Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 45 Guests are viewing this topic.

marius.firtonea









Mapa continua sa-si faca drumuri tehnologice pt realizarea de foraje.
Pozele sunt de la ieșirea din localitatea Boita. Sunt facute cu zoom 3X si 10X pt ca 1X nu s-ar fi vazut nimic.
Eu sunt putin socat pe unde vor sa treaca cu corpul autostrazii.

alecu26

Si eu. De nu pun parapet calumea....o sa ajunga camionul in curtea castelului
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

Quote from: dargauda on April 30, 2024, 02:08:39 PMSi Aktori pe A0S3 cati are?  :D

Dacă am ajuns să punem UMB lângă Aktor e grav. Rău.

Aștept răspuns ontopic legat de UMB pe LD2:
- cine face tunelul? UMB cu mineri? Bosniacii? Nu știu, întreb.
- de câți oameni e nevoie ca să respecte termenul contractual?

gruia88

Pai ii aduce pe cei 500 de pe Centura Timisoara , si atunci egalizeaza treaba :) .

Ca tot vehiculam ca o sa mute de pe Centura Timisoara pe LD2 muncitorii cand termina , si din ce am vazut prin presa ca ar avea 500 de muncitori mobilizati acolo.

Acum om vedea .

Cetatean

#60664
Quote from: Cetatean on April 03, 2024, 08:51:14 PMPe alte contracte vazute, sa zicem ca o medie de 450-600 de oameni alocati unui lot,dar ei au acum vreo 19 contracte in executie...asta inseamna ca ar avea nevoie de vreo 9000-10000 de oameni. Si ei au undeva la jumate.
Cu o medie de 150-250 de utilaje ar avea nevoie intre 2700-4500 de utilaje.
Probabil capacitatea lor este la jumate sau mai putin. Cred ca usor usor lumea va intelege ca sunt sub capaciatte si nu vor livra.
Pe langa asta am spus-o si o mai spun ori de cate ori o sa fie nevoie. Am dubii legate de calitatea lucrarilor,avand in vedere heirupul.

O sa pun niste intrebari legate de personal pentru LD2.
Estimarea mea este ca se vor folosi de know-how de la bosniaci si vor angaja si romani din zona de minerit. Sunt curios daca,unde si cat si-au instruit oamenii pentru utilajele alea speciale.

ijwtsh

Daca chiar ar fi facut bosniacii tunelul, nu vad de ce nu s-ar fi putut apuca. UMB sa le puna doar drumurile tehnologice la treaba sau cateva zeci de angajati, si aia e, cand ar fi avut mai multi muncitori disponibili, i-ar fi trimis si pe ei pentru restul lucrarilor ce nu tineau de tunel. Dar din moment ce nu s-a apucat nimeni de nimic, cred ca e clar. Oricum, mari emotii vor fi aici (si nu ma refer la 2026).

pasadia

Nu s-a apucat nimeni de nimic pentru ca nu exista AC, care astepta dupa PT.

alexa_adrian2001

Legat de Lot 5 A1, WeBuild nu ii vad in stare sa termine tot anul acesta. De ce? Pai mai au o gramada de tabliere de sudat. Din ce am vazut e foarte migaloasa treaba. Ce ma mir (sau defapt nu ar trebui) ca nu au prioritizat lucrarile sa deschida pana la Capu Piscului macar.

Ionut

Nu deschide WeBuild care are vreo 3 structuri de sudat pe 30 km DAR deschide UMB 80 km fără să aibă O GRINDĂ instalată.

Adevărat curat murdar, vorba lui Horațiu.

Incredibil.

bogdan4ice

WeBuild nu va deschide decat la termenul contractual avand in vedere divergentele cu statul chiar daca ar finaliza mai rapid lucrarile.
Cand vor fi aproape de finalizare vor mai lasa 10 muncitori sa mature din urma pana la termenul contractual.
Cel mai tare ar fi sa ceara ceva extensie de timp si sa lalaie si mai mult daca o vor obtine.

Ca ne place sau nu e dreptul lor.

Pana acum nu am vazut acest tip de abordare din partea UMB dar aici sigur relatia e diferita cu statul ...

costica1234

Gata, s-a terminat cu grinzile la Bascov. :gj: Au terminat astazi in jur de 13:45.

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

miahi

#60671
@costica1234 Podetul nou de pe breteaua noua spre Bucuresti a nodului e cumva la o cota mai mare decat e acum DN7 ?

alexa_adrian2001

Asa e Ionut! Nu (prea) au cum sa deschida UMBu! Nu s-au apucat sa monteze nici o grinda pe tot A7u. Vedem toti cat dureaza sudarea tablierelor. Si deja e luna mai ;)) Cred ca greu vor si gasi sudori la cat au de lucru.

Dar stii care ii faza? 'Speram si noi...ca poate poate fac ceva minuni baietii astia!'

Morosanu

Pai nu au nevoie de sudori! N-ati observat ca mai nou imbina grinzile cu suruburi. Poate merge mai repede...
Politica distruge tot ce atinge.

adrian sibiu

Salutare tuturor!
Ieri am dat o fugă pe lotul 2 al autostrăzii Sibiu Pitești acolo unde au fost demarate activități de realizare a drumurilor tehnologice atât de necesare construirii acestui lot .
Enjoy!