Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

elphax

este chiar langa una din portiunile intarite cu perete de beton si structurile alea tip gabioane de plasa si pietris ( scuze daca au alt nume)

solutia exista

Ionut

Prezentare actualizata CNAIR de la SCS Transport din 29.01.2019.


Ionut

Quote from: NGC on January 23, 2019, 08:09:06 AM
"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on November 29, 2018, 10:21:31 AM
Dupa cum se stie, in 16.11.2018 CNAIR a incheiat oficial etapa de (re)evaluare financiara si a dat ca nou castigator asocierea condusa de ITINERA.

Dupa cum era de asteptat, STRABAG a contestat.

Ieri a fost termen la TB, dar s-a amanat. Noul termen este 05.02.2019.

@NGC, fii pe faza. :)

NGC

Nici o grija. ;)
Oricum, e abia TB si mai urmeaza CAB.

NGC

#19654
"Proiectare si executie pentru realizarea autostrazii Brasov-Targu Mures-Cluj-Oradea, Sectiunea 2A: Ogra-Campia Turzii Lot 1,2,3"

Lotul Astaldi

A fost in sfarsit emisa AC pe noul amplasament pentru pasajul pe DN14A de la nodul Iernut.

http://mt.gov.ro/web14/documente/interes-public/autorizatii/2019/03/AC%2003-2019.pdf

01.02.2019: "Modificare Autorizație de construire nr. 39/28.06.2018 "Lotul 2: Iernut - Cheţani, km 3+600 - km 21+500 – Exproprieri suplimentare din investiţia "Autostrada Braşov - Târgu Mureş - Cluj - Oradea, Secţiunea 2A: Ogra - Câmpia Turzii" – Relocare drum national DN 14A,cu încadrarea în avizele, acordurile/inițiale"

NGC

"Atribuirea unui contract de parteneriat public-privat pentru realizarea obiectivului ,,Autostrada Ploieşti- Brașov", în conformitate cu OUG nr. 39/2018"

O vrabiuta zice ca avem prima contestatie pentru aceasta licitatie desfasurata de CNSP. Atentie, e CNSP nu CNSC.

E vorba despre asocierea ACCIONA + FCC.

Ionut

^^ Deci avem AC completa pentru pasajul pe DN14A peste A3 si calea ferata de la Iernut? Se pot apuca de pasaj? Ar fi super, eu tineam minte ca inca erau de rezolvat acolo exproprierile (1-2 case de demolat). Sigur e totul rezolvat? Ar fi super, poate se mobilizeaza si Astaldi si in 9 luni avem nod complet (cam atat dureaza teoretic un pod/pasaj ca ala), circulatie normala si se pot apuca linistiti de autostrada si la sol.

NGC

^^^

Quote from: NGC on February 05, 2019, 02:49:17 PM
01.02.2019: "Modificare Autorizație de construire nr. 39/28.06.2018 "Lotul 2: Iernut - Cheţani, km 3+600 - km 21+500 – Exproprieri suplimentare din investiţia "Autostrada Braşov - Târgu Mureş - Cluj - Oradea, Secţiunea 2A: Ogra - Câmpia Turzii" – Relocare drum national DN 14A,cu încadrarea în avizele, acordurile/inițiale"



Ionut

Da, din ce observ eu sunt autorizate toate lucrarile necesare in nod. Super! Hai cu pasajul! Sper sa nu crape Astaldi.

horatiu.cosma

O să se apuce Astaldi zilele astea de coloanele forate la pasaj. Doar că mai sunt două probleme:

1. 2 pile pică în casele din dreapta cum se merge spre Iernut dinspre Târnăveni, imediat după CF. Acolo nu se poate intra.
2. Alte 2 pile ating DN-ul, trebuie deviat pe câțiva zeci de metri ca să se poată lucra. Până nu e vremea bună, nu se va putea face nici treaba asta.

Deci o să mai curgă ceva apă pe Mureș până să se rezolve complet problema.

Ionut

Deci acele case nu intra sub incidenta acestei AC? :o
Sau e doar o chestiune de punere in practica a deciziei de expropriere & AC?

horatiu.cosma

Terenul e expropriat, AC e dat inclusiv pe terenul respectiv. Doar că la expropriere banii nu ajung automat la oameni, ci sunt blocați într-un cont la CEC. Urmează să se organizeze o comisie, oamenii merg cu hârtiile de proprietate în comisie, se ceartă ca chiorii pentru moștenire în caz de deces al proprietarului, nu se înțeleg cu vecinii la +- 10 metri pătrați etc. Adică durează până își iau și banii. Dacă e teren fără case se intră în teren fără să fie dați încă banii. Dar dacă e vorba despre case, se schimbă situația. Nu poți să îi scoți afară din casă fără să le dai banii. Unii nu au posibilitatea de a se muta pe banii lor.

TibiV

Avem pe undeva planurile cu pasajul & relocarea DN14A?...
Am cautat, dar nu am gasit...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pentium10

planurile erau initial asa, dar pe aliniamentul DN nu se putea face si atunci s-a propus un pic in stanga (pe imagine) dar tot cam asta se va face

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Au desenat baietii pe Harta API:





^ Se vad cladirile care trebuie demolate.