Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Stefan01

Cateva imagini de pe lotul 2 cu dealul din apropierea localitatii Oiejdea.
















Stefan01















Nu stiu daca a fost luat in calcul acest detaliu (de catre politie, antreprenor, ...) sau s-a discutat pe forum, dar merita mentionat. Balizele directionale ce despart sensurile de mers au fost asezate si pentru a largi banda de circulatie pe sensul Turda - Sebes. Acest lucru a determinat soferii ce se deplaseaza spre Turda sa foloseasca si din banda de urgenta. Astfel se circula civilizat, evitand situatiile in care cei grabiti si nesimtiti aveau de gand sa depaseasca pe banda de urgenta. Observati poza de mai sus.

cris_ct

#27737
S-a discutat aici după prima filmare cu balizele așezate chiar pe linia marcajelor. La următoarea filmare (la o zi, două distanță) erau deja mutate în poziția curentă.

Stefan01

Ok. Multumesc.

Stie cineva daca, dupa finalizarea CIM-ului, va functiona (la modul serios, nu povesti) sistemul de supraveghere video, radare, ..., etc. pe toata autostrada A10 ? Nu de alta, dar am vazut cativa participanti la trafic extrem de grabiti.

alin2pas

Radarele vor funcționa până la modificarea legislației în cel mai bun caz la fel ca acelea din Timișoara, adică doar pentru cultură generală, pentru că nu vor fi omologate.

Teo

Azi am văzut lucrări la breteaua de acces pe A10 din șoseaua de centură a mun. Alba Iulia, în zona unde s-au efectuat lucrări de igienizare a fostei gropi de gunoi.

Un excavator încărca bascule. Erau mai multe utilaje parcate în așteptarea încărcării.

Sunt lucrări incluse în anexa la procesul verbal de recepție? credeam că s-a terminat în acea zonă totul.

ddfab

^ da este ceva desfasurare de forte in acea zona...foto de ieri, dar nu am apucat sa le postez...
directia spre autostrada





directia spre centura Alba Iulia







nu imi este prea clar la ce lucrau... sistem de captare a apelor sau aveau treaba tot cu gunoaiele... se vad in aceste fotografii gramezi de pamant, care par a avea in ele si gunoaie, asezate undeva mai deoparte...
zi buna sa aveti!





ciprebbe

Quote from: alin2pas on January 25, 2022, 09:43:34 PM
Radarele vor funcționa până la modificarea legislației în cel mai bun caz la fel ca acelea din Timișoara, adică doar pentru cultură generală, pentru că nu vor fi omologate.
Nu se pune problema de omologare. Toate echipamentele de supraveghere de pe A10 sunt de ultima generatie si "stiu multe" totul e sa se doreasca functionarea lor atat pentru supraveghere cat si pentru viteza/vinieta/cantar.
Vechea conducere din CNAIR a promis ca vor pune in functiune toate sistemele cum va fi gata centrul de la Teius. In acte asa si trebuie pentru RTL vom vedea in practica....
Sper sa fie prima autostrada din Romania supravegheat cum trebuie.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AkaManah

Si pe L2 se lucreaza. Am tot vazut camioane de vreo 2 zile.

bogdan.stroe

Quote from: alin2pas on January 25, 2022, 09:43:34 PM
Radarele vor funcționa până la modificarea legislației în cel mai bun caz la fel ca acelea din Timișoara, adică doar pentru cultură generală, pentru că nu vor fi omologate.

Problema cu radarele fixe e ca nu exista procedura de identificare a soferului care a condus masina la momentul respectiv (care poate fi diferit de proprietar pe care il identifici dupa numarul masinii). In ultima modificare a codului rutier s-a reglementat acest lucru, deci probabil de acum incolo se vor folosi radarele fixe pentru a amenda vitezomanii.

Vedeti aici modificarile articolului 39 din codul rutier si alte modificari care penalizeaza proprietarul daca nu declara cine a condus in termenul dat de politie:
https://media.hotnews.ro/media_server1/document-2022-01-28-25333435-0-ordonanta-cod-rutier.pdf

hefaistos

Obligația de a comunica numele conducătorului exista și în vechile reglementari. Mi-am luat-o personal pe motiv de parcare neregulamentara. Problema cu radarele fixe se pare ca e alta.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

punktnet

S-au remediat problemele cu radarele fixe prin lege, deja incep sa apara, si dupa cum am sperat sunt bazate pe viteze medii multe din ele, nu pe viteza instantanee :)
Just kidding.

stangabriel

https://ziarulunirea.ro/video-cand-se-va-circula-pe-autostrada-a10-sebes-turda-fara-restrictii-alunecarea-de-teren-de-la-oiejdea-singurul-loc-unde-este-gatuit-traficul-756384/

Potrivit informațiilor obținute de Ziarul Unirea, condițiile meteo nu-i permit constructorului să lucreze în acest moment la alunecare, dar dacă vremea va fi bună, activitatea va fi reluată în 10 februarie. Din estimările constructorului, la sfârșitul lunii iulie, se va putea circula fără restricții pe autostrada Sebeș-Turda, inclusiv în zona Oiejdea

Plus filmarile de pe lot cu zonele in lucru.

TibiV

@AlinC,

te rog pune tu filmarile pe forum, ca sa ramana....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)