Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Stefan01

+1, +1, ... AlinC !  :cheers:

@ Horatiu
Am postat o intrebare ieri. Cred ca aici este problema. Ai informatii ca cele doua parti au ajuns la un acord ?

hefaistos

Nici o graba cu betonarea. Au de lucru la bretelele dinspre Deva. Au și Pizarotti o logica în indolenta lor.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

neobluenet

@dorum dupa "fabrica" de grinzi se vad niste bucati din suportii pentru lansator. Mai au pentru 3 sau 4 deschideri, iar ei au nevoie de 9. Fie ma aduc de undeva suporti, fie unele grinzi la pun ca peste Mures. O alta problema este ca lansatorul este pus stramb, adica la a noua deschidere ramasa ar trebui sa stea in aer. Stiu ca suportii respectivi au sine si pot merge stanga-dreapta, dar cei ficsi, dinspre Sibiu sunt modelul fix si puteau fi pusi in linie dreapta din prima, la fel ca si cei de pe pamant (unde aduc grinda cu macaraua).

Fata de Aktor, la italieni se vede si un pic de logica in lenea lor. Muncesc cat sa nu zica lumea ca e parasit santierul, iar dupa ce termina bretelele dinspre Deva, o mai au pe cea de la Sibiu si pe cele de la Alba Nord. Probabil cand vor termina toate astea, lansatorul va termina de pus grinzile.

tom_sawyer

Nu știu dacă s-a mai discutat, oțelul de pe lotul 2, folosit de Retter la poduri, vine de la Galați (sursa: ZF).

Pizzarii banuiesc că aduc din Italia, CORTEN-ul parcă venea din Italia.

alin_simeriaveche

#21319
Am facut un drum dus intors spre Simeria weekend-ul acesta. Dupa Teius, spre Alba Iulia este din ce in ce mai groaznic drumul. Am stat in coloana mult si bine. Am zis, e vineri. Astazi la intoarcere, pe la 11 amiaza, aceeasi poveste pe sensul Teius Alba. Este teribil. Ma gandesc ce alte alternative as avea sa ocolesc acea zona?

pasadia

Simeria - Sibiu - Medias - Tarnaveni - Iernut. (bine, nu imi amintesc exact unde ai treaba in jud. Mures). Altfel mai e ocolul ala pe la Santimbru spre Coslariu (DJ107B), dar nu stiu ce folos ti-ar aduce (poti sa continui spre Blaj si Tarnaveni pe acolo, e ok drumul, cam virajat dar liber.

adiarc

astept vremurile cand voi merge la TgMures de la Sibiu,pe la Aiud...pe autostrada,intr-o ora si jum( mers cu max legal 130/gps - 140 pe kilometraj )....desi sunt vreo 170 de km
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alin2pas

Varianta Google Maps ar fi aceasta:
https://www.google.ro/maps/dir/46.3269864,23.7134777/45.9780924,23.5578594/@46.1103076,23.5651833,12.25z/data=!4m2!4m1!3e0?hl=ro
Practic, trebuie trecut prin Aiud și Teiuș (pentru cine vine de pe lotul 3 ST) și abia de la intersecția cu DJ 107H părăsește E81. Acum vreo lună venind dinspre Turda am văzut mai multe mașini virând la dreapta și mergând cu viteză pe DJ107H, dar neștiind traseul am stat pe drumul principal (și am avut de stat!). Dacă m-am uitat pe harta calității drumurilor, DJ107H e excelent (albastru), iar DN74 e așa și așa (galben), dar e relativ scurt. Personal, nu am fost niciodată pe acolo, dar pare interesant.
http://pum.project-online.se/maps/test-hcd.html#map=11/46.135/23.66/0
De la Iernut și Waze rutează prin Mediaș și Sibiu.

Daniel_I

#21323
Doar eu am observat finisorul de asfalt care sta degeaba intre Oarda si podul Mures de vre-o doua saptamani pentru o bucata de 100M ramasa de asfaltat? Din ultima filmare a lui AlinC pare ca e defect si o echipa de mecanici incearca sa il puna din nou pe senile. In ritmul asta...no comment!
On The Road

SB76UFO


Cred ca bazinul de colectare, din planul de mai sus , nu se mai face. Pe filmarea lui AlinC mi se pare ca au montat parapetii pe toata lungimea interioara bretelei. O fi si asta o optimizare de costuri?
"Prostia este eternă și invincibilă"

Io

Pai ce-are una cu alta? Parapetul e pentru masini, bazinul ala de colectare e pentru apa de ploaie din jurul lucrarii. Nici n-as crede ca au voie sa nu-l mai faca, o data ca tine limitarea poluarii Muresului si a doua oara ca sintem chiar in lunca inundabila a Muresului.
Nu stiu daca nu drenarea si colectarea apelor intr-un astfel de bazin joaca un rol si in stabilitatea solurilor si a taluzurilor bretelelor din jur.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

florinalba

Va trebui sa demonteze parapetii ca sa aiba acces la zona respectiva. Altfel nu cred ca mai au acces acolo. Poate doar din drona lui Alin. :lol: :lol:

alexV

In legatura cu lotul Aktor, sa tinem cont si de cifre ca imaginile fura. Am scris la un moment dat ca Aktor au asfaltat intr-o luna de vara 8000 tone, in 2 saptamani de toamna 400 tone, si au probleme cu aprovizionarea cu agregate.

Ei, Aktor mai au de asternut peste 100.000 ( o suta mii) tone de asfalt.

Cred ca asteapta sa termine Pizzarotti cu asfaltul, sa foloseasca aceeasi cariera. Alta nu mai este in zona, decat cu agregate care nu trec testul. Asta ultima e o opinie

paulmare

#21328
^ Tom Sawyer "ferul" de la podurile lui Aktor-Retter - grinzile metalice le-a confectionat PAB
Grinzile cu armatura externa -Lupp/Bauelemente, armatura cred ca tot Pab a taiat-o
"Ferul" lui Pizza a venit din Italia de la Maegspa

gdaniel

Parca era MAEG, nu Maersk care e ceva companie de transport..