[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

irirat

Am luat un pic la verificat numerele cadastrale mentionate in documentul publicat de userul soldy82 cateva posturi mai sus (http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteinterne/AtachInt/AnexaH292-19.pdf?fbclid=IwAR1oRC326e75wkKXqS1ocAqSFvRUBNhBG-H5VT94Y6PqBkJSTgq5SMA_aM4) si traseul propus pare ca se suprapune cu cel publicat aici.
https://www.skyscrapercity.com/threads/the-new-basarab-splaiul-independentei-ciurel-a1.1263825/page-39#lg=attachment403193&slide=0
acum il iau pe fiul meu sa facem o proba de traseu daca tot s-a deschis :)

hefaistos

Cea care a îngropat proiectul e Firea. Timp de 3 ani a fost subfinantat și s-a mișcat ca melcul. Și n-afacut nimic pentru continuare. Sa nu dam vina pe cei ce încă nu au ajuns pe scaunul de primar. Idem pasajul Nicolae Grigorescu, a stat 3 ani și i an electoral a fost finalizat în 3 luni. Cine e groparul?
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Puffyk

Singurul moment cand acest pasaj isi va arata valoarea, va fi cel in care se va termina definitiv la profil de 2-3 benzi strapungerea pana in macar DNCB. Desi ideal ar fi A0. Nu se poate altfel! Iar atunci cu adevarat se va vedea importanta lui extraordinara. Daca s-ar mai face si o iesire catre Giulesti, dupa lac, as putea sa fac si eu o mica comparatie cu A104 din Paris....Pana atunci, bun si bronzul!

carutasul

^^
Da, bun, eu nu am vrut să intru în discuția asta că e prea electorală. Ceea ce mi se pare de bun-simț e că dacă s-a făcut investiția trebuie cumva valorificată. Măcar legătura cu Uverturii și tot ar fi un mare plus, și eu zic că se poate cu investiții nu foarte mari. Dacă zona e o mare parcare ( nu am mai fost de mult pe acolo dar nu mă îndoiesc, așa e în toate zonele de blocuri) poate ar ajuta betonarea unui teren din zonă și amenajarea ca parcare, eventual cu camere web, ca să se mute o parte din mașini...

panzer

#1369
Conform documentului sunt 10 mil euro exproprierile pana la Uverturii. Pare in linie cu preturile de la FdG. Poate un pic mai ieftin.
Exista pe site la ei si Hotararea Consiliului de aprobare a amplasamentului si a exproprierilor, din 30 Mai 2019.
http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteinterne/acte_int/afisint.php?f=39987

Dar s-au si facut exproprierile? Stie cineva daca putem verifica la cadastru online?

@paullie: Dezrobirii se imperecheaza ca si trafic cu Dreptatii (sens unic), nu cu Cernisoara. Asa are si mai mult sens. Ambele au semafoare cu Maniu si sunt singurele suficient de largi pana la Apusului.

@irirat: traseul trece exact prin curtea fostei companii de hingheri de masini de pa Manastirea Varatec, teren care in continuare este liber.
Crezi ca cel care a facut gif-ul pe Sky poate sa il refaca cu o captura mai noua de pe google maps?

Am incercat sa ma uit mai atent peste traseu cu maps si pare ca e liber. Am observat 3-4 cladiri care sunt construite cu colt ca sa lase liber traseul. Inclin sa cred ca Puz-ul a fost respectat chiar daca e suspendat, etc.

@pasa_andrei: crezi ca poti incarca traseul in drona?

Ionut

Dacă nu se continuă proiectul e bai mare pentru ca doar ce s-a făcut până acum nu se justifică.

GDPR

Am fost si eu pe maretul pasaj, cu urcare dinspre centru si coborare pe breteaua spre Crangasi. Noroc ca stiam configuratia pasajului, ca ratam coborarea, iesirea e din scurt, ingusta si mai ales foarte prost semnalizata. Cred ca se vor infige destui in parapet acolo. Inchiderile bordurilor de la rosturile de dilatatie sunt nefinalizate si semnalizate cu balize temporare. Lasand de-o parte discutiile referitoare la utilitatea proiectului, pasajul are nota 7 de la mine.

survola

Adică ai făcut dreapta imediat după hobane?

voicul

#1373
Trafic crescut prin centrul orasului are 0 legaturi cu o conexiune cu Uverturii.
Adica daca nu e cotinuat Ciurel si sunt pe Uverturii nu o sa am cum sa ajung in centrul orasului?

Deci e o prostie sa nu se continuie, aspectul pozitiv fiind: fluidizarea, deci reducerea poluarii prin oras!

paullie

Fratilor una-i una doua-s mai multe. Aveti de la mine 10 baxuri de bere daca acest proiect continua vreodata

Puffyk

#1375
Baieti, pentru ca s-a incins discutia, l-am sunat pe domnul inginer si l-am amenintat ca nu ii mai dau restul de acte pana nu imi da toate amanuntele....
1. Pana la 06.12 se va da drumul iluminatului tip laser. Va fi super tare, ceva gen podul de la Mihai Bravu dar mult mai frumos....ca in bancul cu magarul!
2. Se va continua traseul podului spre dreapta, cum mergi catre DNCB, foarte aproape de lac, apoi catre Tehnologica Radion(va ramane cladirea dar isi va trage gardul), se va merge pe langa Canalul Arges-Dambovita(stanga), apoi cu pod peste Calea Ferata si descarcare in zona DNCB-Dragomiresti Deal. Apoi ghiulea catre A1. Luni vine la mine si fac exact harta pe care cei care se pricep de pe acest forum o vor cosmetiza....
3. Citez..."Si soacra-mea daca ajunge primar, proiectul va continua"....Deci, sa nu ne facem probleme! Intr-un an-doi ajungem la A1 mult mai repede...

Puffyk

Quote from: paullie on September 19, 2020, 11:08:38 AM
Fratilor una-i una doua-s mai multe. Aveti de la mine 10 baxuri de bere daca acest proiect continua vreodata
Eu zic sa le cumperi deja....

GDPR

@survola, da, pe acolo. Presemnalizarea iesirii e sublima, dar lipseste cu desavarsire.


GDPR

O noua inaugurare a unei lucrari neterminate. Si nu ma refer la continuarea spre Uverturii.