News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
Rutier / Re: Harta calității drumurilor...
Last post by cristian_ch - Today at 09:29:51 PM
Confirm, intre Borsa si Vatra Dornei e drum de albastru, ultima data l-am facut in decembrie 2023!
#2
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by Ionut - Today at 09:17:27 PM
API pe Facebook

La jumătatea tunelului Curtea de Argeș de pe #AutostradaA1. Astăzi, duminică, am vizitat tunelul de 1,35 kilometri de pe Secțiunea 4 a Autostrăzii Sibiu-Pitești.

Antrenorul Porr a ajuns la 650 metri excavați pe calea spre Curtea de Argeș și la 500 de metri pe sensul spre Sibiu. S-a forat și prima galerie de legătură (pietonală), iar pe firul spre Curtea de Argeș urmează în scurt timp excavarea galeriei de trecere pentru vehicule din centrul tunelului.

În ciuda terenului foarte dificil, plin de nisip și argile, care necesită multă meticulozitate, atenție și pricepere din partea inginerilor Porr, lucrările înaintează bine. L-am întrebat pe ghidul nostru dacă se așteaptă ca a doua jumătate a excavației să fie mai ușoară și ne-a spus că sigur nu va fi.

În scurta filmare cu telefonul din capătul galeriei spre Sibiu, un tânăr operator de buldozer de 25 de ani, dar cu 8 ani de experiență, își arată îndemânarea mutând materialul proaspăt excavat în viteză, cu o precizie remarcabilă.

Lucrează nonstop, 24/24, 7 zile din 7, o echipă de experți din 11 țări condusă de un inginer cu 40 de ani de experiență în execuția de tuneluri. Sunt șanse bune să circulăm pe aici în decembrie 2026, puțin înainte de termenul contractual martie 2027.

Mulțumim reprezentanților Porr pentru acces și informații!
#3
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by adix - Today at 09:13:00 PM
Salutare baieti!
#4
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by rebel - Today at 09:12:18 PM
Mai au un pic si ajung la jumate din tunel la Daniela, sper ca solul sa-i ajute si in cealalta jumatate si poate termina pe sfarsit de an.
#5
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by Telvanni - Today at 08:39:12 PM
De la Raducu P Drum

#6
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by andreita - Today at 08:35:27 PM
la cum se prezinta, sigur nu e gata lotul 2 pana in 2030 :))

noroc cu WeBuild pe lotul 3, cred ca ei o sa termine pana in 2028/29 (bine, e si mai usor)
#7
Naval / Re: Accidente si incidente nav...
Last post by kitsune - Today at 08:35:12 PM
Hit and run, dar totuși cu cules supraviețuitori. Interesant este cum au transferat supraviețuitorii către autoritățile române și de ce nu s-au văzut avariile atunci (parcă era noapte totuși). In fine, să punem și detaliile:

Vessel Name: MICHEL
IMO Number: 8900684
Flag: COMOROS
Home port: MORONI
Vessel Type: General Cargo Ship
Detentions: 01/05/23 Novorossiisk (Russian Federation)
05/16/21 Italy - Venice
10/07/19 Poti (Georgia)
07/06/17 Greece - Aspropirgos
01/03/17 Bourgas (Bulgaria)
Call sign: D6A2679
MMSI: 620679000
Ex. Names: MICHEL
ACORUS
NELLY
MARA
VITA
DOLLY
DOLPHIN Z.
MERKUR
COMMODORE
Shipyard: SCHEEPSWERF LANSER - SLIEDRECHT, NETHERLANDS
Hull No.: 702
Year: 1990 (un pic mai nouă)
Estimated value: USD 154,000 (un pic mai scumpă)
Registered Owner: STAR SHIP LTD
Ship Manager: STAR SHIP DENIZCILIK
ISM Manager: STAR SHIP DENIZCILIK
Crew Manager: Eurodevelopment Management SA
Overall Length: 109.9
Breadth: 16.3
Maximum depth: 6.8
Maximum draught: 5.40
Maximum Speed: 11.0 kn
Ice Class: FS Ice Class II
Maximum TEU capacity: 344 teu
Reefer Containers (TEU): 50 teu
Deadweight: 5950
GRT: 3776
BRT: 3749
NRT: 1958
Grain: 7160
Engine Maker: Kloeckner-Humboldt-D
Engine Type: Deutz SBV12M628
Engine Power, kW: 2580 kW
Engine RPM: 1000
Auxiliary engines: 12 cylinders, DEUTZ GROUP KOLN - GERMANY
Bow thruster: 1x(power unknown)
Number of crew: 10
Nationalities: Egyptian, Indian, Syrian
Holds: 2 holds, 2 hatches
Inmarsat C Text / Data: 462058210
Inmarsat C Text / Data: 462058211

Ambele nave sunt reprezentative pentru flota de găleți ruginite din Marea Neagră.

#8
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A3 București-Bo...
Last post by Cristian 74 - Today at 08:06:39 PM
Pe lotul Poarta-Zimbor au reînceput să pună grinzi, chiar la ultimul viaduct înspre Poarta. Activitate bună pe dealul de la Zimbor.

#9
Astazi, fiind duminică, am urcat in zona tunelului de la Boita sa vedem ce mai lucrează turcii.
Pe scurt mai nimic, au mai racait 50m la o tentativa de drum tehnologic si au mai marcat vreo 3 locuri unde o sa faca foraje.
Geostud erau in zona, dar nu am vazut nicio foreza. Nu am mai facut nicio poza pentru ca nu era nimic spectaculos.
#10
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A1 București-Nă...
Last post by P3trut - Today at 06:29:43 PM
@danutzu_1069 aici nu conteaza ce vrea UMB, spre deosebire de A7 si altele. Aici conteaza termenele tehnice de executie si termenul de finantare din PNRR.