Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

#165
FOARTE IMPORTANT SI URGENT PENTRU TOTI USERII CARE FOLOSESC TAPATALK

Mi s-a acrit sa vad semnatura automata (default) pusa de Tapatalk pe FIECARE mesaj pe care-l posteaza userii care folosesc Tapatalk. Este teribil de enervant, aglomereaza absolut inutil forumul si este o metoda abuziva de a face reclama.

Din momentul asta SEMNATURA TAPATALK ESTE INTERZISA PE FORUM. Ce inseamna asta? Inseamna ca TOTI USERII care folosesc Tapatalk trebuie sa o dezactiveze. Daca NU vor face asta, intr-o prima faza vor primi avertisment si apoi vor primi ban (nu vor putea scrie deloc pe forum) pana cand nu isi vor dezactiva semnatura. Indiferent de user. Mesajele scrise care contin semnatura Tapatalk POT FI STERSE FARA AVERTISMENT.

Cum dezactivezi semnatura Tapatalk? Super simplu.
VEZI AICI TUTORIAL PAS CU PAS.

Multumesc de intelegere!

Allex

^ Ionut, pune postul asta si in Parcare. Cei care folosesc doar Tapatalk nu au acces la rubrica "news" din coltul din dreapta, sus.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

perfidus

Rezolvat. Se poate dezactiva pentru toate forumurile sau numai pentru forum PUM.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

A rezistat forumul bine azi. Ati avut probleme?

__dir

#169
Mai pot eu sa va pun la dispozitie un droplet pe digitalOcean (1gb ram/25gb hdd) pentru uploader/harti sau chiar ca backup.

Imi puteti lasa un PM.

PS: lemp/lamp cu full access

cristi5

Multumim, o sa primesc o imagine a masinii linux cand e gata instalarea, poate o putem testa pe serverul tau.

cristi5

Quote from: wifi on August 15, 2018, 12:17:45 PM
Multumin! Vorba aia: never touch a running system, nu te atinge ce ceva ce functioneaza. A mers bine si pana acum, lasa-l sa mearga si mai departe.


O dam pe IT si pe ingineria fiabilitatii dar acest adagiu nu e chiar atat de adevarat, pentru ca in ziua de azi sistemul este "touched" regulat de actualizarile sistemului de operare.

Dupa o astfel de actualizare a MacOS, s-au schimbat drepturile de acces la fisiere si brusc serverul de web n-a mai putut sa citeasca fisiere din contul meu.

rizzuh

Quote from: cristi5 on August 15, 2018, 02:55:53 PM
Multumim, o sa primesc o imagine a masinii linux cand e gata instalarea, poate o putem testa pe serverul tau.

Nu cred ca va merge. DigitalOcean nu foloseste Hyper-V si oricum nu cred ca poti sa vii cu imaginea ta, doar ce au ei predefinit. Deci trebuie instalat totul si pe DigitalOcean :)

__dir


rizzuh

Da, VM-ul pe care i l-am pus la dispozitie lui Cristi este hostat pe Windows cu Hyper-V.

dancosta

Am incercat si ieri si azi si nu reusesc sa incarc imaginile cu uploaderul. Ori de cate ori incerc imi spune error si nu imi da nici o adresa pentru imagine.
Am incarcat acum pe tinypic. Sper sa se vada.

yetiman

Daca nu merge uploaderul ramane valabila incarcarea "clasica". Pui pozele pe IMGUR si copiezi adresa pozei (pe imgur, click dreapta pe poza si copy image location)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

cristi5

Scuze, uploader-ul merge acum. Testasem pagina dar nu si incarcarea.

__dir

Quote from: rizzuh on August 16, 2018, 09:14:14 AM
Da, VM-ul pe care i l-am pus la dispozitie lui Cristi este hostat pe Windows cu Hyper-V.

O sa ma uit wkd-ul asta sa vad cum se poate rula acea imagine utilizand docker. Stiu ca docker pt Win are support de hyper-v.

cristi5

#179
Socrul nu mai are ce scoate din priza! Uploader-ul si hartile s-au mutat pe serverul furnizat de rizzuh. Adresele au ramas aceleasi.
http://proinfrastructura.ro/poze.html
http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html
http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html

Am testat inclusiv editorul de calitate, are o adresa cam urata acum, voi face una mai frumoasa pe proinfrastructura.ro

http://85.204.22.188/maps/edit.html