Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

myid


alecu26

Nimic. Poate in topicul regional. Dar in general la century...oriunde...nu se misca nimic. Vezi Tecuci, Tg Mures, Medias si care or mai fi pe lista. Astea mai avansate. Altele...in stadia incipiente...nici o speranta.

Eu nu inteleg ca acum se lanseaza si se liciteaza la greu autostrazi...dar totusi aia din UIP ul de DN uri si Centuri...cum isi justifica existenta?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

razvan96

^ VO Beclean nu tine de CNAIR ci de autoritatile locale.

^^Ar trebui sa ajunga curand in licitatie, s-a rezolvat si cu AM-ul in sensul ca nu se supune evaluarii conform deciziei de incadrare.Detalii despre proiect aici.

alecu26

#5433
E bine daca reusesc autoritatile sa se implice cat mai mult pe modelul Oradea.

LE: acum vad cum ar fi traseul.  :lol: :lol: :lol: :lol: 1.2 km...:) E de fapt o scurtatura intre DN 17 si DN 17 D. Cred ca va avea cateva masini pe ora traffic. :)).

Eu credeam ca se vorbeste de alternativa la DN 17...de la un capat la altul.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

myid

^^ ceva surse ( neamuri din zona) imi spun ca sunt deja utilaje in zona la lucru..

Sa se fi apucat de modernizat DN17D? atunci ar avea logica aceasta centura de 1.2km cumva...

LE : DN17D arata Ok si acum...

neobluenet

DN 17D are marele avantaj ca nu intra prin oras, iar drumul asta de legatura intre cele 2 DN-uri e foarte util. In Beclean pana spre zona centrala se circula bine, insa acolo, sunt vreo 5-6 treceri de pietoni din 50m in 50m, iar oamenii trec din cand in cand si incetinesc traficul extrem de mult. Fiind si singura ruta de tranzit este destul de aglomerata.

pasadia

@alecu26 va fi centura în adevăratul sens. Practic se muta DN17 și tot traficul aferent pe malul nordic al Someșului, ocolind astfel orașul. Va fi folosita de toți cei în tranzit Dej - Bistrița, nu doar de cei aflați pe ruta Salva - Bistrița.

TibiV

5 in 1.
Nu vreau sa le "sparg" pe orase, este o singura HG.
4 din 5 tin de regiunea Brasov - Centru.
Prima este A7 Bacau. Poate asta ar merita sa fie pusa si la A7...

https://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-vor-fi-incluse-pe-agenda-edintei-guvernului-romaniei-din-10-martie
Quote
7. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind suplimentarea pe anul 2020 a sumei prevăzute ca justă despăgubire aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 620/2013 privind modificarea anexei nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 1638/2004 pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivelor de investiţii
"Varianta ocolitoare a oraşului Bacău, pe DN 2 - etapa I",
"Varianta ocolitoare a oraşului Braşov, pe DN 1",
"Varianta ocolitoare a oraşului Mediaş, pe DN 14",
"Varianta ocolitoare a oraşului Reghin, pe DN 16 şi DN 15" şi
"Varianta ocolitoare a oraşului Târgu Mureş, pe DN 13 şi DN 15",
precum şi declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică "Varianta de ocolire Bacău"
Proiectul poate fi consultat la adresa: https://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2020/03/HG-17.pdf

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Acea HG din 2004 e pentru mai multe variante de ocolire. De aia apar toate enumerate acolo. De fapt acum e vorba doar despre un imobil de pe traseul VO Bacau.

alesd

Se mai pot actualiza tabelele de pe prima pagina a topicului? E scris "stadiu centuri rutiere in timp real", dar informatiile sunt din Mai 2019.

Ionut

Nu mai găsesc timp sa le actualizez. Caut voluntari.

cristi5

Intentia e ca acele tabele sa fie actualizate (semi)automat de sistemul de sinteze. Dar mai e de lucru la el, plus ca nu va produce layout grafic foarte bun etc.

alexa_adrian2001

Ce se mai intampla cu centura Alesdului sau a Beiusului?

Asteapa sa se maturizeze proiectele?

RaduG

Salut, în documentul ,,PLAN INVESTIȚIONAL pentru dezvoltarea infrastructurii de transport pe perioada 2020-2030", la pagina 38, Variante Ocolitoare, poziția 6 din tabel, apare Variantă Ocolitoare Slobozia, 11 km.

Întrebare: știe cineva detalii concrete, ați văzut planuri sau detalii undeva?

Thanks.

PS: documentul este disponibil online aici:https://media.hotnews.ro/media_server1/document-2020-07-22-24188758-0-plan-investitional-infrastructura-2020-2030.pdf?fbclid=IwAR0dfMFSTfNN1sNWP7J2kkFs-T-Wkq_ZUXysoagYWhzbdNZKqw3eUL4iFmQ

mirceaeliade

VO mai majore am apucat sa le pun in tabelul care l-am pus la DXuri: