este clar de roz. Eu, personal nu am mai circulat niciodata pe un drum asa de prost! Am discutat cu cineva din zona si sunt promisiuni ca in vara se va reabilita. In orice caz, acum e de evitat!

TibiV

Asta este drum strategic... Doar pentru LADA...
;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

supremealex

#2051
Drumul DN29 din jud. Botosani intre Saveni si Botosani merita albastru. Asfaltul este la fel de bun ca spre Suceava si marcajele si latimea drumului sunt pe masura. De la Saveni pana la DN24C (in Manoleasa) a fost modernizat in aceeasi perioada si asfaltul este de aceeasi calitate, insa drumul pare ceva mai ingust iar virajele sunt lipsite de parapet in unele zone mai periculoase si culoarea verde s-ar potrivi. DN24C merita culoarea albastra jumatatea dinspre Radauti-Prut, iar cealalta sa ramana verde drumul fiind mai ingust, cu marcaje putin mai sterse in sate si destul de sinuos.
Ambele drumuri au supravietuit foarte bine iernii.
DJ282 cam o optime sau o zecime din el fix incepand din Saveni (aprox. 5-8km) merita culoarea roz. Imi pare rau ca nu pot atasa fotografii cu starea drumului insa in unele zone sunt efectiv cratere care ocupa o banda intreaga in varf de deal unde vizibilitatea este 0 si inainte de iarna aceasta. In rest, asfaltul este de galben.

RobertH

#2052
Am terminat azi cu modificarea in OSM conform tabelului lui vancouver ( ultimul log postat la 17 Decembrie 2018) .

cristi5

#2053
17 dec 2018 :)

multumim frumos!

Am facut si eu progrese cu rutarea intre doua localitati (pt setarea calitatii). De fapt rutarea nu e o problema, ci identificarea segmentelor OSM de pe ruta, pt ca uneltele de rutare returneaza un sir de puncte cu latitudine si longitudine, nu segmente OSM. Sigur exista ceva pe net care face corespondenta puncte=>semgnete OSM dar nu stiu dupa ce sa caut.

Am facut un query SQL care gaseste segmentele OSM de pe ruta dar intre Caracal si Valcea i-a scapat vreo 10 din 80, incerc sa verific de ce :)



Se numeste "map-matching" sau "snap to road". Exemplu



Powered by API/PUM imgur uploader

mariuskl

Quote from: docclaudius on March 01, 2019, 02:45:53 PM
Dacă știe cineva care este starea drumului între Borsa si Iacobeni? Va multumesc.

Prin Borsa au mai reparat drumul, dar cand incepi sa urci e inca in lucru. Tehnic, poti sa mergi, dar practic, e un drum foarte lent. (denivelari, portiuni cu gropi, clasice)

Quote from: pasadia on March 04, 2019, 09:04:35 PM
Cateva observatii multumita drumurilor din ultimele saptamani:

------------------------------------------------------------------------------------------

2. Desi de obicei recomandam doritorilor sa NU evite DN76, bucata Varfurile - Ionesti (ca solutie intre Deva si Oradea prin DN76-DN79A-DJ792A), de data asta trebuie sa o spun: acea bucata de cativa kilometri a devenit groaznica, demna de culoare purpuriu. Mi se pare cu atat mai ciudat faptul cu cat la precedenta mea trecere prin zona, la final de noiembrie, se faceau cateva reparatii pe acolo.  Sincer, la acest moment iau in calcul ocolul prin DJ707C-DJ708, Julita - Gurahont.

3. Si daca tot e vorba de judetul Arad - DJ709, Arad - Siria, e la fel de purpuriu. Gropi dupa gropi ce te indeamna la un slalom continuu. Cu atat mai ciudat mi se pare acest lucru cu cat vorbim de un DJ foarte apropiat de municipiu, cu trafic important. Situatii de genul asta sunt rare, cel putin cand vorbim de DJ-uri ce deservesc resedintele de judet.


Portiunea de drum de la Varfurile la Ionesti e intr-adevar oribila, noaptea in special e o adevarata aventura pe curbele stranse, mai ales in paralel cu un tir.  Cat despre varianta pe Gurahont pe Savarsin (DJ 707C si DJ 708), e destul de ok drumul, dar cred ca aici depinde foarte mult de drumul pe care il ai.

Daca vii de la Oradea spre Deva, mai degraba mergi pe Tinca - Beliu - Gurahont - Savarsin - Deva decat pe ruta obisnuita, iar daca trebuie sa mergi pe la Stei si apoi sa cobori catre Deva, e intr-adevar mai bine de la Varfurile sa mergi catre Gurahont. Desi si de la Stei catre Varfurile e praf drumul, asa mai bine mergi direct prin Apuseni pe la Albac - Campeni - Abrud - Brad. Desi si drumul de la Abrud la Brad s-a stricat un pic, in special de la Buces spre Brad (multe gropi dupa perioada de iarna).

Cat despre Arad - Siria, am fost pe el acum o luna si as zice ca e undeva intre galben si rosu. Problema sunt gropile care apar extrem de subit, dupa portiuni in care mergi cat de cat decent si pe care nu le astepti.

Ca alte observatii legat de drumurile din tara:

1. DJ 186 intre Barsana si Sacel nu e chiar de rosu. Am fost saptamani intregi iarna asta pe acolo si nu am zis ca e dezastru. Ca dupa orice iarna, au mai aparut portiuni cu gropi, dar de obicei le remediaza destul de repede imediat dupa ce trece iarna.

2. DN 74 intre Brad si Abrud, de care am mentionat. E mult mai rau pe partea dintre Brad pana la Buces, urcarea pe munte e ok, la fel si coborarea pana la Abrud.

3. DJ 151 intre Ludus si Sarmasu (intre DN 15 si DN 16), portiunea de iesire din Ludus (vreo 6 km) e praf, dar dupa ce se iese din Ludus pana la intersectia cu DN 16 la Sarmasel-Gara drumul e destul de bun, de verde. (vad ca nu apare pe harta, dar e un drum destul de folosit).

4. DJ 795 pe ruta Copaceni (Beius) - Tinca - Salonta - destul e praf pana aproape de Tinca, chiar de rosu pe anumite portiuni, iar de la Tinca la Salonta de galben.
Mereu pe drum