News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.


sebba

sistemul antipatinaj (sau ABS-ul) habar nu am de cine a fost inventat si nici nu stau sa caut dar a fost inventat cu mult inainte de a fi implementat in automobile
trenurile de exemplu, alea banale si infecte de pe vremea comunistilor, il foloseau cu succes

si cam toate "inventiile" astea "nou" implementate in auto au fost inventate inca din timpul razboaielor
cam putine au fost inventiile aparute dupa razboi
Sailing away! S/Y Haimana

nenea_hartia

Quote from: reed on January 04, 2015, 12:08:20 AM
Daca e permis pe forum,de unde?e vreun lant de hipermarket care comercializeaza?eu am gasit bere Faxe in Auch.. din danemarca,doza de 1 L.Extraordinara la gust
Le-am luat de la un magazin turcesc din Bruxelles.
Quote from: Dan74 on January 04, 2015, 02:22:22 PM
@nenea_hartia ne poti spune cum a fost continutul dozelor? Eu am avut placerea de a degusta Krusovice Cerne (adusa de la fabrica).
Neașteptat de bună. Nu senzațională, dar bună. Eu (probabil sunt un caz mai rar) urăsc berea belgiană, împănată cu diverse arome. Mie îmi place berea straight, amăruie, să-i zicem bere cu gust de bere, iar supermagazinele belgiene sunt xenofobe și nu comercializează bere străină. Noroc cu turcii, polonezii, bulgarii, etc.

adiarc

Quote from: sebba on January 04, 2015, 10:51:30 PM
sistemul antipatinaj (sau ABS-ul) habar nu am de cine a fost inventat si nici nu stau sa caut dar a fost inventat cu mult inainte de a fi implementat in automobile
trenurile de exemplu, alea banale si infecte de pe vremea comunistilor, il foloseau cu succes

si cam toate "inventiile" astea "nou" implementate in auto au fost inventate inca din timpul razboaielor
cam putine au fost inventiile aparute dupa razboi

cel putin in cazul ABS-ului...se pare ca ai dreptate... :)
http://www.cineainventat.ro/abs/
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

#3214
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiinta+si+Mediu/Salcii+energetice+plantate+ca+bariera+antiviscol+distruse+comple

oare nici acum nu vom avea nici un vinovat ?aceste specii de pl au o capacitate uimitoare de regenerare si sper , totusi , sa dea din nou , din pamant , in primavara
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

MRS

^^^ In Bruxelles gasesti si bere romaneasca, daca iti este dor... iti trimit contactul in privat daca te intereseaza


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

stangabriel

Chiar ma gandeam ca o mica imbunatatire au produs pasarelele montate pe valea Prahovei.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19017938-ministerul-interne-numarul-accidentelor-rutiere-scazut-semnificativ-tronsonul-comarnic-azuga-busteni-datorita-pasarelelor-pietonale.htm

Numarul accidentelor rutiere a scazut semnificativ in 2014 pe tronsonul Comarnic-Azuga-Busteni, urmare a masurilor de sistematizare dispuse in luna august 2013 pe DN 1, si nici o persoana nu si-a pierdut viata in accidente rutiere, potrivit unei informari a Ministerului Afacerilor Interne (MAI), citate de Agerpres.

La finalul anului trecut, pe segmentul de drum amintit s-a constatat o diminuare cu peste 30% a numarului de accidente rutiere grave, fata de anul 2013, numarul ranitilor fiind, de asemenea, redus cu 33%.

Din anul 1999 si pana in 2013, in localitatile Comarnic, Busteni si Azuga au avut loc 323 de accidente in urma carora au rezultat 465 de victime, dintre care 51 de persoane decedate.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

SB76UFO

Cam asa arata duminica dimineata, pana pe la ora 10 Sibiul






"Prostia este eternă și invincibilă"

spy_flo

@Mrs,este vorba despre magazinul din Laken?

MRS

Rue du Bourdon, Uccle


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...


cutter

Mă cam depășește de ce ai lua bere românească în Belgia (of all places). E ca și cum ți-ai comanda roșii de supermarket belgiene, vara, în România.

nenea_hartia

#3223
Nu, nu aș lua bere românească. Dar aș lua Beck's, spre exemplu :). Așa cum am spus, berea belgiană nu-mi place, iar magazinele mari nu vând bere nemțească, cehească sau austriacă. Iar roșii belgiene nu aș mai cumpăra în viața mea. O dată mi-a ajuns :).

spy_flo

130,Leopold 1 straat,Laken.