News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

dragos76

Quote from: Liviu M on October 15, 2018, 02:28:37 PM
Quote from: vancouver on October 14, 2018, 11:09:02 PMSi cel tarziu din clasa a 3-a sau a 4-a copii trebuie sa mearga 100% singuri la scoala.
Ai cantarit vreodata ghiozdanul unul copil de clasa a 5-a? Daca copilul e mai firav, asa, pare ghiozdanul mai greu ca el.
Si da, imi duc copilul cu masina (diesel) la scoala.

Asta nu face argumentele lui gruiarew mai puțin valabile. Ar trebui atunci ridicată serios în cadrul școlii problema că un copil e nevoit să care după el kilograme întregi de cărți și caiete, care e o situație total anormală.

cristi5

Anormala e si situatia urbanistica a Bucurestiului.

Adica suburbiile nu au scoli si gradinite bune si toata lumea vrea in centru.

Suburbiile nu au legaturi de tranport urban decente cu centrul. Toata lumea buna cu masina, pulimea cu microbuze care nu au nimic de-a face cu siguranta rutiera. Ca-n Turcia (dolmuș) sau chiar ca-n Africa.

Pomana este singurul instrument politic cunoscut de unii politicieni. O varianta de spaga, tot cuvant turcesc. Deci sa nu ne mai miram.


gruiarew

Băieți dacă nouă ne-a fost greu nu înseamnă că la fel trebuie să fie și urmașilor. Nu asta am zis. Am făcut și noi școala și eram cocoșați de ghiozdane. Eu-s de la sat dar m-au trimis ai mei la oraș "să facă băiatul școală". Băteam 20 km pe sens zilnic cu autobuzul în care iarna înghețai, vara te coceai și când ploua ajungeai ud. Dacă mai aveai chestii după școală că mai făceam un fotbal, mai făcea profa de mate / fizică / chimie chestii în plus cu noi, că strângea pe cei mai răsăriți de prin clasele paralele ne mai trimitea pe la olimpiezi, mergeai cu ocazie, cu bicicleta sau pe jos (nu toți 20 pe jos dar minim 7). La mine totuși a fost caz fericit. Aveam colegi ce veneau iarna cu cizme prin pădure.

Eu m-am luat strict de Sibiu și de cei de la liceu. Păi dacă la liceu m-ar fi dus mama la școală aș fi fost de râsul lumii. Dar cred că și ăla de generală poate că ar trebui să știe cum să ajungă de la școală - acasă. Zic și eu...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

Pe mine mama m-a dus la școală o singură dată: în prima zi a clasei I (clasa întâi...)
Este drept, mergeam la școala "de cartier", făceam 10 minute pe jos, traversam o singură stradă circulată - circulată în accepțiunea anilor '70.
Școală de cartier, dar nu se poate pune că am rămas needucat...
Iar despre liceu... Am ales un liceu de lângă aeroportul Băneasa, și eu stăteam la Piaţa Titan.
Eu a trebuit să o duc pe mama la liceu la prima ședință cu părinții...
Când am terminat liceul cunoșteam "ca-n palmă" jumătate de oraș, și nu este un oraș prea mic...

Până la urmă discuţia asta este deturnează atenția de la adevărata problemă: calitatea sistemului de învățământ.
Dacă școala de lângă casă ar fi bună, nimeni nu și-ar duce copilul în alt cartier...
Cel puţin la nivel de școală primară/gimnaziu...

Deci dusul copiilor la școală este doar un simptom al altor probleme mult mai grave care ţin de sistemul de învățământ.

Dar și părinții sunt deseori ciudați, decid că școala X nu e bună, singura potrivită este școala Y, evident foarte departe.
.
Sunt nenumărate cazuri, nevasta este director de școală și la fiecare început de an îmi povestește despre părinți care locuiesc în zona școlii dar vor în altă parte, și de părinți care stau la naibii în praznic dar vor musai la școala ei...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Quote from: Liviu M on October 15, 2018, 02:28:37 PM
Ai cantarit vreodata ghiozdanul unul copil de clasa a 5-a?

Da, l-am cantarit pe al meu cand eram in clasa a 5-a si stiu despre ce este vorba si la copii de acum. Pe vremea mea aveam de mers 15 min pe jos intr-a 5-a si nu de putine ori la intoarcere, cu tot cu ghiozdan trebuie sa stau 1-2-3 ore la coada la unt sau la oua, pana veneau ai mei de la servici la 16:30.

Deci, da stiu despre ce e vorba. Dar solutia nu e de dat bani de la primarie celor care duc copii cu masina, ca sa-i incurajeze. Solutia este sa se faca dulapuri cu cheie in scoli, asa cum vedem in toate filmele americane, germane, etc..., astfel ca acolo stau cartile cele mai grele si poate si unele lucruri de scris / desenat. Si atunci poate ca asta e o investitie inteligenta a primariei, nu in bani pe disel cancerigen.

Adica avem o problema: manuale prea grele, ghiozdane prea grele. Hai sa o rezolvam la obiect, nu sa o folosim ca scuza pentru alte probleme.


Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

Quote from: TibiV on October 16, 2018, 01:38:40 PM
Pe mine mama m-a dus la școală o singură dată: în prima zi a clasei I (clasa întâi...)

Exact asa am fost si eu. In prima zi si atat. 15 Minute drum pe jos.

In Germania, unde stau acum, copii de granita viziteaza cu gradinita spre 6 ani deja scoala (sau scolile posibile din zona, daca sunt mai multe), inclusiv ca sa invete drumul, ca sa fie pregatiti in clasa I sa mearga singuri. Daca ambii parinti lucreaza zi normala NICI NU SE POATE ALTFEL.  Gradinitele incep inca de la 7 sau uneori 7:30, dar scoala abia de la 8, daca serviciul parintilor incepe de la 7 sau 8 nici o sansa sa mai duca copilul.

Societatea trebuie sa creeze mecanisme pentru ca parintii sa poata lucra in continuare normal, sa castige bani.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dr4qul4

#11076
Eu am facut scoala 12 sau cum ii spuneam noi... Scoala Herastrau. Pe vremea aia erau 2 scoli la distanta de 15 minute (Scoala Veche si Scoala Noua) si aveam zile (5-8) cand mergeam de la una la alta in aceeasi zi. Eu stateam fix intre ele.  In clasele 1-8 bucuria era cand aveam ore in scoala veche ca era langa lac si in pauze mai faceam cate o baie. Bineinteles ca saream si din cel mai inalt pom. Tot la Scoala Veche avea sere (acum blocuri de lux) de capsuni si un gard de 4m pe care il saream.
Si un ghiozdan de 2 ori cat mine.

Acum la aceeasi scoala nu mai au loc copiii din cartier, care au fost directionati catre scoala din baneasa. Cei din birourile de la metrou, cu o viza de flotant si cu o spaga frumoasa au reusit sa ocupe toate locurile din scoala. 
Cred ca singurele persoane care vor aplica pt voucherele astea vor fi directorii de scoala care vor trimite paznicii sa ridice plozii "de la mall". mai iau un ban si de la parintii prea grabiti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Liviu M

Quote from: vancouver on October 16, 2018, 02:41:05 PM
Da, l-am cantarit pe al meu cand eram in clasa a 5-a
Eu nu l-am cantarit pe al meu, da' tin minte ca-l uram. Masina n-aveam, asa ca mergeam pe jos.

Quote from: vancouver on October 16, 2018, 02:41:05 PM
Pe vremea mea
:D. S-ar putea totusi ca "vremea mea" sa fie inaintea "vremii tale". ;)

Quote from: vancouver on October 16, 2018, 02:41:05 PM
Deci, da stiu despre ce e vorba.
Continui sa ma indoi.

Quote from: vancouver on October 16, 2018, 02:41:05 PM
Dar solutia nu e de dat bani de la primarie
Mie nu-mi da nimeni nimic, muncesc pentru bani. Dupa cum am muncit si pentru bicicleta cu care se duce la scoala cand se poate.

Quote from: vancouver on October 16, 2018, 02:41:05 PMasa cum vedem in toate filmele germane
In filme nu te contrazic...

Quote from: vancouver on October 16, 2018, 02:46:04 PM
dar scoala abia de la 8,
La 7:40 se deschide usa de intrare, la 7:45 intra profesorii in clase.

Liviu M

Quote from: dragos76 on October 16, 2018, 11:14:25 AM
Asta nu face argumentele lui gruiarew mai puțin valabile.
Eu n-am comentat nici un argument de-al nimanui. Eu am ceva cu "solutiile generalizate" (100%). De obicei 100% ala se pupa greu cu "situatia din teren".
Nici mie nu-mi convine sa-l duc cu masina la scoala.  Cum ziceam in postul anterior, cand se poate (ore mai putine si ghiozdan usor, drum uscat...), merge cu bicicleta, nu-i problema.

adiarc

Ionut

parerea mea este ca trecerea centurilor pe thread-urile locale nu este inspirata ci complica inutil urmarirea forumului si asa greu de urmarit...eu nu am timp sa intru deloc pe threadurile locale...ca mine sigur mai sunt multi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Adi, foloseste linkul asta:
Show unread posts since last visit.

Il ai sus de tot, in stanga, langa poza de profil. Si vezi toate posturile noi in toate thread-urile. Gasesti foarte usor ce vrei sa urmaresti si alegi ce-ti place.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Si dupa ce citesti ce-ti place, dai (in drepata sus) mark all messages as read
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

irirat

Quote from: TibiV on October 16, 2018, 01:38:40 PM
Până la urmă discuţia asta este deturnează atenția de la adevărata problemă: calitatea sistemului de învățământ.
Dacă școala de lângă casă ar fi bună, nimeni nu și-ar duce copilul în alt cartier...
Cel puţin la nivel de școală primară/gimnaziu...
Subscriu 100% la ceea ce a zis Tibi...din cauza calitatii scazute a sistemului de invatamant, a diferentelor mari intre rezultatele obtinute la evaluarea nationala (EN) de elevilor diverselor scoli din Bucuresti, mi-am inscris copiii la o scoala cotata mai bine decat cea din proximitatea locuintei. Nu ca as fi vrut neaparat sa-i las la scoala in drumul meu spre birou in loc sa plece singuri pe jos, dar in zona unde stau scolile au obtinut rezultate catastrofale la evaluarea nationala. Ca parinte responsabil nu mi-as da copilul la o scoala unde 95% dintre copii obtin rezultate sub 9,00 la evaluare (sau mai rau), riscandu-i viitorul doar de dragul proximitatii. Pe "vremea mea" aveam scoala in virful dealului, la 2 km distanta si mergeam pe jos, iarna pe urmele facute de cate un tractor si n-am patit nimic. 
Celor care doresc sa ma contrazica in privinta rezultatelor la EN le recomand sa verifice mai intai site-ul MEN si sa vada diferenta mare intre rezultatele obtinute de copiii dintr-o scoala vs alta scoala si vorbim dupa aia...
Acum ai mei sunt mari si merg cu autobuzul/metroul la scoala/liceu asa ca am scapat de corvoada asta.

Quote from: vancouver on October 16, 2018, 02:46:04 PM
In Germania, unde stau acum, copii de granita viziteaza cu gradinita spre 6 ani deja scoala (sau scolile posibile din zona, daca sunt mai multe), inclusiv ca sa invete drumul, ca sa fie pregatiti in clasa I sa mearga singuri. Daca ambii parinti lucreaza zi normala NICI NU SE POATE ALTFEL.  Gradinitele incep inca de la 7 sau uneori 7:30, dar scoala abia de la 8, daca serviciul parintilor incepe de la 7 sau 8 nici o sansa sa mai duca copilul.
Societatea trebuie sa creeze mecanisme pentru ca parintii sa poata lucra in continuare normal, sa castige bani.
Imi pare rau Vancouver, in privinta sistemului de invatamant, realitatea din Romania sau Bucuresti e departe de ceea ce crezi tu stii

Oneinthecrowd