Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

kitsune

Un copy-paste (de titlu) de la @AlinC, din păcate nu pot pune și muzica (că sunt pe telefon). Dar revin mâine pe computer, să fie plagiatul complet  :lol:

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

cfdp

Nu vreau sa fiu subiectiv dar, din filmari, lotul 2 arata mult mai ingrijit  "bine" , cel putin la poduri/pasaje. E drept ca din filmari,  nu se vad detaliile.

AlinC

ST2, zona alunecarii de la Oiejdea:


AlinC


bacovia

Ce activitate intensa la Oiejdea! E gata vara asta!

florin74

Miercuri dupa amiAza a fost cod portocaliu de ploi in zona, al nu stiu catelea din ultimele zile...

ddfab

^ no sa-i vedem de azi incolo, ca se anunta cateva zile cu vreme buna...

florin74

#25942
Da... Prognoza arata bine pe urmatoarele 10 zile.. Sper si la Teius sa termine cu umpluturile cat de repede sa finalizeze Retter podul. SI la Sancrai la supratracversare In rest... teoretic nu sunt probleme... 60.000 tone de asfalt, la o medie de 1500-2000 tone pe zi... inseamna maxim 15 septembrie.  Din cate am inteles contractele pentru parapeti, semnalizare si restul maruntisurilor sunt deja semnate, deci nu ar trebui sa fie probleme.
Sper sa rezolve si cu scurgerile de apa... Sunt ceva meciuri cu ANIF-ul si primaria Radesti... ca si astia sunt niste putori.

paulmare

^ Cat balast mai au de pus in cutiile alea pana sa poata scoate Retter esafodajele pe care sunt rezemate acuma grinzile metalice la capete si sa treaca mai departe ?   Acolo mi se pare ca e bottleneckul la Teius

florin74

Cred ca undeva la 60.000-70.000 tone.
Acum o luna mai aveau 120.000 tone...
Au o medie de cam 15.000 tone pe saptamana

AkaManah

Quote from: florin74 on July 23, 2021, 11:12:22 AM

Sper sa rezolve si cu scurgerile de apa... Sunt ceva meciuri cu ANIF-ul si primaria Radesti... ca si astia sunt niste putori.

Probleme sunt cam peste tot. La Sancrai, la supratraversarea de drum agricol (intre Secadașe și supratraversarea DJ) scurgerile sunt partial facute si cu cadere spre drumul dintre cimitire unde nu par sa mai asfalteze si nici sa continue cu santurile betonate. Am mai vazut ca nu au rezolvat cu acumularea de apa la subtraversarea de "Pe balta" si se aduna apa multa acolo.

florin74

1.5 km azi uzura pe sensul Teieus Aiud+spațiul median.. Aproximativ 1800 tone. Nu e rău.

voicul

Multumim de update, dar de ce se intampla la Oiejdea depinde deschiderea/tot.
Restul sunt detalii care se fac/termina in maxim 3 - 4 luni.

Stiu ca sunt impresii ca poate in 2022 sau poate 2023 se dechide, dar eu raman la parerea ca anul asta, poate chiar mai devreme de Decembrie - deschidere pe half-profile.
Ritmul e bun (mai ales fata de ce a fost in anii trecuti  :) ).

dargauda

Atunci intro luna gata lejer cu uzua (daca se misca tot asa)dar dar  sa nu uitam iei sint aktoriiiiii de talie mondiala (pentru oscar).

florin74

#25949
Nici gand. Sfarsit de octombrie... Maxim noiembrie deschide. Full.. O sa mai raman ceva lucrari la CIC, parcari... Care le vor termina in prima parte a lui 2022.
In 2 saptamani le intra banii din majorarea de capital 120 mil euro... 100 mil o sa fie bagati in divizia de constructii.. Speram ca o sa se vada si pe teren, mai ales la A0. Unde, off topic, inca nu au primit ordinul de incepere al lucrarilor, ca e pe modelul de contract O600... PAC -> AC -> PTE -> Ordin Începere Lucrari  Asa ca si-o cam iau degeaba acolo..  Cred ca sunt la faza PTE... Teoretic undeva pana la sfarsit august ar primi si OIL.