Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

Ionut


Europiu

Avem o AC noua undeva intre Campia si Targu Mures? :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Morosanu

Sau s-a semnat cumva un contract????  :-[
Politica distruge tot ce atinge.

SILVIUFG

Pai pe A3 doar viaductul de la Gilau asteapta semnatura pe contract. Parca.... Si daca e asa, atunci nu trebuie o bere mica. Pun o lada la rece.

Ionut

Pe surse (stiti ca avem surse foarte bune). Azi s-a semnat contractul la Gilau cu Tirrena Scavi. Mai sunt ceva formalitati de facut, dar din ce-am aflat noi contractul este semnat. Probabil vor iesi cei din CNAIR cu un comunicat oficial azi sau maine. Dar puteti sta linistiti, spargeti berea daca era la rece. Eu o pastrez pentru ordinul de incepere. Sper sa nu ne lungim si aici... deja am pierdut aiurea doua luni cu semnarea!

Acum termenul e de 42 de zile incepand de azi pentru ordin. Trebuie sa vina Tirrena cu garantia de buna executie (si aprobata de CNAIR - nu cred ca va fi o problema, avem constructor serios), mai trebuie parca si alte proceduri... repet, sper sa nu o lungim.

Abia cand avem ordin de incepere o sa putem face numaratoarea inversa pentru desfiintarea muzeului si inaugurarea autostrazii. :)

voicul

 :cheers:

O veste buna. Sa speram ca prind vreo 2 luni de munca si anu asta.

Xenos

O veste minunata :D chiar, ce se mai stie de Nadaselu - Mihaiesti, licitatia e in curs?

Dominik

Wow ce veste buna, era si cazul, sper sa-i vad anul acesta in santier macr o luna !!!  :cheers: Buna berea rece  :D
You're in Steelers Country

Neufunk

Ok, foarte bine.

Intrebarea este. Care este data stipulata in contract pentru predarea lucrarilor? Cand ne putem astepta la o deschidere?

Ionut

Nădășelu-Mihaiesti are contract reziliat. Va trece multă vreme până când se va re-licita...

TibiV

Neufunk ,
dacă întrebi de pod Gilau, durata de executie este de 10 luni.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Neufunk

Deci cam inca un an pana ce se da drumul la circulatie.

Enorm de mult. Ma indoiesc profund ca ai timpi tehnici atat de mari incat sa ai nevoie de un an de zile pentru un viaduct relativ simplu peste un amarat de parau.

voicul

Cea mai buna estimare pe care am citit-o pe forum este de 8 luni.

Oricum ai intoarce problema ... vine toamna, iarna si primavara. Nu este exact cea mai buna perioada de lucru.
Daca e deschis in mai sa multumim TS pentru efortul sustinut.

perfidus

#13888
Perfect, dar au tras de timp suficient cat sa nu mai apuce sa faca vreo plata anul asta (in afara de avans).
Tocmai ce s-a redus bugetul la transporturi cu vreo 44%,in mare parte cam toate bugetarile pe finantari UE.

Quote from: adrian rosca on September 08, 2017, 03:59:27 PM
Rectificare bugetară: Transporturile pierd aproape jumătate din buget, se taie şase miliarde de lei

Ministerul Transporturilor este marele perdant al rectificării bugetare, potrivit documentului obţinut de ECONOMICA.NET din surse guvernamentale.  Rectificarea este într-adevăr pozitivă, dar la a doua cifră după virgulă. Se alocă în plus 102 milioane de lei, adică doar 0,04% în plus faţă de sumele inţiale.

În sume absolute, cei mai mulţi bani se taie din bugetul Ministerului Transporturilor, nu mai puţin de 44% din cât primise iniţal, adică peste 6,2 miliarde de lei. Transporturile mai rămân cu doar 7,8 miliarde de lei, faţă de 14 miliarde, cât se decisese iniţial.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

GDPR

Din cate stiu contractul va aparea ca fiind atribuit pe SEAP doar in momentul in care antreprenorul aduce garantia de buna executie.