News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

[B] Centrul Istoric

Started by Ionut, September 20, 2011, 01:33:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Earthchild

^^
De la userul @Cristi. de pe alt forum:


dr4qul4

"renovarea" Magazinului Bucuresti, a ajuns in faza 2
(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

Bine ca dispare "plomba" de pe strada Eugeniu Caranda, cupola-kitsch, iar strada va fi mai lata, cum a fost mai inainte. Prin ce a trecut acest oras! Ce nu vad din schita refacerii arhitecturale ale Bancii Marmorosch Blank este o intrare fastuoasa a viitorului hotel Marriott de cinci stele.

Fiecare cladire veche care scapa de buldozer si este refacuta cum a fost odata, reprezinta o victorie pentru acest oras, pentru oamenii lui.

Comunistii ne-au invatat ca orasul Bucuresti era un mare sat inainte de 1945. Nu erau multi naivi si nestiutori care credeau in propaganda rosie.

Ce ma mira este faptul ca miliardari sau multimilionari romani(Tiriac, Becali s.a.) nu sunt preucupati sa renoveze/refaca/consolideze cladiri din Centrul Vechi, din Centrul Istoric.  De ex. turnul rotund, superb, chiar pe diagonala cu Marmorosch, colt cu Academiei(din punct de vedere arhitectural, mirabil  in acea parte de capitala) care azi arata(cam de 40 de ani arata asa!) ca o ruina.

albert.arifovici

#108
Quote from: Earthchild on December 19, 2018, 01:28:02 PM
De vineri Apolodor a inceput sa darame "borcanul de sticla" de pe strada E. Carada, adica asta:
Și au început lucrările? Avem ceva progres?

Harry


albert.arifovici

Ce e istorie? Clădirea sau proiectul?

Harry

Cladirea de sticla, e demolata de ceva timp

albert.arifovici

O veste foarte buna...Lucrările la hotel cand încep?

Cristi N

Noul Magazin Bucuresti din mers spre carciuma  O:-)

Sunt impresionat, chiar este o reconstructie de calitate.


TibiV

@Cristi N,
am crezut ca este Photosop...  :-[

Dar nu, este real...
Poze din seara asta, la ora 20.
De la Sf.Gheorghe...

...si de aproape

Se lucreaza intens la parter...

... poze facute peste gard...

... au pastrat pana si fontul literelor originale cu Magazinul Bucuresti

Ultima:


Da, asa ar trebui sa fie reconstruite toate cladirile emblematice ale orasului...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristi N

Sunt perfect de acord cu genul asta de reconstructie ai si aspect original dar si functionalitati moderne. In ziua de azi daca vrei sa ai chiriasi e obligatoriu asa ceva, nu o sa inchirieze nimeni o cladire compartimentata ca acu 100 de ani.
Pe de alta parte sunt multi care tipa ca asa ceva este un sacrilegiu si zic ca treaba asta este doar o butaforie.

Harry

Eu sunt pentru reconstruiri atunci cand nu se poate pastra cladirea veche. Ar fi fost de dorit ca acelasi lucru sa se intample si cu proicetul de pe locul fostului turn al postei. Ce nu-mi place este etajarea. Ar fi fost de preferat ceva neutru: tencuiala alb/crem sau caramida, in rest, partea "veche' arata IMPECABIL!

Harry

#117
Ceva oarecum bizar.  In imagine avem Muzeul Aman, insa aceasta este o cladire total diferita fata de cea care gazduieste astazi Muzeul Aman.

LE: este fundatia Alexandru si Aristia Aman din Craiova


Cristi N



Poza o am de pe facebook dar din pacate nu mai gasesc link-ul postarii, doar cel al pozei: link

panda_no 5

Arata surprinzator, aproape identic cu vechea cladire.
Mie personal imi place foarte mult.
In schimb imi pun mainile in cap in ce hal a ajuns pavajul din toata zona centrala.
Apa a spalat de tot umplutura dintre piatra cubica de pe stradute, pavajul s-a spart , lasat, a disparut.
Iti rupi capul la propriu incaltat cu incaltaminte sport chiar.
E O RUSINE SI CICA ASTEPTAM TURISTII la Campionatul European.
Statiile de metrou din zona centrala sunt jalnice.Uitati-va in sus si vedeti ce tine loc de plafoane. Structuri metalice ruginite pe betoane pline de umezeala si infiltratii. Culoare in lungul carora troneaza foste spatii comerciale abandonate. JALNIC.
Si asteptam turistii...... :lol: