Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Ciprianul

@user201 eu nu am zis ca nu ar avea dreptate. Printre cei 12 proprietari despre care vorbim sunt si bunicii sotiei mele si atatea rahaturi mi au spus de cei din CNAIR.
I au adunat pe toti in primarie si le au comunicat scurt ca nu mai platesc 7,5€ ci 3,5€.
Apoi oameni au zis prin Octombrie anul trecut ca ok....nu ne dati 7,5 dar macar 5.
Cei din CNAIR au zis ca isi vor primi toti bani pana la sfarsitul lui Noiembrie 2020....azi suntem in 16 Martie 2021 si nimeni nu au primit 1 cent.
Povestea e destul de veche....aici nu Selina e problema....ei nu prea au ce face.
Cei din CNAIR sunt cu buba umflata.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Cristian_cj

Povestea asta ar trebui sa ajunga in presa, probabil atunci s-ar găsi o rezolvare instant. Pare din filmele cu Stan și Bran.

Ciprianul

Am vb si cu un inginer de la Selina care mi a fost coleg de liceu....ei vor sa lucreze....au si adus 45 camioane noi de la Man si o statie noua de asflat care e la Santion (cei din zona stiu localitatea). Ei vor sa inceapa si au si angajat multi muncitori dar la Salard trebuie sa fie organizarea si acel cantar plus statia noua de asfalt.
El crede ca se va rezolva acest ,,blocaj,,
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

miahi

#27078
Initial ma gandisem la o teorie conspirationista prin care CNAIR "cauta" sa ajute pe Selina cu ceva motive pentru pretentii financiare extra pentru "eliberare de amplasament" .

Dupa care am vazut ca acest contract este pe OMT 600, deci probabil putine sanse sa revendice ceva extra dupa cum descriu colegii mai buni cunoscatori ai legislatiei.

Dar dupa cum zice colegul @interesantul, incredibil cum se poate bloca un proiect national de infrastructura, care deja este la a 3 a incercare de deblocare, pentru cateva zeci de mii de euro. 

Poate ajuta @Ciprianul cu detalii suplimentare legate de suprafetele totale inchiriate sa calculam exact de cati bani e vorba, sa ii facem de ras prin presa pe CNAIR.

LE 1:
Am incercat pe Google Maps o aproximare, bineinteles daca am nimerit "din satelit" tot amplasamentul :





Powered by API/PUM imgur uploader

Vorbim de aproximativ 300000 mp , adica 3000 de ari, diferenta dintre pretentiile oamenilor si ce ofera CNAIR pare a fi de : 6 (ani)  x 1,5 (diferenta) x 3000 (ari) = 27000 EUR

LE 2:
@Ciprianul zice ca sunt doar 120000 mp (12 hectare ) , ar rezulta  6 x 1.5 x 1200 = 10800 EUR.



user201

@Ciprianul Eu tocmai despre asta vorbesc, statul român plătește milioane de euro pe claimuri pentru SF-uri făcute prost pe alte milioane de euro date tot de statul român, nu penalizează constructori care întârzie loturi cu anii, dar fac pe marii șefi pentru câteva mii sau zeci de mii de euro pe an cu niște oameni obișnuiți.
P.S. Mersi pentru actualizări și chiar să sperăm că auzim de bine în curând.

rocklee

Au gasit pe cei ce pun piedici in calea de construit autostrazi.... :lol:

Ciprianul

#27081
Bunicii sotiei au 1 Ha si 20 de Arii. Stiu ca ei pe an trebuiau sa primeasca cam 50 milioane.....5 mii Ron inmultiti la 6 ani.....ar veni cam 30 mii Ron.
Din ce am inteles in total sunt cam 12  hectare inchiriate tot cu totul de la cei 12 proprietari.
Ar veni la un simplu calcul cam 9.000 de Euro de platit pentru cei 6 ani din urma.
E oarecum comica situatia.
Primaria din Salard vrea sa ii consilieze pe toti 12 proprietari sa dea in judecata CNAIR ul......
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Bachus01

Acum sa o gandim si pe partea cealalta . La 1.2 ha chirie 5.000 lei pe an e cam mult nu crezi ?

In 6 ani 30.000 lei adica  aprox 6000 euro . Cu bani acestia il cumperi.


Sa nu ma intelegi gresit , suma este infirma raportat la valoarea lucrarilor .

Ciprianul

Eu stiu dar eu am vazut contractul de inchiriere al bunicilor sotiei cu ochii mei....prima data inainte sa semneze cu Spanioli.
E putin dar uite ca cineva nu vrea sa se plateasca acei bani.
Ce vina au cei 12 proprietari ca de mai bine de 14 ani nu pot folosi acele parcele...?
S au lalait o gramada de timp....si uite ca timpul trece si restantele se aduna.
Noi vorbim de parcele pe care e material depozitat si nu are de ce CNAIR sa cumpere acele parcele...doar daca facea ceva parcare acolo sau nush.....
Situatia e cunoscuta demult dar na.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

csebi24

Probabil ca a fost o afecerea proasta si s-a dat prea mult, dar ce mai conteaza acuma? Contractul e semnat. Inteleg daca ar fi o suma prea mare, probabil in instanta s-ar face o oarecare dreptate, dar la asa suma mica, merita sa stam fara autostrada? S-a "pierdut" pe A1 la COMSA cateva sute de milione in claim-uri. Iti vine sa urli cand vezi diferente astea si motivele pentru care nu se face anumite lucruri.

Ciprianul

Asta e situatia de la noi.
Oamenii au zis ca accepta si 5 per Arie,dar cei din CNAIR nu vor si dupa cate am inteles la ultima adunare din primaria din Salard au si vorbit urat cu oamenii.
Acum....din partea mea eu as semna,dar cand vine cineva si iti si vorbeste obraznic in fata....ce reactie poti sa ai?
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Bulwyn

#27086
Quote from: ciprebbe on March 15, 2021, 03:57:24 PM
La Selina, daca o mai lalaie mult, presimt ca va urma un Straco2 :(

@ciprebbe ai si alte informatii, ca mi se pare prea putin situatia cu depozitele pt lalaiala care este momentan. Si deobicei cand tu afirmi ceva are si o baza substantiala :)

@horatiucosma @cutter poate cand aveti putin timp clarificati si aici situatia sa nu mai avem alte pisicute rupte. Stiu ca aveti multe de facut si e nevoie de timp, dar poate se rezolva si odiseea aceasta :)

@ciprianul cunostinta ta de la selina nu a zis daca ar mai fi si alte blocaje? cum am scris si la ciprebbe, mi se pare putin ca o situatie, care cred ca se va rezolva, tine pe loc un santier. Si Selina a lucrat bine pe lotul vecin, chiar aveam sperante mari in ei :)

Ciprianul

@Bulwyn din ce mi a spus acel amic nu su alte blocaje.
Acum na sti tu....cine isi spala rufele in public?
Dar il cred si nu ar investi Selina in utilaje aiurea fara o baza.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

vladioan_bv

ok.. exista acel blocaj mai mic sau mai mare cu acel depozit de materiale. dar de ce nu se incep lucrarile la structuri, alte decopertari.. curatenie efectiva.. eu cred ca aici ar trebui sa se vada mai multa activitate.

Ciprianul

@vladioan_bv normal front de lucru au cu siguranta. Cert e ca Selina e o firma serioasa cei din zona pot confirma.
Acum toate dedesubturile nu le stim....
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.