Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.


Xander

Logica lui Pizza: "Hai sa lucram la breteaua de intrare spre lotul 2, care oricum nu va fi folosita in curand, si sa nu ne zbatem prea tare cu sensul giratoriu prin care trece tot din traficul dinspre Cluj spre Sebes". Cateodata am impresia ca suntem intr-un film cu prosti.

ddfab

^ nu cred ca ai impresia... chiar suntem...(luati de prosti) >:(
in alta ordine de idei, podul peste CF pe care se circula acuma la Alba Nord, este cam praf... s-au facut ogase si pe o portiune destul de lunga asfaltul a fost ridicat in sus( caldura +trafic greu). la fel, pe supratraversarea DN1, peste autostrada , la Alba Nord, au inceput sa se formeze gropi... una este foarte veche si destul de mare ca si suprafata, in faza incipienta alte cateva. sensul giratoriu din nordul nodului, praf si el... sper sa-i oblige pe macaronari sa refaca partea carosabila aici!

sergiucloog

Legat de supratraversarea de la Sancrai, unde a fost situl arheologic, cat credeti ca mai au pana sa termine?

danutzu_1069

Stai sa vezi atunci discutii... "ne-ati obligat sa dam in trafic, nu mai are garantie... Nu reparam noi.. "

Kimi

Spuneti-mi si mie ce e complex la banda de intrare in oras giratoriul de la Alba iulia nord. Aia pe care au spart-o anul trecut si care ar face minuni in conditiile de trafic prezente.

Apoi puteti sa il pupati in fund cat vreti.

lighthotspot

[
Quote from: naivu on August 09, 2021, 07:57:40 PM
Ce nu am inteles, daca abia luna asta s-au apucat de breteaua Teius-AlbaIulia si reamenajarea giratoriului, de ce au inchis breteaua aia tocmai din decembrie?!  :o

Raspunsul este : Alba si Romania e un sat fara caini,
A doua zi trebuia sa fie primaria si prefectura calare pe ei sa puna la loc breteaua...

pest1969

Problema e mai degraba faptul ca oamenii "nostri" ajunsi prin MT nu au reusit sa schimbe mai nimic in relatia cu acest constructor italian.
Stim cu totii ca e greu de schimbat ceva pe la stat, dar macar sa ne spuna de ce nu au reusit...

voicul

^Este fix nimic complex acolo, dar daca tu nu vezi planificare in a "nu face" acea banda, inseamna ca te uiti in alta parte.
Te uiti cand a fost sparta, cat a stat fara sa se faca nimic si cat de slab e ritmul si o sa observi ca nu prea e intamplare.

Dar totul e facut cu acordul CNAIR si in termenii legislatiei din Romania.

Pizza face misto de noi pe baza legislatiei din RO SI inca in termenii contractuali de 2 ani  8)
Cine vrea sa vada o schimbare in tara asta sa inceapa cu baza: CNAIR e vinovat 60% si restul alte institutii alte statului.



AlinC


hvm

^^
Bine punctat. Si eu tot aceeasi parere o am. Si totusi mare parte din vina pentru ce s-a intamplat pana acu a avut-o CNAIR-ul si MT-ul. Au avut-o, fiindca interesul nu era sa fie pusi oamenii la munca sa produca pentru tara care ii plateste, ci erau pusi la fezandat, protejati in puf la caldurica...

Voi va asteptati ca o firma sa faca treaba statului? Eu daca cineva nu isi face treaba in relatie cu mine, si eu il pun la coada prioritatilor mai ales daca iim plateste oamenii atunci cand stau. Am avut un client unde oamenii nostri erau dedicati, platiti full time, indiferent daca lucrau sau nu. A fost cel mai bun client pe care l-am avut. Oamenii mei lucrau pentru alt client in timp ce il asteptau pe asta sa imi predea documentatia dupa care sa ii fac ce avea nevoie, si nu mai spus ca atunci cand preda normal ca oamenii nu erau liberi, dar erau foarte prompti in a raspunde pentru ca erau dedicati la proiectul respectiv. Din pacate primele 2-4 email-uri de raspuns erau cu solicitari de clarificari. Interestul lor e sa castige bani, au vazut ca se poate si atunci fac atat cat sa "reziste". Si s-a vazut, daca in toamna a fost nevoie de deschidere partiala au facut pe "D... 'n patru si pe tatsu'n paispe" (cum se zice pe aici prin zona pe la mine) ca sa se deschida, iar in secunda doi au revenit la normal...

Legat de CNAIR totusi, eu personal incep sa vad o schimbare acum, dar nu poti sa schimbi tot dintr-o data. e nevoie de timp, e nevoie de schimbat mindset-ul (si asta nu se poate face peste noapte, si nu doar cu aceeasi oameni). Dar asta inseaman ca trebuie infuzie de oameni noi. Ne plangem ca dureaza mult licitatile si contestatiile la acele licitatii. Problema e ca nimeni nu vrea sa isi asume responsabilitatea din c ereusesc sa imi dau seama si atunci suntem in tara lui Papura voda. cum poti tu sa iei o decizie azi legat de rezultatul unei licitatii si sa eliberezi raportul abia dupa 1-2-3-4-5-6 luni? Ar trebui in aceeasi zi sa ajung ala verificat, si a doua-treia zi sa il faci public, iar apoi sa pui presiune pe contestatii si vorbesti cu ministrul justitiei sa discute la CSM sa se pune presiune pe scurtarea termenelor la astfel de licitatii, iar daca nu se poate, atunci dai o lege ca trebuie sa existe o comisie speciala sau complet de judecata care sa judece cu prioritate acest tip de spete. Si sa ai un system de "vesion control" (ca avem un ministru din domeniul IT) care sa iti permita sa pastrezi fiecare versiune a unui document si sa faci modificari de fiecare data atunci cand apare o speta care necesita o corectare. Iar ala sa fie template-ul, si mai departe faci si un ghid de intocmire a documentatiei prin care explica ce trebuie avut in vedere de fiecare data cand se creaza un nou document pe baza acelui template actualizat non-stop.

Nu e greu, dar e nevoie de cineva capabil sa se ocupe de asta zi de zi... munca de chinez batran....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

alexV

Quote from: pest1969 on August 12, 2021, 10:46:58 AM
nu au reusit sa schimbe mai nimic in relatia cu acest constructor italian.

Eu am alta opinie :) S-au deschis bretelele Sebes in zilele anuntate oficial.
Naiba stie ce are de gand Pizzarotti cu acesti 1-2% ramasi de executat. Nici Caretta nu mai e pe proiect.

Kimi

Ma uit si ma crucesc cand vad cati avocati are pizza pe aici.  :)

Quote from: voicul on August 12, 2021, 10:54:44 AM
^Este fix nimic complex acolo, dar daca tu nu vezi planificare in a "nu face" acea banda, inseamna ca te uiti in alta parte.
Te uiti cand a fost sparta, cat a stat fara sa se faca nimic si cat de slab e ritmul si o sa observi ca nu prea e intamplare.

Tocmai din motivul asta am zis sa il facem vedeta. Pentru ca in chestiunea asta nu poti da vina pe vreun functionar. Nu e niciun blocaj.

AkaManah

Quote from: sergiucloog on August 12, 2021, 08:55:35 AM
Legat de supratraversarea de la Sancrai, unde a fost situl arheologic, cat credeti ca mai au pana sa termine?

Va dura ceva. Au intrat iar in letargie.

xab80

Quote from: danutzu_1069 on August 12, 2021, 08:59:46 AM
Stai sa vezi atunci discutii... "ne-ati obligat sa dam in trafic, nu mai are garantie... Nu reparam noi.. "
Garantia se aplica si in trafic. Sau trebuia sa tina inchisa autostrada pana expira garantia?