[BV] Centura Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 07:31:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

Pe urmatoarea saptamana prognoza e cu temperaturi maxime de 4oC iar minimele variaza intre -4oC si -11oC. Ar fi ceva mai frumos peste week-end dar cu noaptea destul de rece.
Sa dea domnul sa asfalteze pasajul dar la cum arata prognozele meteo am mari dubii...
Cand am zis de aprilie ma refeream tot la deschiderea traficului, nu la receptie ;) Cine stie ce dume se mai discuta prin CJ :bash:

Eurocopter

Vedem, mai sunt doua saptamani.  ;)

4est

nu se poate, fiindca peste biscuitii de pe laterala se toarna un beton armat care formeaza un fel de trotuar lat cam de 1.3m, care vine orizontal, pe fiecare laterala a pasajului. Ulterior cred ca se va asfalta intre totuare, dar si peste ele

Ei, ei au facut trotuarele astea pe ~50% din pod. Trebuie armat, cofrat, turnat in 2 straturi. Iar ei inainteaza cam cu 10% din lungime  odata. Deci mai au ~5 lungimi. Armat, cofrat, turnat. Daca ai aduce 30 oameni poate s-ar putea face, asa: 1 zi armat, 1 zi cofrat, 2 zile turnat. Deci 4 zile/segment. Daca mai aduc si cofraje mai multe, ar putea

Daca, daca, daca....ar putea.  Deci mici sanse :(

4est

Am fost mai atent astazi si am observat ca au marit putin lugimea sectoarelor.
Pe partea dinspre sanpetru mai este asa:
1 sector de armat,cofrat,turnat
1 sector de cofrat, turnat
1 sector de turnat? (nu vad daca s-a turnat deja)

Pe pareta dinspre Brasov au facut altfel: este deja armata toata lungimea, nu stiu daca au terminat de armat sau nu, dar deja erau fiare pe acolo.
Mai sunt de cofrat/turnat cam 3-4 sectoare


dumbravaandrei

deci daca in acest week-end nu vin macar cu un strat ceva de asfalt, slabe sanse sa prindem craciunul cu podul deschis.

Vice33

Eu mai bine astept pana la primavara ca sa se termine lucrarile de calitate decat sa tragem ca nebunii si sa facem un kk-mk. Nu mai grabiti atata oamenii, stiu ei cel mai bine ce sa faca si cum sa faca...nu murim pana in martie...

smark_BV

Astăzi după-masă se lucra ceva la parcările între DN11 şi Sânpetru, la ora 19.30 parcarea nordică (spre DN13) era deschisă/accesibilă şi ocupată de 2 TIR-uri. Dacă aceştia nu deranjează munca (nici un muncitor la ora aia pe acolo), de ce nu....

smark_BV

Ieri s-au trasat marcajele lipsă de la DN13 spre DN11 (podul peste CF). Oare de ce au făcut linie continuă pe acest sector, deocamdată închis circulației, pe vreo 300 de metri lungime?

Dori14

Pt ca probabil o sa mute din nou circultatia DOAR pe sensul celalalt...

dumbravaandrei

Cele 2 tiruri pe care le-ai vazut in parcare din cate stiu sunt ale subcontractorilor care fac betonari sau ceva lucrari pe acolo. Nu sunt deschise parcarile inca. Nu stiu daca mai sunt pe acolo, dar le-am vazut stand acolo mai toata saptamana trecuta.
Marcajul ala continuu cum e mai exact? Ca eu as mentine banda II cu linie continua pentru a permite si incadrarea corecta a celor care intra dinspre calea Feldioarei daca banda de accelerare se mentine conform semnalizarii actuale. Nu de alta, dar e prea scurta si fara vizibilitate si riscul de tamponare e destul e ridicat.
Pe miercuri voi reveni si eu prin zona, poate o sa mai ies weekend-ul viitor pe la o poza la sanpetru.
Trotuarele la pasaj au fost terminate? Ca daca nu, nema asfalt pana de craciun pe pasaj la sanpetru.

4est

duminica nu s-a lucrat.

cu tortuarele nici vorba

smark_BV

#611
Un mic update Centura VO 1K de la DN 13 spre DN 11 pana la Sanpetru.
urcarea pe centura



la semnul cu intrarea interzisa incepe linia continua



Deci linia continua incepe cam unde se termina banda de intrare/accelerare. Si se termina inaintea podului peste CF. 




dumbravaandrei

Mersi de poze.
Este ok linia aia continua intrucat de pe pasajul peste calea feldioarei se va intra de pe o singura banda practic. Asa, in teorie, nu-l vei amesteca pe ala care vine cu 80-90 de pe centura (si de obicei are 60t) cu cel care va avea 40-60 si iese din oras (care de obicei are 1,5t). Da, e o problema gatuirea pe pasaj dar e semnalizata si lumea deja se adapteaza.

O alta mica intrebare, ca tot ai trecut pe acolo. Cand se cobora de pe pasajul de pe Feldioarei spre sanpetru era marcata o insula (in capatul parapetilor) si cu redirectare spre banda a doua a actualei cai de rulare. Pe aia au raschetat-o sa e neatinsa la locul ei? Ca aia va produce confuzie si multa lume o sa se intoarca din rotbav spre sibiu :)

smark_BV

^^Nu, totul a rămas neschimbat.

In rest, la nodul cu Sânpetru s-au apucat de parapeții mediani (NJ). Pe calea închisă umbla maşina de măturat. Posibil o deschidere a acestei sau redirecționare. O să mai trag mâine o fugă pe acolo.

Dori14

Azi dimineata se pregateau de montat parapeti NJ (cel putin erau in asteptare)  pe pasajul de peste CF.
Nu vreau sa par optimist, dar par a pregati incet incet deschiderea pe 2 x 2 .