Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

epuru

Multumesc frumos! Atunci uit complet de DN7D si ramane sa merg pe Valea Oltului pana la Ramnicu Valcea, iar apoi pe DN73C Rm. Valcea - Curtea de Arges - Campulung - Leresti: https://goo.gl/maps/ZjfpzMcS8MQ2

Weekend fain!

cristi5

#811
Harta calității OSM se poate acum vedea și pe Android în app-ul gratuit Maverick (inclusiv offline, după preîncărcarea zonelor de hartă respective). Maverick oferă turn-by-turn navigation.



Sunt necesare câteva operații de instalare... După ce instalați Maverick și un manager de fișiere (ex ES File Explorer)
1) deschideți catalogul /sdcard/Maverick/tiles
2) in tiles creați catalogul hartaCalitatii
/sdcard/Maverick/tiles/hartaCalitatii
3) acolo creați fișierul
mapserver.txt
4) în fișier scrieți (paste)

http://standup.csc.kth.se/tiles/{z}/{x}/{y}.png|png|15|1

Apoi în Mavericks alegeți meniu (stânga sus), Maps, More maps, hartaCalitatii.

Știu că nu e confortabil,  când am timp o să încerc să fac un mic app care face automat operațiile de mai sus.

Am comunicat şi cu autorul app-ului Galileo Offline Maps, a zis că urmează un update major în mai, atunci sper să fie mai ușor de adăugat harta în Galileo pe Android (e ușor deja pe iPhone via Dropbox)

(apropo sunt încântat de cum adaugă Android automat diacritice pe românește :) )

realfanady

DJ 191, Marghita - Tasnad este reabilitat, s-au terminat lucrarile in decembrie. Nu am reusit inca sa dau o tura pe drumul respectiv, sa va spun calitativ cum se prezinta, dar va transmit o galerie foto de la inaugurare ;)

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1-20/asfalt-pentru-prima-oara-pe-un-drum-de-27-km-intre-un-oras-din-bihor-si-unul-din-satu-mare-soseaua-marghita-tasnad-e-gata-124762.html

vancouver

De DJ 109C Camarasu (int. DN16) - Gherla (int. DN1C) mai stie cineva ceva. S-a finalizat aici reabilitarea?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.


bacovia

Orasul Jibou are centura finalizata. Mai jos traseul aproximativ. E de albastru, dar trec cu rosu sa fie elocvent.


vancouver

Alexd, multumesc pentru info. Eu stiam de acea centura, dar nu este cu adevarat o centura, reintra in localitate spre sud. Dupa parerea mea este prea mica, ca sa o pot pune pe harta mea.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

bacovia

^ Okay

Mai vin cu un mic update legat de Baia Mare. S-a mai reabilitat o bucata din centura [str. Dumbravei, intre DJ 182B si DN18B]. Mai jos schema:



vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

UnIKuL

#819
Salutare,

Se lucreaza din greu la DJ 701... Corbii mari (DB) - limita judetului Teleorman... puteti trece cu rosu acea portiune (drum pietruit in lucru) urmand cand mai trec pe acolo sa fac update cu tot cu poze... de asemenea mentionez ca DJ 701 pe toata lungimea lui in Teleorman e drum de albastru pe harta. A fost refacut complet acum 3 ani si se poate circula pe el cu 120km+

p.s.: nu inteleg de ce nu imi arata imaginea...

Respect!

marinul

Salut,

DJ 191F Marghita-Tarcea eu zic ca e de verde, nu avea nicio groapa in martie si este bine semnalizat pentru un DJ :)

DN19B Sacuieni-Marghita se poate trece cu portocaliu, are o singura groapa in padurea dintre Olosig si Sacuieni (vezi mai jos) si intrarile in Marghita si Sacuieni sunt cu piatra cubica dar e vorba de o distanta de cateva sute de metri




Merci

Io

A mers cineva recent pe DN 73A?
Aparuse o informatie ca a fost plombat in 2015 dar ca plombele s-au stricat peste iarna. Ma intereseaza indeosebi portiunea Poiana Marului - Sercaia. Am trecut pe ea in 2013 si a fost un absolut dezastru, cred ca era cel mai prost DN din Romania.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

cristi5

#822
^^ Am pus pe OpenStreetMap DJ191F si DN19B folosind acest editor. O sa apara maine pe web sau pe mobil.

comisarul

Quote from: Io on May 01, 2016, 12:15:51 PM
A mers cineva recent pe DN 73A?
Aparuse o informatie ca a fost plombat in 2015 dar ca plombele s-au stricat peste iarna. Ma intereseaza indeosebi portiunea Poiana Marului - Sercaia. Am trecut pe ea in 2013 si a fost un absolut dezastru, cred ca era cel mai prost DN din Romania.

E la fel de varza, daca mergi ziua cu atentie este ok, noaptea nu recomand

north

Quote from: vancouver on April 21, 2016, 06:09:40 PM
Super, am adaugat la BM:



Vancouver, două comentarii la bucățica de hartă de mai sus:
1. DJ 182B este întrerupt de Someș chiar la est de Ulmeni. Dacă vrei să continui efectiv drumul, treci cam așa :)



(Sau video: )

Așadar, ori menționat bacul ori șters (mai ales că nu știu între ce ore funcționează, iar dacă ajunge cineva acolo și nu funcționează trebuie să facă un ocol de 45 km via DJ 193 / Ardusat).
Ca fapt divers, acolo chiar a început construcția unui pod rutier, dar probabil mai durează ceva; poză cu lucrări găsită:



2. Este Șomcuta Mare (nu Șomcuța Mare).
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling