News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

adyneamtu

#4695
Pentru cine vrea sa vadă nodul in Maps e aici Takao area, Hisashimichi interchange of Hachioji  :)
Pare al naibii de complex... intre trei tunele si cinci directii s-au gândit ei să facă un nod rutier cu porti de taxare. Plus că japonezi conduc pe stânga. 

alecu26

Se putea sa îl facă în întregime în subteran. Cred ca ăsta e net step. Ce înseamnă dorința de a păstra o viteza decenta pe bretele. Se putea face un super sens giratoriu cu 2-3 etaje și cam tot ăsta se obținea dar cu viteze mult mai mici.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).



stangabriel

#4699
"Pe surse", ca tot sunt la moda infiltrarile, am inteles ca scandalul VW a fost inceput datorita a 2 ingineri VW din SUA care la o petrecere au recunoscut existenta softului buclucas. Atat a trebuit celor din America si au compus povestea cu activistii eco. .......Obama.....just sayin'

TibiV

În istorie au existat războiul opiului, războiul boxerilor, războiul ciudat, războiul rece, războiul fotbalului...
De ce nu ar exista războiul noxelor ?... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

myid

intrebare, intrebatoare...

Mentenanta/Intretinerea autostrazilor este 100% in administrarea DRDP regional ?

isantem

Quote from: stangabriel on September 29, 2015, 05:19:25 PM
"Pe surse", ca tot sunt la moda infiltrarile, am inteles ca scandalul VW a fost inceput datorita a 2 ingineri VW din SUA care la o petrecere au recunoscut existenta softului buclucas. Atat a trebuit celor din America si au compus povestea cu activistii eco. .......Obama.....just sayin'

Ce poveste cu activistii eco????? Nu au respectat legea nici in Europa si nici in SUA? Care este problema? De ce ar trebuie iar o poveste? Ai aruncat in parcare cu cacao ca iar asta e o treaba America vs. Europa, maine un coleg care citeste te va cita la un alt prieten si asa se creaza emisiunile lui Maruta, audienta la maxim. "just sayin".
Deci concluzia ta este ca daca cei 2 ingineri ai lui Obama nu ziceau nimic atunci masinile VW diesel nu polua la ora asta? Sau imediat vi cu un video pe surse de la rusi ca americani au montat dispozitivile pe VW.

alecu26

sau producatorii americani isi protejeaza super motorele lor de 5 litri pe benzina?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

stangabriel

Imi cer scuze, am fost mai sarcastic decat noxele pe care le scoate un VW. Ghilimelele si cuvintele de la sfarsit te-au indus in eroare.

Inginerii erau de la VW, iar sa arunc cu lapte cu cacao in Parcare nu am dorit, am vrut sa mai aduc o nuanta.

Mie, personal, nu in numele forumului, imi pare mai logic ca niste ingineri beti sa se "scape", dacat niste activiti sa sparga softuri si teste si chestii pe care tot globul nu le-a facut pana acum.

Imi cer scuze daca am jignit posesorii de motoare VW, eu insami am unul, dar benzina :P

TibiV

#4705
@isantem
Mi-e teamă că dai dovadă de o agresivitate nejustificată. Un pic de autocontrol ar fi binevenit.

Nu spune nimeni că VW nu a minţit.
Ei au recunoscut asta, şi au explicat că au făcut asta pentru ca maşinile lor Diesel să nu pară "leneşe" în comparaţie cu cele "Made in USA".

Cu alte cuvinte diesel-urile americane sunt mai sprintene şi mai ecologice decât cele germane.
Asta ţi se pare verosimil ?
Până la urmă sunt tehnologii contemporane una cu cealaltă, nu pot exista diferențe de 1 la 40 la demisiile de oxizi de azot (NOx).
Toată lumea a sărit să verifice maşinile VW, dar verifică cineva şi mașinile americane ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

#4706
Nu mi-am exprimat părerea pana acum....
Consider ca e o noua bătălie din războiul economic ....de data asta SUA contraataca , in fata evidenței , ca europenii ( in mod special nemții ) , sunt cu zece clase peste americani la capitolul mașini

Cat despre cei care se bucura de problemele VW ( e valabil si pt înalți demnitari ) , le-as aminti ca marea majoritate a mașinilor germane au o parte importanta a componentelor fabricate in Romania , iar deviza Made in Germany , ar trebuii transformată in Assembled in Germany.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

isantem

#4707
Quote from: TibiV on September 29, 2015, 07:53:21 PM
Toată lumea a sărit să verifice maşinile VW, dar verifică cineva şi mașinile americane ?

Daca nu puneai acest ultim rand mai dadeam o seriozitate postari tale. Dar asa se incadreaza la romanisme de genul de ce intrebam de Ponta si nu de Base.

Revenind la ultimul tau rand, toate masinile sunt verificate daca cumva nu stiai, tocmai de asta cei de la VW au montat ceva ca sa treaca de verificari.
Daca cumva nu sti normele au fost incalcate si in Europa nu numai in SUA. De ce Elvetia a interzis vanzarea lor?

Quote from: alecu26 on September 29, 2015, 07:40:20 PM
sau producatorii americani isi protejeaza super motorele lor de 5 litri pe benzina?
Nu stiu la ce te referi, o aluzie aiurea desigur total nefondata. Tu sti ce motoare se vand pe masinile "europene" VW, BMW si Mercedes in SUA?

Cum am mai zis in postarea de mai sus, in loc sa va concentrati pe ideea ca cineva a trisat voi incercati sa impingeti problema altundeva ca si alti ar fura deci cumva ar fi acceptabil.

stangabriel

Hai gata, fara politic. Nimeni nu ia partea nimanui, ca nu e actionar la VW sau Ford.
Da , in SUA masinile europene erau/sunt echipate cu alte motoare, mai mari si mai poluante. Deci mai rau.


isantem

Quote from: adiarc on September 29, 2015, 08:50:54 PM
Nu mi-am exprimat părerea pana acum....
Consider ca e o noua bătălie din războiul economic ....de data asta SUA contraataca , in fata evidenței , ca europenii ( in mod special nemții ) , sunt cu zece clase peste americani la capitolul mașini

Daca ai cunoaste situatia din SUA ai sti ca oricum producatori europeni sunt prost vazuti in SUA, sper sa nu imi dai vreun link cu Passat modelul anului ca eu ma refer la gandirea populatiei si problemele VW din ultimi 10 ani. Passatul si Jetta de SUA nu este cel din Europa. In SUA e Toyota, Honda, Ford, si etc. VW=3%. Ca sa nu zic ca toate masinile aproape sunt facute in SUA si Mexic. Motorul diesel singura componenta importata.
Masinile de pasageri in SUA sunt aproape inexistente. Eu am Honda Accord care are consum in afara 37 mpg si Passat diesel vreo 40 si ceva. Diesel e cu vreo 20% mai scumpa decat benzina, calitatea proasta si masina diesel cu vreo 3000$ mai scumpa decat cea pe benzina, deci cand imi scot bani?

O fi batalie sau nu, VW a trisat si va plati pentru asta aici in SUA si va plati si in Europa. Restul discutilor sunt de genul "da am mers cu 100 km/h in localitate si mi-a luat carnetul politistul carnetul deoarece nu aveam sapca" nu tata ti-au luat carnetul ca ai mers cu 100 pe limita de 50, restul supozitilor sunt povesti pentru Maruta, nimic altceva.