Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

TibiV

"Casa" tine pariul...

ST1 - 2021
ST2 - 2022

"Mesdames et Messieurs, les jeux sont faits, rien ne va plus!"

:lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tonică

#21256
Sincer, eu unul recunosc ca mi-o doresc, fără sa am vreun beneficiu ori vreun interes. Dacă cauți în istoria topicului mi-o cam doream de prin 2018 și de dinainte de a mi-o dori eu erau pe aici destui care prevesteau ceea ce se întâmplă acum cu aceste loturi. Lor li se răspundea la fel, sa mai așteptăm, sa mai vedem, o noua licitare ar dura cel puțin un an, etc
Ce e aproape sigur e ca cu tot cu relicitare acum erau gata! Doar ca nu ăștia ci alții mai cu spor! 

Merci de minusuri, le merit 😁

udar

Daca ST1 nu va fi gata in 2021 eu propun sa punem lacat pe infrastructura si sa trecem la mersul pe jos !!!

carutasul

La pariu nu mă bag :) Structurile vor fi gata clar pe lotul doi, că nu le fac ei, deocamdată văd că s-au mișcat bine Retter, n-o să termine lucrarea la Teiuș anul ăsta cum ziceau dar până la primăvară o termină. Și atunci o să mai rămână umpluturi și o grămadă de drumuri de deviat ( lotul ăsta e singurul în care am văzut drumuri mutate atât de mult, e o mică lucrare de sine stătătoare de fapt, dar par că se mișcă. Nu am imaginea de ansamblu, sper că nu mai au puncte critice de care nu știm. E adevărat că un eveniment ca rezilierea pe A0 ar putea să le schimbe planurile și să înceteze complet lucrul, dar sincer nu prea mai cred, parcă mai au și pe CFR lucrări mari, rezilierea pe lotul ăla ar fi un mizilic având în vedere că nu au făcut practic nimic, am crezut o vreme când am văzut terasamentele alea compromise spre capătul dinspre lotul trei. Dar la pariu nu mă bag, că depinde de factori externi...

StefanCelMare

@tonică
Și pe ce baze legale? Pizza a lucrat mai mult în birouri la avocați decât pe teren. Pe Pizza succes să îi reziliezi. No go, nici nu aș încerca.
La Aktor poate ar fi mers o reziliere când au lipsit din șantier peste un an. Dar chiar și așa, legal să reziliezi nu e așa simplu. Poate lotul ăsta mergea reziliat atunci, ce să zic. Dar acum? Eu sper sincer să termine. Altfel ne împușcăm în picior singuri. Vedem ce va fi, Aktor e băgat în mai multe afaceri pe fonduri UE. Dacă pică ceva din alea la anul, și nu e exclus, e posibil să ți se îndeplinească dorința, și noi să ne mai chinuim minim 2 ani dar probabil măcar 3 cu Aiud - Teiuș.

dorum

nu stiu ce sa zic, nu-s avocatu' Pizza...
Dar amintiti-va situatiatia nodului. Pararea mea e ca a fost un blat CNAIR-Pizza. OK, idiotilor, va facem nodu cum vreti, dar pt a ne incadra in costuri, optimizam maxim posibil. O lalaim cu 5 fierari, 2 camioane si cu "maretul" nostru lansator cativa ani in plus. Iaca asa ne incadram in costurile suplimentare.
Iar despre AKTOR, eu imi mentin parerea ca nu mai aveau ce cauta in RO, dar la cate contracte au pe CF si pe A0 e imposibil. :)

Duta C

in mod normal ar trebui sa tremine L1+L2 in 2021!...Daca ar invia nea Niculae si ar veni peste ei ar termina in decembrie 2020  cu tot cu panselute! :D

survola



ivladbogdan

Se mai accepta pariuri?  :lol:
ST1 - final 2021, dar asa, la 96-97% cu lucrari ramase in afara carosabilului.
ST2 - vara-toamna 2022.
Un lucru e cert insa, vor fi loturi cu grave probleme de fiabilitate in timp si o gramada de trambuline, pe asta pariez oricat.
Rusinea maxima pentru Pizza este ca termina UMB pe A7 inaintea lor, desi au avut avans vreo 3 ani?!  :lol:
Culmea culmilor ar fi sa-i intreaca si mortul inviat, Straco.

adrian.bn

#21265
Nu trebuie neapărat Nea Nicolae..ajunge o firma serioasa, gen UMB care a început viaductul peste Bistrița și la și betonat cat Pizza au făcut 3 pile și 3 deschideri cu grinzi.
In RO in majoritatea domeniilor e problema ca, daca "merge și asa" de ce sa ne grăbim? De la primul fierar de o lalaie până la ultimul politician care promite deschideri 100% când lotul e la 70% cu 0 șanse de finalizare in următoarele 12 luni (lot 2).
Poate ne "molipsim" de seriozitatea lui Alin și noi la locul de munca sa nu fim aktori sau pizzerii..cat despre A10..sper sa circul macar odată în următorii 2 ani cat mai am drumuri pe acolo.

PS: pentru pariuri, daca mai sunt deschise.. lot 1 - septembrie 2021, lot 2 - octombrie 2022 😅😅

oc7avian

Vezi că am copyright pe pariul ăsta, încă din 30 iunie :lol: Acum îl fac oficial și îi adaug și pe Pizza. Nu știu de ce nu m-am gândit și la ei atunci

Quote from: oc7avian on June 30, 2020, 04:03:18 PM
Știți ce ar fi culmea? Lotul lui Straco să fie terminat înaintea Aktorilor pe A10 :lol:  :rofl: La naiba, sper că n-am cobit cu gluma asta proastă

ludus

Ciudat e că atunci când au început lucrul la Sebeș-Aiud, tronsonul Chetani-Tg. Mures (Ungheni) nici măcar nu era licitat. 
T. Luduș

adiarc

si eu subscriu la cele spuse deHoratiu...

2021 va fii exact ca 2020....pizza o lalaie si se apropie de finalizare in stilul care exaspereaza pe toata lumea ,dar nu termina si aktor face ce stie si ce a facut si in 2020....lasa lucrari neprotejate peste iarna si in 2021 continua remedierile.....un pas in fata...doi in spate
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

marisRO

Eu sunt mai optimist:

ST1 - 2021 vara-toamna

ST2 - 2021 decembrie