Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

dorum

Astazi vin cu o veste proasta si una bunicica...

Vestea proasta e ca e aproape 100% ca nu se face nimic la Sanovita :(
Vestea bunicica e ca TS vrea saptamana asta asta sa strapunga tot lotul TM-Lug lot2 cu drumul tehnologic. Lotul e in intregime marcat, iar la nodul Topolovatu Mare s-au apucat de studii geo serioase. Din discutiile avute cu cineva de pe santier, planul e sa realizeze iarna asta tot ce tine de pregatirea santierului si sa inceapa in primavara in forta...


Sanovita 15.12.2013


















dorum

#12391
DJ 572 - Nod Topolovatu Mare






















DC76 Sustra - Petrovaselo










iuli

Multumiri dorum!

Eu unul zic ca vestea buna e mai importanta decat vestea proasta. Sper sa nu fiu singurul optimist de pe aici  :-[
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dorum

...sa dea Dumnezeu sa fie asa...oricum pe mine ma bucura enorm postul tau si bineinteles ca nu insist sa primim amanunte... eu am vazut doar realitatea de pe teren, iar sursele  mele de informatii pe acest tronson sunt oamenii de pe santier cu care intru in vorba

adiarc

dorum...cum e lotul asta ?....usor ca Tm-Lugoj , lot 1 , sau mai cu probleme , gen Lugoj-Deva ?
Mersi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dorum

e usor...doar deblee fara probleme pt TS...si cateva portiuni de rambleu... nu e nevoie de demolari... nu sunt poduri mari, doar podete...au un nod si vreo 4-5 supratraversari all DC...se pare ca nu e nevoie de relocari de linii de inalta tensiune...nu stiu nimic despre tevi de gaz...

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

au doar 6 km pana la nod, singurul de altfel de pe tot tronsonul.
pana la nod nu mai au nici un alt drum (poate doar agricol dar nu cred ca vor face vreun pasaj) si doar un parau de trecut. Asadar nu ar trebui sa le puna nici un fel de probleme.

De altfel tot tronsonul este foarte usor, fara nici un rau major sau DN de traversat si foarte putine podete si pasaje.

Nu are cum sa dureze contructia cat a durat "telenovela" atribuirii.


Totusi, Dorum, la Sanovita, chiar daca oficial nu se face nimic, se poate intra/iesi cu o masina normala ?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

Dorum, vestea nu este bunicica ci excelenta. Sa traga acum tare ca ianuarie si februarie se pare ca vom avea scenariul meteo de acum doi ani. Sursa este din zona aviatiei unde am ceva rude dar cred ca pote si Iuli sa confirme/infirme. Este adevarat ca prapadul va fi din nou pe moldova dar nici muntenia nu scapa usor. Poate scapa mai usor banatul. Doamne ajuta!

Goldmund

dorum,
asa....
http://imageshack.us/a/img513/1801/c5i7.jpg
nu am vazut niciodata o viitoare autostrada(poza e mai mult decat superba!) - mersi pentru ultimele noutati!

Tavi

^
Ceva similar cu Cernavoda - Medgidia...o sa fie frumos. Lui Astaldi si Max Boegl le-a iesit tare frumosa lucrarea.

Archi

#12401
Poza e distorsionata, cunosc binisor zona si sunt necesare cateva deblee si ramblee, precum spune si Dorum, dar sa nu va imaginati ca vor fi deblee mai adanci de 10 hai max 15 m. Dealurile in realitate sunt mult mai line.
Ca o comparatie dealurile de pe A6 sunt de 2-3 ori mai mari.

cezar-mario2012

Am intrebare pentru dorum, ce fac acolo la Sanivita , in poza se vede ca se pune pământ pe margine lărgind portiune de capat.

dorum

in momentul de fata doar finisau ultimii metrii de terasament...puneau pamant vegetal, nu largeau nimic...

Ionut

Hm, semne bune anul are. Deci vor lucra la iarna, dupa cum se misca...
Ai observat daca au adus si ceva foreze pentru piloti/structuri? Ce utilaje au aparut?