Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

AlinC

Nu e deloc asa. Am scris mai sus, dar unii nu au inteles. Solutia NORMALA, inca de cand s-a stabilit clar traseul autostrazii, ar fi fost trecerea terenului in extravilan si exproprierea a tot ce era in zona de protectie a autostrazii, adica a celor 2 case despre care e vorba.

voicul

Da, asta era solutia normala, pentru ca e simplu sa zici sa o vanda, dar cine cumpara acolo? Adica daca o da pe cateva mii de euro probabil o sa gaseasca clienti, dar daca o vinde sa nu piarda prea mult, probabil nimeni nu o sa cumpere acolo.

Si cu panouri tot o sa fie zgomot acolo si cand se construieste si cand se va da in circulatie.

gruiarew

Și la Holdea (A1) s-au expropriat parcele aiurea chit că li s-au atras atenția celor din CNAIR.  v46is s-o vândă cui? Și dacă venea alt proprietar ce nu era surd cu ce se schimbau datele problemei?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

alecu26

@v46is: nu e deloc asa. ai niste legi care te protejeaza ca proprietar...si dreptul tau de uzufrut. Cand Putaroti isi bat joc de oameni...ce poti face? Din punctul meu de vedere orice claim al Putaroti ar trebuii si poate fi respins usor. Panourile puse in poza sunt puse in bataie de joc si probabil acum...in ultimul moment. (puse exact cat e fatada casei...ca parca pe altundeva nu poate ajunge zgomotul la casa, si pamantul pus pe fundatia aia de panou e proaspat).

Si sigur autorizatia de construire nu scrie ca poate face ce zgomot vrea muschiul lui Putaroti. Ma intreb unde a fost garda de mediu pana acum si cei de la ISC.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Aiud.dan

#16339
Nu am scris demult nici un comentariu, dar simt nevoia sa intervin in discutia cu casa din Oarda,cind a inceput lucru, acea familie din ce am vazut la tv filmarile de la fata locului sa opus si nu a fost deacord cu expropierea,si-au asumat acest risc sa ramina acolo cu casa, sa le fie de bine .

dan tm

Sa fim seriosi, casa e departe de autostrada, sint case mai aproape de sosele sau cai ferate.

Am circulat prin Belgia, dar nu gasesc acuma locul, unde nici macar nu sint garduri pe linga autostrada.Am fost foarte surprins.

Sau cind mergi de la aeroport din Bergamo spre Milano,   la un moment esti pe linga blocuri.

horatiu.cosma

^
Hai să nu comparăm zone urbane super dense unde îți poate trece autostradă la 3 metri de geam (exproprieri de blocuri ar fi nerealiste) cu zone rurale unde trebuie expropriate câteva căsuțe.

^^
Nu există în legea exproprierilor pentru cauză utilitate publică vreun paragraf care să zică "dacă proprietarul vrea să rămână la 5 metri de autostradă, pe baza acordului verbal statul poate să nu îl exproprieze". Astea cu nu a vrut și culoarul s-a îngustat pe acolo sunt de domeniul legendelor urbane.

TibiV

#16342
Video din curtea familiei Lacranjan si explicatiile doamnei...

Nu ma omor dupa cocul doamnei (care nu este insa deloc proasta), iar curtea este foarte frumoasa, si probabil numai amenajarea ei a costat vreo doi saculeti de bani...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

Asta e si un efect al "stilului de munca Pizzarotti".  >:(
Cred si eu ca D-na e exasperata.

Daca lucrarile ar fi durat maxim 20 luni (cum era in contract) ar fi fost finalizate de mult. Inclusiv panourile de antifonare prevazute, cu siguranta, pentru zona respectiva.
Dar cum sunt deja in intarziere cu 3 ani si va mai dura inca unul, nu e de mirare ca s-a ajuns la proces.

PS: nu stiu cand s-a deschis procesul, doar speculez cum as fi facut eu in locul lor.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Vedeți similitudinile dintre Pizzarotti și CNAIR? Aceleași forme fără fond și bătaie de joc față de cetățeni. Panourile alea fono puse acolo (3 la număr) sunt puse 100% la mișto. La fel de bine puteau să îl pună perpendicular pe cel din mijloc și să le apropie pe cele 2 din margine, mesajul era același.

Ionutcatalin

Asistam la inca un caz in care statul roman nu e capabil sa isi protejeze cetatenii si bineinteles ca blocajul va dura, o foarte buna scuza pentru a mai amana sa se apuce de treaba  :(

gruiarew

Dacă-l puneau cel din mijloc perpendicular, trebuia flancat neapărat de doi piloni, cilindrici.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cfdp

#16347
In ce priveste casa din Oarda sunt doua aspecte
1. in partea stanga a strazii Victoriei ampriza+zona sig  este pentru rambleu, mai mare iar in partea dreapta a strazii unde este casa este ampriza in dreptul viaductului respectiv mai mica "10m de la amprenta". Astfel proprietatea a ramas intr-o enclava nejustificandu-se exproprierea, lucru pe care proprietarii l-ar fi preferat la un pret real al pietii. Dupa acestea au aparut si problemele ulterioare de extravilan, exproprieri partiale ... s.a.
2. In timpul lucrului a existat o firava protectie cu  ceva panouri de lemn montate pentru foarte scurt timp in urma amenzii acordate de garda de mediu. Deci nu s-a respectat acordul de mediu care prevede clar masuri de protectie a poluraii de orice tip in timpul executiei (praf, zgomot, vibratii..). Si apropo ce s-a spus mai sus lucrarile trebuiau sa dureze 12luni parca 6 proiectare +12 executie sau in fine 16.... Si dureaza de ceva vreme.

alecu26

Asta cu enclava doar la noi se intampla si e cum zice Horatiu...tot o forma fara fond. de frica brrr...a Curtii de conturi...nu se expropiaza nimic ce nu e strict necesar pentru executie...decat dupa hotarari definitive judecatoresti.

Adica de genul...da...recunoastem ca-ti facem viata un cosmar...sau ca nu te poti folosi de acel teren...dar da-ne in judecata si atunci doar o sa-ti dam bani...
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).