Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Ionut

Cine plânge după casele alea omule? Eu? N-ai inteles nimic.

AdrianB1

Ba am inteles: discutia este depre demolari si exproprieri si mutat traseul autostrazii ca sa ramana o carciuma pentru aviatorii din Clinceni ("virajul 3" se refera la turul de pista standard si carciuma e aproximativ la virajul 3 pentru pista 06). Citeste textul la ultimele 5-6 comentarii si zi-mi ce nu am inteles.

cezar-mario2012

 Nu cred că plânge nimeni, dar autoritățile au așa o grabă să rezolve problema...., de o să dureze 10 ani până A0 să fie funcțională. :badday:

Ionut

Deci da, n-ai inteles nimic. Problema nu e de plans dupa terenuri, constructii sau mai stiu eu ce. Problema e birocratia, prostia si incapacitatea administrativa a statului de a rezolva blocajele astea. Despre asta e vorba. Nu despre plans. Uneori imi vine sa inchid forumul asta, sa ma duc in padure si sa imi trag un glont in cap.

Europiu

Te inseli, @AdrianB1. Discutia e despre asta:

Quote from: Ionut on May 09, 2018, 09:32:26 PM
pe A3 la Popasului Aktor a depus in NOIEMBRIE OCTOMBRIE 2017 documentatia pentru relocarea celor doi stâlpi LEA unde a ars acea basculanta. Nici până azi nu sunt facute exproprierile pentru cele două petice de pământ necesare pentru relocare.

Si, da, baietii ar prefera mai degraba sa ocoleasca un cotet decat sa stea 'nspe-mii-de-ani dupa o expropriere.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

carutasul

Da, exact, nu cârciuma e problema ci birocrația necesară :)  Pe de altă parte îmi pun și altfel problema: în zona aia nu s-au dat autorizații de construcție, a fost de la început rezervată ( și oamenii au fost ceva mai responsabili decât, de exemplu, la Bacău, dacă mai știți discuția) . Atunci, din două una: ori cârciuma nu are autorizație, caz în care .., ras, tuns, frezat, eventual și amendat, ori zona rezervată nu a fost delimitată bine, ceea ce... ar fi păcat față de oamenii de bună credință și mai ales față de ideea de planificare :)  (bine, cred că de fapt cârciuma scapă și nu la ei mă gândeam în primul rând )  Cu terenurile e mai simplu, la câte tranzacții s-au făcut în zonă cred că și grila notarilor e destul de actualizată,  deci n-ar trebui să fie probleme...  Oricum, nu în discuțiile noastre se blochează proiectul când se blochează :)

frunzaverde

Quote from: cezar-mario2012 on May 09, 2018, 09:26:21 PM
Hărțile din satelit nu reflectă situația actuală.

Cele mai noi imagini ortofoto de pe Google Earth Pro care acopera tot traseul autostrazii sunt din august 2017. Exista zone cu imagini mai recente, februarie-martie 2018. Hartile Google Maps au imagistica mult mai veche.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma

^
Mai degrabă o preluare a poziției API de pe FB (care da, într-adevăr, e un sumar al discuțiilor de aici)  :D.

Europiu

Mea culpa!
Apropos, stiu ca Victor are un cont aici. Dar e si membru API sau doar "simpatizant"?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut

Nu este membru API. Este doar membru PUM. :) Am trimis eu poziția API tuturor contactelor din presa în dimineața asta. Posibil să mai fi preluat și alții. E important sa inteleaga lumea riscurile de pe A0.

carutasul


Am făcut două poze în dreptul lui Eco Horticultura ca să se vadă clar despre ce e vorba.
Cu ei nu e o problemă însă văd că în spate au apărut niște case cam aproape de breteaua de coborâre, nu știu exact ce e cu ele și cum se poziționează față de șosea. După gustul meu sunt cam aproape dar oricum după gustul meu și de DN6 sunt prea aproape, deci treaba lor  dacă le place zgomotul :)






Cu Virajul 3 nu am fâcut poze, ca să nu credă careva că am ceva acțiuni la ei :)  Am văzut că lângă ei se lucrează ceva construcție ceea ce mi se pare aiurea, că dacă acum 5 ani mai zici că e scuzabil, acum chiar nu înțeleg. Dar poate chiar se termină breteaua mai devreme

Powered by API/PUM imgur uploader

carutasul

Asta era mai interesantă dar le-am încurcat:


Ionut

#718
Pe langa HotNews, si Digi24 a preluat (aproape) complet pozitia API despre A0. Si online dar si pe TV. Aseara la Business Club in primele minute practic au dat pe post toata pozitia API. :D Multumim de sustinere!

Vedeti Business Club aici - despre A0 de la minutul 3:50.

delacroix