Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

perfidus

Pai asa trebuia, erau la faza de proiectare inca de anul trecut.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat


dancosta

Raspunsul CNAIR 92/86050 din 23 Ianuarie 2019.

- Executie lucrari pentru obiectivul ,,Pasaj denivelat pe centura de ocolire Arad (DN7 km 540+248) peste CF Arad - Bucuresti" (finalizare lucrari rest de executat)



dancosta

Stie cineva cam cum stam cu lucrarile la al doilea pasaj la Arad ("Executie lucrari pentru obiectivul ,,Pasaj denivelat pe centura de ocolire Arad (DN7 km 540+248) peste CF Arad - Bucuresti" (finalizare lucrari rest de executat)")? Dupa spusele CNAIR ar trebui sa termine catre sfarsitul lui Aprilie, dar parca vad ca pe teren situatia e alta.

JohannDB

...................al doilea pasaj la Arad.........................  Lucrările stau.....bine mersi !! Și care ...APRILIE ?? Acolo mai este mult de "ctitorit"  cu mult avânt și vlagă de consumat !! În Octombrie trecut de abia se vedea "ceva" mișcare ( au curățat ciulinii) prin depozitul ad-hoc de lângă linie (aveau și un container cu paznic), din stânga barierei, pe sensul spre "Nădlac"..... E mult de lucru la piloni, la culee..... grinzi de "lipit"...terasament de acces.... Ceea ce am văzut în Noiembrie trecut, trecând pe acolo !! Daaa, de atunci a trecut  un...an....!!  Nu mai e 2018 e 2019....!!

ioandorin

JohannDB:  ...... plus LEA de relocat  ..... ! In rest .... la fel ..... PAUZA !!!!!

GDPR

Propunere alocare bugetara 2019 Pasaj denivelat pe centura de ocolire Arad peste CF Arad-Bucuresti: 11.35 milioane.

Propunere alocare bugetara 2019 Pasaj denivelat pe centura de ocolire Arad peste liniile CF Brad- CF Curtici - DJ 709 B: 1.57 milioane (probabil rest de plata de anul trecut).

Propunere alocare bugetara 2019 Pasaj suprateran pe DJ 602 Centura Bucuresti Domnesti: 30 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 Completarea centurii rutiere a municipiului Bucuresti prin construirea sectorului cuprins intre DN 7 - DN 1A (pasaj Mogosoaia): 44 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 LA 4 BENZI CENTURA BUCURESTI SUD INTRE A2 KM.23+600 SI A1 KM.55+520 (cele doua pasaje de pe DNCB Sud): 15 milioane.

Beowulf

Stie cineva despre ce pod se discuta intre guvernele Romaniei si cel al Bulgariei?

http://www.mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/2273-06022019
Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

voicul

Nu stiu daca e vorba de acelasi pod, dar BG vor neaparat al 2-lea pod la Ruse.

Eu nu ii vad utilitatea si rostul si as vedea mult mai facil unul la Turnu Măgurele.
Dar daca ei vor si ei fac, probabil acolo va aparea.

danutzu_1069

Bulgarii au in vedere o autostrada Nord Sud cu plecare de la Ruse.... De ce sa nu fie facut un pod de autostrada?
Nu a zis numeni ca trebuie sa fie lipit de ala vechi.... Si nici nu ar avea cum pentru ca acolo este zona urbana....

Ionut

Quote from: AlinC on February 09, 2019, 01:46:55 PM
Am fost la viitorul pod peste raul Mures de la Capud. E cam de rasul lumii. Acolo, la Capud, o firma mica lucra serios la pod, iar pe ST2 era pustiu!



dan tm

#2786
^^^

Cu podurile spre Bulgaria si cu hidrocentrala de la Turnu Magurele, unii dintre noi(astia care am fost pionieri)
am crescut, si dupa cum vad si imbatrinim.

rascolind SSC am dat de o propunere privind un pod la Isaccea.

https://gloss.ua/citynews/123708-Mezhdu-Ukrainoy-i-Rumyniey-hotyat-postroit-kilometrovyy-most-Foto

https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1503329&page=12

podul din poza cel peste riu, este din Habarosvk dupa cum a explicat un user
https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1503329&page=12


Au fost sau exista discutii despre un asemenea pod?

probabil din foarte multe cauze a iesit asta

https://www.agerpres.ro/politica/2018/10/11/tulcea-ucraina-incheie-demersurile-de-operationalizare-a-punctului-de-trecere-a-dunarii-cu-bacul-orlovka-isaccea--191411


nenea_hartia

^ Mulțumesc pentru link. Ce poduri fac ăia, iar noi nu suntem în stare să terminăm un pasaj demn de anii '80 pe centura Aradului... Da' las' că facem tren ,,pe estacade" (ce-o mai fi și aia) până la aeroport.

Granata06

^^^
Aceeasi firma (Dacia Faber) a construit podul de la Radesti.

Ionut

Cerem expertiza tehnica de la podul Turda de pe DN1.