Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

BIGRED1984

Salut,
Eu pot sa-ti zic ca portiunea Corabia-Tr.Magurele-Piatra-Giurgiu este de galben/verde, sunt portiuni cu ceva drum mai prost dar si bucati de mers cu 100+, nu este ceva omogen.
(eu o folosesc sa vin spre Bucuresti de Craciun si Paste cand e haos pe Alexandria-Bucuresti)
Eu am masina sedan deci pentru o masina de teren nu o sa fie probleme.

nasty

#1861
DN57 porținea de galben de pe hartă e mult mai scurtă, ieșirea din Orșova datorită lucrărilor de canalizare de pe margine și prost reparate e de galben, dar Clisura Dunării se prezuntă mult mai bine ca în trecut.
Poate mai actualizează cei care trec acum, mai exact, zona de galben.

mariusd


Tazz Beauty

DN28A, dintre Pașcani și Târgu Frumos este impecabil, iar pe hartă este cu verde. În schimb, DN28, dintre Târgu Frumos și Iași are denivelări, asperități, au apărut găuri și este trecut cu albastru pe hartă. Am încercat să modific și nu am putut. Ar fi bine s-o facă cineva...

nasty

#1864
DJ 142 Târnăveni-Bălăușeri este cam de la jumătate spre Bălăușeri de verde.
Este o scurtătură pt cei care intră în țară pe la Arad și merg spre zonele Piatra-Neamț, Tg Neamț, Roman, Iași, Bacău, Vaslui, etc
păcat că nu se reactualizează harta, înainte de august, când e folosită intens de cei care vin acasă, plus de cei în vacanță.

mitsu

Salutare,

Fara suparare, intreb si eu: se mai actualizeaza harta? Ca mai e putin si se face anul... Stiu ca e un efort, dar ar fi fost buna o actualizare macar acum, inainte de august - luna cea mai intensa dpdv al concediilor.
Multumesc!

cristi5

#1866
Puteti actualiza pe OSM.

http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html

Editorul are si "search"

http://cristi5.ddns.net/maps/edit.html

Intentionez sa fac actualizarea posibila fara cont OSM (crowdsourcing) dar cu review aici pe forum sa nu se puna aberatii...

Din pacate serverul dispare in cateva zile, asa ca deocamdata trebuie sa ma ocup de instalat alt server pt harti. Dupa unul la universitate si al doilea acasa, asta e deja al treilea, rizzuh l-a asigurat, si ii vom face o copie, sa nu mai trebuiasca reinstalat data viitoare cand trebuie mutat...

LE ---> noul server (de fapt noul nume) este cristi5.ddns.net, oricum hartile si uploader-ul sunt accesibile via proinfrastructura.ro

In legatura cu ultimul update al hartii lui vancouver, daca bine retin nu a publicat un log, asa ca nu am putut pune modificarile respective si pe OSM...

ovideatza

Harta "imagine" a lui vancouver are marele avantaj de a putea fi folosita foarte usor. O descarci, o ai in telefon, ai o privire de ansamblu, nu la detaliu...E perfect in concediu, nu ai nevoie de semnal la tel.

Harta pe care ai facut-o pe OSM are alte scopuri as zice eu, in planuiri mai detaliate de traseu.

cristi5

Da, dar depinde de o singura persoana, care daca nu are timp, ajungi in situatia de mai sus.

Atentie, eu nu "fac" nicio harta in sensul ca drumurile sunt desenate de unii (cu coordonate GPS etc) si calitatea e marcata de altii (uneori si eu). Eu doar am reprezentat informatia.

Nu conteaza daca eu am timp sau nu, harta se deseneaza automat, zilnic.

In plus, harta OSM se poate pune usor pe mobil in mod offline, de exemplu in app-ul Galileo, eu il folosesc foarte des.



Sau app-ul OSMand (cred ca tot offline) etc.

Ambele app-uri iti indica pe harta unde esti, au zoom, route planning, navigator, marcaje turistice si tot felul de alte facilitati.

Daca cineva vrea o harta "printabila" poate oricand face o reprezentare mai potrivita a informatiei din OSM. Dar nu va incepe de la zero, tonele de informatii de calitate din OSM ii vor sta la dispozitie, plus sfaturi de la mine.

Apropo, si Bulgaria are harta calitatii pe OSM :) Alte tari nu stiu, poate nu au nevoie de o asemenea harta :)

Raducu Popa

#1869
S-a mai astfaltat o bucata lipsa intre Poiana Largului si Brosteni, acum harta actualizata ar fi cam asa:


Skynick

Domnilor

Care este situatia DN6 Rosiorii de Vede - Caracal? E rosu cum apare sau s-a remediat?

Multumesc

pasadia

E mai aproape de albastru, doar ca e ingustat drumul. Poti merge fara probleme.

nasty

#1872
Quote from: R@du on July 29, 2018, 02:46:38 PM
S-a mai astfaltat o bucata lipsa intre Poiana Largului si Brosteni...

E o veste formidabilă, se poate merge pe Rarău ( un traseu f frumos) pe DJ175B ( care e ALBASTRU) și coborât la Pojorâta. Pe harta din 2018, apare albastru până dincolo de Chiril ( intersecția cu DJ175B)!

Din păcate DN15, Bicaz-Poiana Largului, e în continuare roșu, de ani de zile. Decidenții nu realizează importanța turistică a traseului.

Raducu Popa

Pojorata - Chiril este de albastru...foto facute anul trecut, acum nu mai stiu starea carosabilului...




alexcrist

În mare asfaltul este bun și foarte bun pe tot Transrarăul, în ciuda mașinilor grele cu lemne care circulă tot mai mult (parcă era parc național...).

Iarna mai sunt ușoare probleme, unele zone căpătând "gâlme". Dar cumva vara își revin de la sine, și asfaltul nu pare să sufere.

Însă am văzut și pe viu, și chiar zilele astea am citit o știre, cum că versanții au probleme și se destabilizează, căzând frecvent pietre pe carosabil. Aveți grijă, mai ales dacă treceți pe acolo pe ploaie sau imediat după, sau pe condiții de vizibilitate slabă (noapte, ceață etc).