News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

GabiHd

#7680
Traficul ciudat de acolo de la giratorii, e din cauza ca da erori la editare, plus ca se asteapta aprobarea de la Google. Cineva a inceput sa editeze dar nu se mai poate continua pana nu sunt aprobate editarile actuale...

Quest

Il intrebasem pe Gabi daca se poate corecta in GM felul in care apare traficul in giratoriul de vest de la Margina. Anomalia e la sensul dinspre Faget catre Margina, care apare ca si cind lumea face o lira, desi sensul e aproape rectiliniu. Cred ca e din vremea in care ambele sensuri circulau asa, alternativ cu paleta.
Common sense will get you far !

dumbravaandrei

GabiHd sau oricare care poate edita in GM... puteti adauga si Lotul I din VO Brasov? Nu apare pe GMaps :). Eu le-am trimis vre-o 4 cereri pana acum...

voicul

Si centura Sofiei ce a fost inaugurata acu vreo cateva luni, cu o gramada de benzi pe sens, tot dupa vreo 2 luni a aparut.

Deci e o chestiune de timp (lung) pana la update.

GabiHd

Quote from: dumbravaandrei on December 19, 2016, 09:33:20 AM
GabiHd sau oricare care poate edita in GM... puteti adauga si Lotul I din VO Brasov? Nu apare pe GMaps :). Eu le-am trimis vre-o 4 cereri pana acum...

Imi pare rau, nu cunosc situatia din acea zona, asa ca nu ma bag. Oricum, poate deja e editat dar poate asteapta moderare.

adiarc

Scriu aici pt ca e mai vizibil.....Guvernul a adoptat normele necesare reluării ridicării autovehiculelor parcate neregulamentar.....asa ca,in fct de cum se mișca lucrurile de la primărie la primărie,ridicările vor fii reluate cat de curând.

Atenție unde parcati.In Sibiu exista 2 astfel de mașini - una normala pt turisme si una ceva mai mare pt suv-uri mai mari si microbuze.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

#7686
FASCINANT!
sau
HALUCINANT!

Am vazut azi 2 masini, parcate pe trecerea de pietoni cu afis lipit: Parchezi ca un bou!
Desi dreptatea este undeva ... chiar unde este? si plecand de la premiza (sigura) ca sunt 1 mil de masini in B si 200.000 de locuri parcare ... de ce vandalizeaza oamenii astia masinile?

Sigur ca sunt nesimtiti, dar in multe cazuri, realitatea din teren, arata ca, in 99% din cazuri parchez aiurea nu ca aveam 100 de locuri liber si m-am trezit taran prost pe tarla, CI pentru ca nu am unde sa parchez!
Chiar si cu bani!!

La primarie pe usi de ce nu se pun afise: mai varsati pe jos niste vopsea si faceti locuri de parcare?! 

------

PS: Deci legea spune (normal ca nu aveau cum sa puna asta in textul legii, dar din realitatea concreta asta iese) ca toti proprietarii de masini trebuie amendati.
Noroc ca suntem lenti si putin in secolele trecute, ca daca eram moderni deja aparea legea direct cu numele tuturor proprietarilor de masini ce trebuie amendati. Si daca asta era prea pe fata:
Stau sa ma intreb de ce nu trimit direct amenzile acasa, 1 pe an, pentru ca daca tot legea incrimineaza direct soferii, intr-un an sigur parchezi ilegal cel putin odata. Nu trebuie sa te verifice e o chestie de statistica.

Ceva pozitie din partea API - societatea civila?

captiva

^^
Nici detinerea unui autoturism si nici parcarea lui unde ai treaba nu e un drept fundamental al omului  :lol:
Si spun asta ca detinator a doua masini folosite zilnic in Bucuresti. Dar care nu parcheaza niciodata pe trecerea de pietoni sau pe trotuar fara sa lase macar 1,5 m pentru pietoni (stiu ca nici ultima chestie nu e legala, dar recunosc, o mai fac). Si chiar se poate sa nu parchezi ca un bou daca iti planifici deplasarile la anumite ore cand gasesti locuri de parcare legale, daca nu te zgarcesti la plata catorva ore intr-o parcare cu plata sau astfel incat sa incluzi in ele si transport in comun sau mers pe jos. Iar daca ajuns acasa nu gasesti loc de parcare, ai doua solutii: ori parchezi acolo unde gasesti legal sau macar astfel incat sa deranjezi/pui in pericol cat mai putina lume, chiar daca la cateva sute de metri distanta, ori iti cumperi locuinta dotata cu loc de parcare/garaj. Cea de-a doua solutie implica fie mai multi bani, fie o relocare spre periferie. Da, nu e simplu, dar asta e, n-am inventat noi apa calda, se intampla la fel in toate metropolele din lumea asta (in Londra s-au vandut garaje de 15 mp cu 400.000 de lire).

icristian

Pentru ca are un afis lipt inseamna ca vandalizeaza masina?

Si atunci cand un sofer loveste un om pe trecerea de pietoni din cauza ca nu l-a vazut de masinile parcate pe trecere cum e?
Normal ca o sa fie soferul vinovat, dar in realitate culpa ar trebui impartita daca nu chiar mai mult spre cel care a parcat pe trecere.

Cei care parcheaza pe trecerea de pietoni mi se par cei mai nesimtiti deoarece pun viata altora in pericol.
Inteleg sa mai parchezi pe trotuar daca nu gasesti un loc pe o raza de 500m, dar pe trecerea de pietoni nu voi intelege niciodata. Mai ales daca e un bulevard, sau o strada intens circulata.

Da asa e ne mai trebuiesc locuri de parcare, dar totodata trebuie sa ne mai civilizam si noi, si sa le folosim o data ce sunt create, si sa intelegem ca un loc in centru orasului nu e gratis.

dragos76

Parcă erau topicuri pe aici despre transport public, planuri de mobilitate etc.

voicul

O clarificare:
Intradevar din textul meu se poate intelege ca as fi de acord cu parcarea pe trecerea de pietoni. Si vandalizat poate sa para mult, dar asta s-ar putea sa fie incadrarea juridca pentru ca foaia era lipita in mijlocul parbrizului, chiar obstructionand vedera soferului.
Personal mai dau o tura decat sa parchez pe trecere.

Nu asta era idea. NU asta vreau sa subliniez.

Si primaria, ea ce face?
Care sunt ultimile locuri de parcare facute de primarie? In orice oras?
La Cluj chiar taie din ele - 2000 la numar.

Si atunci cum faci legea asa, incriminand direct proprietarii de masini?

dumbravaandrei

No, zic ca e strict subiect de parcare. Ideea in sine nu e rea dar total nefezabila pe VP. Poate daca se vorbea de Bucuresti-Satu Mare sau Bucuresti-Suceava sau Bucuresti-Timisoara mai era cum era. Dar VP?!? Nu-i cam scurta distanta? Sursa  :o :o :o :o :o :o :o
Quote
CFR pregătește un tren cu care să aducă mașini de la București la Brașov în două ore

Ministerul Transporturilor a confirmat că la nivel instituţional se analizează un proiect de logistică feroviară prin care autoturismele să tranziteze mai uşor Valea Prahovei. ,,După cum cunoaşteţi, la nivel european se pune accent pe transportul multimodal, acesta fiind văzut ca o soluţie sustenabilă, prietenoasă cu mediul şi eficientă din punct de vedere al resurselor. În acest context Ministerul Transporturilor sprijină dezvoltarea transportului multimodal în România, inclusiv prin dezvoltarea serviciilor de tip RO – LA (Rollende Landstrassen/şosea rulantă). În ceea ce priveşte proiectul de logistică feroviară prin care autoturismele să tranziteze mai rapid şi mai economic lanţul Carpatic, se află în analiză la nivelul Ministerului Transporturilor, inclusiv rute, perioadă de implementare şi costuri", ne-au precizat oficialii Ministerul Transporturilor.


Ionut

Se discuta pe thread-ul gării feroviare subiectul. ^

AdrianB1

#7693
@voicul
Daca ai masina e doar problema ta pe unde o parchezi. Primaria nu are nici o obligatie sa iti faca loc de parcare, heliport, ponton. Restul e degeaba.

Vezi ca prin unele tari nu poti sa inmatriculezi masina daca nu faci dovada ca ai loc de parcare de resedinta. Iar la birou sau la bar e treaba ta daca mergi cu masina, primaria asigura transport in comun pe cat de bine poate.

adiarc

Stați liniștiti....dupa ce anul viitor va reîncepe ridicarea mașinilor,brusc majoritatea vor parca mult mai regulamentar....brusc vor apărea locuri de parcare de unde nu sunt ....brusc  nu o sa mai vedem mașini pe fiecare trecere de pietoni sau stație de autobuz ..si ...brusc..numărul celor care nu mai mor daca fac 200 de M pe jos,va creste semnificativ
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura