Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 33 Guests are viewing this topic.

Fili

Quote from: nenea_hartia on July 28, 2012, 12:48:44 AM
Quote from: Ionut on July 26, 2012, 05:31:10 PM
Guys, toti regretam cum s-a lucrat in timpul Ancai Boagiu. Now let's move on... nu are rost sa ne lamentam cu treaba asta, oricum asta nu va creste eficienta MT. Hai sa lasam politica si bocetele deoparte, va rog. Multumesc!

:cheers:
În timpul Ancăi Boagiu s-a lucrat inclusiv cu Romstrade...


Da, domnilor, nu este niciun secret: incepand cu 1 ian 2010, ABSOLUT TOATE FIRMELE DE PE CORIDORUL IV, au primit sume avans, plati la zi, etc.
Numai sa munceasca, sa avem si noi odata o autostrada cap-coada!
Unde-i problema?!

Ca unele firme au deturnat fondurile... La puscarie!
DAR, spre deosebire de era bechtel, dupa 2010 am vazut, cu totii, inclusiv urecheli live ale constructorilor, din partea pm, noutate absoluta in Romania... Dar si contracte princeps cu penalitati si sanctiuni adevarate, renegocieri cu scaderea pretului constructiei (colas), etc.
Un real progres pt Romania, ce sa zic...

Mi-as dori sa putem vedea cu totii mentinerea stachetei in continuare. Insa, momentan, realitatile ne sunt potrivnice...
Sa asteptam, cum zice bine Ionut. La asta ne pricepem cel mai bine, ca natiune, din pacate.
:((



iuli

Quote from: nenea_hartia on July 28, 2012, 12:48:44 AM

=======

Descoperiri arheologice la Şibot, pe lotul Strabag:


Am vazut si eu pe marginea drumului asta si nu mi-a venit sa cred ca inca nu au terminat cu arheologia pe unele sectoare :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

lautaxi

Straco a terminat de pus grinzile pe jumatate din podul de peste raul Strei , nodul rutier de la Simeria ...cred ca peste o saptamana e gata si partea cealalta.


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us

Ionut

Au prins si altii gustul zborului deasupra santierelor. Astazi Deva-Orastie:

http://www.youtube.com/v/hgGzIg015sE

vancouver

Quote from: Ionut on July 28, 2012, 06:39:50 AM
QuoteComisia Europeană a găsit plăți ilegale pe șantierul autostrăzii Sibiu – Orăștie

Dintr-o lungă listă de finanțări ilegale, face parte și șantierul autostrăzii Sibiu – Orăștie.  Astfel, ministerul precizează că, potrivit proiectului Raportului de Audit nr.2011/RO/REGIO/J2/995/1, Comisia Europeană a solicitat corecţii financiare pentru mai multe proiecte, respectiv construcţia autostrăzii Orăştie-Sibiu (corecţie de 428,9 milioane lei), autostrada Nădlac - Arad (168,8 milioane lei), reabilitarea DN 24 şi DN 24B (39,9 milioane lei).

sursa: Turnul Sfatului

Mda, tipic pentru fonduri europene, au bagat la decontare cheltuieli pe care Comisia nu vrea sa le deconteze. Sunt curios ce fel de plati au fost, de sunt catalogate drept "ilegale". Ilegal nu e tot una cu eligibil. Sa ne spuna si noua ce plati au fost, sa ne dam seama daca au fost ilegale sau nu, sa stim pe cine injuram.


De la "comisia a cerut unele corectii" si pâna la "plati ilegale" e mare diferenta si enorm de mult tupeu. Faptul ca persoane care conduc tara declara asa ceva, arata ca aceste persoane nu au nici un fel de scrupule. Ma refer in mod evident la Dl. Silaghi, fata de care repulsia mea creste pe zi ce trece.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

madad

Vreau sa va informez ca CE a organizat auditari la contractele de infrastructura din mai multe tari, nu doar in Romania.

In Cehia, CE a blocat platile pentru proiectele de infrastructura deoarece nici cehii nu au fost gasiti in regula cu facturile. In cazul lor este vorba de anumite facturi care nu ar fi trebuit sa fie trimise pentru decontare la CE.
Zilele astea CE a reinceput sa deconteze facuturi pentru proiectele de infrastructura ale cehilor, asta dupa cateva luni in care CE a cerut la fel ca in cazul Romaniei, rectificari si corectii printre facturile trimise pentru decontare.

Personal tind sa cred ca este vorba de clarificari si nu trebuie sa ne alarmam. Este o procedura normala care este bine venita pentru validarea platilor.

nenea_hartia

^Mulţumesc!

=============

Lugoj-Deva, vagi poze:





iuli

Multumiri de poze nenea_hartia!

Dupa cum arata mai au cam un an de munca :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MHN

Multumim, nenea.
In ce zona de pe Lugoj-Deva (lot 1) ai surprins imaginile de mai sus?

davyl

Multumim nenea_hartia pentru aceste frumoase fotografii cu "ground works" :).

Mai au de tras acolo... Pentru cei care cunosc mai bine zona, relieful este cu probleme sau se poate avansa usor, nepunand probleme majore?

Ionut

UMB deschide Timisoara bypass pe 15-20 august.

"Din cauza secetei, nu am reuşit să finalizăm taluzurile (suprafaţa înclinată care mărgineşte şoseaua – n. red.). Cel mai probabil vom finaliza autostrada în jurul datei de 15-20 august. Acum lucrăm şi la spaţiile de servicii, vom monta şi toaletele şi chiuvetele", au declarat reprezentanţi ai firmei Spedition UMB, unul dintre constructorii implicaţi în realizarea acestui tronson de autostradă, alături de italienii de la Carena.

sursa: ZF

E fenomenal ca vor FINALIZA autostrada, deci inclusiv spatii de servicii...

iuli

10x for the info... deci trebuie sa ajung iarasi prin zona sa vedem cum au evoluat ;) nu?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cineva

Pe Lugoj - Deva lot1 se lucreaza pe toate cele 3 "bucati"? Si spre Timisoara, si spre Lugoj, si spre Deva?

tonică

Quote from: Ionut on July 30, 2012, 12:03:45 PM


E fenomenal ca vor FINALIZA autostrada, deci inclusiv spatii de servicii...

Pe asta cu toaletele am vazuto si la iuli si in filmuletul lui eurocopter dar n-am reusit sa aflu daca in contractul lor intrau spatiile de servicii ori au facuto ca bonus? Stie cineva?


Quote from: cineva on July 30, 2012, 12:50:53 PM
Pe Lugoj - Deva lot1 se lucreaza pe toate cele 3 "bucati"? Si spre Timisoara, si spre Lugoj, si spre Deva?

Vezi filmul facut de eurocopter si-ti dai seama cel putin la doua intrebari...Cred ca si spre lugoj se lucreaza dupa ce-am mai vazut cateva imagini luate dinspre lugoj, de pe dn insa la nodul de la balint nu s-au muncit deloc inca...

BoGDaN

Quote from: Ionut on July 30, 2012, 12:03:45 PM
UMB deschide Timisoara bypass pe 15-20 august.

"Din cauza secetei, nu am reuşit să finalizăm taluzurile (suprafaţa înclinată care mărgineşte şoseaua – n. red.). Cel mai probabil vom finaliza autostrada în jurul datei de 15-20 august. Acum lucrăm şi la spaţiile de servicii, vom monta şi toaletele şi chiuvetele", au declarat reprezentanţi ai firmei Spedition UMB, unul dintre constructorii implicaţi în realizarea acestui tronson de autostradă, alături de italienii de la Carena.

sursa: ZF

E fenomenal ca vor FINALIZA autostrada, deci inclusiv spatii de servicii...

e laudabil faptul ca - citez din articol - "CNADNR a plătit până la 1 iunie circa 15,6 milioane de euro din contractul de circa 48,9 milioane de euro pentru această autostradă". Deci inteleg ca se poate munci si asa, nu cum fac altii care sisteaza lucrarile imediat daca sunt intarziate platile. Bine, este si normal sa fie intarziate platile pentru ca plata se face esalonat pana in termen...termen de finalizare mult indepartat!
Cu privire la Strabag si Strago pe lotul Deva-Orastie pot spune ca se lucreaza, in ciuda intarzierilor. Am convingerea ca cel putin STRABAG va termina in termen, chiar inainte.