Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

@Cristian 74,
ii multumim si lui Paul Pop, si tie...
:cheers:

Doar ca (pentru a evita confuzii) ala NU este DN110E, ala este DJ110E... (Nu vei gasi nicaieri DN-uri cu 3 cifre.)
Se vede si pe harta voastra de la inceput.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristian 74

@TibiV Hawk eye, as usual. An honest mistake. Ne îndreptăm, învățăm... Mulțumesc de atenționare!

cristi5

Quote from: naivu on June 23, 2022, 07:06:35 PMIntrebare, la un proiect finantat xx% din fonduri europene, poate accepta UE sa deconteze xx% din suplimentarea de fonduri decisa de MT/CNAIR?

Sunt convins ca @florin74 are un raspuns complet dar eu inteleg ca tot ce este peste finantarea EU (atentie, nu peste valoarea contractului) se plateste de la bugetul de stat.

Asta include nu doar modificarile de solutii tehnice, ci si actualizarea preturilor la materiale, un subiect de mare actualitate, vezi recentele amenintari cu rezilierea ale UMB.

ijwtsh

Azi pe la 11 destul de anemic se lucra pe loturile UMB, din păcate. Majoritatea utilajelor parcate, dar pe ici, pe colo se mai lucra. Vine săptămâna libera, sau o fi din cauza recentelor evenimente?

Număr bun de basculante pe lotul Nurol pe la 13 (și alte utilaje erau prezente, desigur). Lucrează frumos.

Acolo unde au organizarea de șantier am văzut trecător, de la volan, că asfaltau intrarea. Oare știe ceva de ce ar face așa ceva? Mă gândesc că nu dintr-un act caritabil. Oare să verifice calitatea bitumului? (Poate zic ceva foarte greșit aici, am mai auzit doar formularea pe alte loturi)

Ionut

Da, au zis neoficial că o lasă mai moale pe șantiere. Șantaj sau nu, negociere sau nu, asta e realitatea și deocamdată va trebui să ne obișnuim cu ea.

Organizarea de șantier trebuie să aibă asfalt (sau mă rog, beton, ceva, nu poți lăsa pământ bătătorit), nu doar intrarea. Dacă antreprenorul se respectă. Pe-acolo își distrug mașinile șefii și invitații. Îți faci curat în fața casei, nu?

ijwtsh


Cristian 74

Dacă aveți chef de comparații după 7 luni de muncă:

mirceaeliade

Ce frumos e sa vezi progres vizibil in numai jumatate de an.  Arata ca si cand constructorul chiar planuieste sa termine la timp contractul.  :D

Kimi

Exista vreun temei legal sa fie trasi la raspundere cei din cnair pentru ca nu respecta decizia CNSC?

QuoteObligă autoritatea contractantă la reevaluarea ofertei asocierii Drum Asfalt SRL – OPR Asfalt SRL – Obras Publicas y Ragadios SA -Trameco SA – Drumuri Bihor SA, în termen de 15 zile de la primirea deciziei

Decizia e din ~9 martie daca nu ma insel, iar verdictul de la Curtea de apel prin care se mentine decizia e din ~19 mai.

NGC

Cele 15 zile reprezinta termenul in care trebuie sa se apuce de reevaluare, NU sa o finalizeze.

Vrabiutele spun ca mai dureaza putin. O sa revin cand e cazul.

lucianluci96

^Ceva pronosticuri? Care credeti ca va fi decizia?

TeoH9

Castiga iar TRAMECO. Pariu pe 100 RON.

rocklee

O intrebare UMBUL este in vacanță?  :o

tom_sawyer


cristi5

Da @rocklee UMB e in vacanta saptamana asta. Vedem de luni cum va fi.