News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

Dacă în portbagaj ai și altele, nu iti încape, cel putin cadrul e posibil sa il ai in masina in spate. Dar nu e doar caruciorul. Pentru a fixa cu conturile scaunul sau scoica plodului trebuie să te întinzi și să ai acces cum trebuie pe ușa... care usa trebuie deschisă bine de tot si nu ai loc pe unele locuri înguste, mai ales în parcarile sub- și supra-terane.

Plus copiii mai mari se dau singuri jos și au nevoie de loc. Dacă te trezesti cu portiera belita nu iti convine. :)

Apoi este chestiunea de deplasare cu caruciorul printre alte mașini toata parcarea. Apoi cu cumpărături și copil inapoi. Copiii nu sunt atenți prin parcare - risc de accident. Etc etc.

E pur si simplu mai usor, mai comod si mai safe sa ai câteva locuri în apropierea intrării pentru cei cu familii cu copii mici.

TibiV

#12556
gruiarew,

Nu este vorba doar despre carut. Carutul este pana la cel mult 1,5 ani.

Dar cand ai 2 copii, unul de 6 ani si unul de 4 ani? Prea mari pentru carut, prea grei pentru port-bebe? Ii iei pe langa tine, pe jos... (Am fost in situatia asta, desi cu destul de multa vreme in urma... ;) )
Daca la intrare ii tii de mana, la plecare ai si cumparaturi. Si nu vrei sa stii ce risc (si stres) reprezinta chiar si 50 de metri in plus cu niste copilasi...

Si sunt sute de alte amanunte ale vietii care se schimba (si iti schimba comportamentul) radical atunci cand ai copii...

Dar ai spus bine:
Oi vedea și tu cum e când vei ajunge acolo.  :lol:

LE
Mi-a luat-o Ionut inainte, dar il inteleg - el este proaspat intrat in aceasta "tagma"... :cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

TibiV chit că n-am, am fost si eu copil. Mai de la sat așa... Ca să merg la școală băteam 15km zilnic pe sens. Vara cu bicicleta ca să fac economie la abonamentul de la autobuz să-mi iau CD-RW (era ceva să poti scrie CD-uri pe vremea aia). Deși nu fac umbră de foarte mult timp, e clar că erau alte vremuri.

Chiar dacă îs ultimul om care să dea sfaturi în privința asta dar când îi văd pe alții cum îsi duc / aduc odrasele cu mașina în fața școlii și ăia-s la liceu, îmi vine să mai zic câte una-alta. Și o zic deși presimt ca mi-o iau în bot: La 4 și 6 ani cred că ar cam trebui să poată merge singuri 50m printr-o parcare. Explică-le care-i treaba mergi de câteva ori cu ei și nu mai lua un braț de chestii ca să poți să intervii dacă-i ceva. La un moment dat va trebui să se descurce singuri.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Europiu

Sunt de acord cu tine cu adusul la școală... Eu am crescut în ditamai Clujul și de la grădi mergeam singur pe jos. Dar parcă nici nu erau așa mulți Dincă pe vremea tinreții mele...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

prd.marius

^^Cate masini erau "pe vremea cand erai copil" si cate sunt acum?
Cate parcari atat de mari cum sunt azi la mall-uri, erau atunci?
E o diferenta enorma.

Da, sunt de acord ca trebuie educati sa se descurce singuri, dar si peste adulti dau masinile prin orase, uneori chiar pe trecerea de pietoni.

Si cred ca n-ar trebui sa ramanem ca "pe vremea aia", ci sa evoluam. O familie cu copil ar trebui sa aiba prioritate, fata de o familie fara. Evident, cei fara copii (asa eram si eu inainte sa am copil) nu isi dau seama. Cand ai, vezi chestii pe care nu le vedeai inainte.


Ionut

^ Copii mici, sub 7 ani. De la 7-8-10 ani deja e alta poveste.

prd.marius


TibiV

#12562
@prd.marius
Mulțumesc, foarte bine punctat...

@Europiu
Nu erau așa mulți Dincă și nici atâtea be-em-veuri de fițe, care se pare că se livrează în România doar cu pedala de accelerație, fără cea de frână....

@gruiarew
Pe mine mama m-a dus la școală (pe jos...) o singură dată: în prima zi a clasei întâi.
Dar de acasă până la școală făceam 10 minute pe jos.
Școala copiilor mei era la 8 (opt) stații de autobuz departe de casă. Nu la țară, ci în București, unde și ca adult te uiți bine la vecinii din mijlocul de transport în comun.
Așa că până în clasa a 6-a i-am dus cu mașina. Și tot au agresat-o niște derbedei pe fiică-mea când era în clasa a 7-a... :((

Părerea mea este - fără supărare - să aștepți să ajungi acolo și apoi vom aștepta să ne împărtășești din noile experiențe...  ;)

PS
"La un moment dat va trebui să se descurce singuri."
Ce mult îmi place când văd oameni care știu să folosească corect verbul a trebui...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


gruiarew

TibiV, nu m-am referit strict la dumneata. Ziceam la general. Precis percepția se va schimba în timp, dar toate la vremea lor.

Și clar, dacă mi-a fost mie greu o să fac pe dracu-n patru ca (atunci când îi va fi vremea) copilului să-i fie mai bine.

Ziceam doar că unii exagerează cu cocoloșeala. Știu că nu-i ok să ne exprimăm pe aici frustrările dar de multe ori am rămas cu rahatul pe cap (și probabil de aici mi se trage) pentru că restul colegilor ba aveau copiii bolnavi (aici no comment) ba trebuia să-i ia de la școală sau de la meditații. Și asta într-un oraș ca Sibiul ce-l faci pe jos într-un ceas dintr-un capăt în altul. Și copilul era la liceu. Serios că nu poate lua autobuzul sau merge două stații pe jos între orele 15-16 că-l ia Dincă. Și pe vremuri erau dezaxați și nerozi, doar că nu vuia presa ca azi.

@TibiV fac multe dezacorduri, îmi cer scuze dacă am comis-o iar.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Harry

Daca distanta e mare e normal pana la 8-9 ani sa-i duca cu masina. Pe de alta parte ar trebui ca elevii sa fie repartizati doar la cea mai apropiata scoala  si daca sa zicem cea mai apropiata e la o distanta mai  maricica sa se implementeze un sistem de autobuze scolare. Stiu ca s-au bagat prin cateva orase de la noi dar nu-s gandite cu cap. Trebuie implementat sistemul american.

Cristi N

Peste tot sunt diferente destul de mari intre scoli si cel putin prin Bucuresti din cauza asta apar cazuri in care distanta domiciliu - scoala e destul de mare. Intr-un oras mai mic, chiar si municipiu resedinta de judet genul asta de probleme nu apar. Imi aduc aminte de vremea in care eram elev de liceu in Ploiesti, dupa maxim 3-4 statii de autobuz ajungeam la oricare din top 5 licee.

TibiV

@gruiarew,
nu eram ironic...

Quote from: TibiV on April 02, 2020, 05:06:13 PM
"La un moment dat va trebui să se descurce singuri."
Ce mult îmi place când văd oameni care știu să folosească corect verbul a trebui...

De obicei, 8 din 10 persoane ar fi scris "vor trebui sa se descurce singuri". Ceea ce este total gresit... Tu ai scris corect, nu ai "comis-o" deloc...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RobertN

#12568
^
Salutare!

Cu scuzele de rigoare că intervin, este corect și "vor trebui", în situația când conjugarea/acordarea verbului se face cu subiectul - și atunci devine verb personal - "ei vor trebui să facă, să dreagă" :)

La forma impersonală este corect cum tocmai ai precizat: "va trebui să facă, să dreagă" (este omologul la "este necesar ca ei să facă, să dreagă").

Mulțumesc.

TibiV

CORECT:
Pentru relocarea LEA vor trebui doi stalpi noi.
Pentru relocarea LEA, electricienii va trebui sa instaleze doi stalpi noi

GRESIT:
Pentru relocarea LEA va trebui doi stalpi noi. (Asta e greseala elementara...)
Pentru relocarea LEA electricienii vor trebui sa instaleze doi stalpi noi.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)