Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Storyteller

@Adiarc "...daca se rezolva litigiul, avem si ceilalti 3km din cei 6,5"
Poti sa dai un mic sumar, tu sau altcineva, unde se afla acuma, si ce sanse ar fi totusi sa se rezolve anul asta. Exproprierile sunt facute? Utilitatile sunt mutate? Exista finantare pentru restul lotului? Cat la suta din plati s-au efectuat? In ce ar consta litigiul? S-ar putea rezolva similar cu cazul impregilo, cu arbitraj?

dr4qul4

0 șanse pt cei 3 km. Practic vb doar de pasaje + nod. Sau 2 noduri.
Exproprierile probabil sunt făcute, dar fiind vorba de intrarea in București, acesti ultimi 3 km costa peste 50 mil euro.
Iar contractul nu poate fi suplimentat cu atât.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alm26mm

Nu e cam optimist termenul de un an in ceea ce priveste executia Nadaselu-Mihaiesti ? Sau e proiectata pe partea dreapta a DN, unde e mai drept relieful ?

alm26mm

Pe partea dreapta , in directia CJ- Zalau..

horatiu.cosma

Pana la Topa Mica terenul e usor, si traseul presupune o singura trecere peste DN, in rest nimic spectaculos. Am fost azi de la Zalau pana la Tg.Mures si am luat-o pe A3. De la intersectia 1F-1J pana la intrarea pe autostrada am facut 25 de minute. Sper ca la anul pe vremea asta sa fac 5 minute :).

ciprebbe

Quote from: alm26mm on December 26, 2014, 03:16:31 PM
Pe partea dreapta , in directia CJ- Zalau..

Gresit  :p, e fix pe stanga continuarea de la Nadaselu ( pe dreapta era in proiectul Bechtel dar s-a modificat).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alm26mm

Pot ca sa l modifice fara studii de fezabilitate ? Eu stiam de traseul Bechtel.Pana unde merge acuma pe stanga, conform modificarilor ?

Viny

eu stiu ca in proiectul Bechtel merge pe stanga pana la sud de Mihaiesti, acolo trece in dreapta Dn-ului si dupa Mihaiesti iar trece in stanga... de asta am intrebat ca unde va fi nod rutier, la sud de mihaiesti sau la nord...

ciprebbe

Nu este nici un nod in vechiul proiect
http://www.autostradatransilvania.ro/maps/Harta-Interactiva.html

Se schimba ocolirea Nadaselului de pe dreapta pe stanga (directia Cluj-Zalau).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Viny

inseamna ca se va termina intr-un sens giratoriu in DN, ca si la Marca pe tronsonul Bors-Suplac  :bash:

ciprebbe

E deja aprobat giratoriu pe DN la Nadaselu si nu e nici o problema in  solutia aceasta.
E practic acelasi nod ca si la Campia Turzii.
Cu optimizarile de costuri de pe A3 ale UMB-ului (poate primesc si viaductul Gilau) avem sanse mari sa vedem lot4 in zona Soimus dus la bun sfarsit.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Hercule

La Campia Turzii este nod trompeta nu giratoriu.
Deșteaptă-te române!

stangabriel

Va fi trompeta pe autostrada si giratoriu pe dn,nu trompeta trompeta ca in plan sau direct giratoriu ca la Matca langa Suplacu.

stangabriel

#4903
Inca o sinteza destul de obiectiva ,pentru cine nu e la curent.


http://www.promotor.ro/masini-noi/opinii/cand-incep-de-fapt-lucrarile-la-autostrada-comarnic-brasov-13740501

pe mine ma amuza urmatorul fragment oficial din partea CNADNR.

CNADNR estimează că media zilnică anuală (MZA) a traficului pe Comarnic - Braşov va creşte de la 10.000-20.000 de autovehicule în 2015 la 22.000-36.000 în 2030 şi la 36.000-59.000 în anul 2045,


adiarc

in 2045 vor fii o banalitate masinile zburatoare  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura