News:

.

Main Menu

Recent posts

#1
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A8 Târgu Mureș-...
Last post by naivu - Today at 02:54:45 PM
În 2023 am numărat pt UMB nu mai puțin de 22 contracte, toate cu scadență până la final de 2026 (A0N2+4, A1LD2E, A3 Nădășelu-Zimbor+Zimbor-PSălaj, A7 x 10, A8Moțca-Leghin, CraPi3+4, centura Timișoara S, DX Braila-Galați, VO Galați, pod Siret la Cosmești). A0N2 și CraPi3 le-a terminat, centura Timișoara S termină vara asta, pt VO Galați și Cosmești poate va obține rezilierea amiabilă, dar tot mai rămân 17 contracte pt o firmă care nu avusese mai mult de 7 contracte în paralel!
#2
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A7 Ploiești-Mil...
Last post by mirceaeliade - Today at 02:54:03 PM
Sa se dea in functie A7 tot minus benzinarii&WC pana in termenul PNRR, ca tot ar fi o mica minune.  Procentul ala de 24% la Pascani imi suna a artificiu de contabilitate gen Braila-Galati unde era notat 80% fara pod inceput.  Nu m-ar surprinde sa ajungem si aici la vreo 70% fara asfalt si nod inceput.  Probabil o negociere prin birouri cum sa 'dea bine' ca sa fie mai putin evident nevoia de cartonase galbene aratate catre prea-sfantul UMB. 

Dar din nou, daca se da in circulatie tot A7 pana la termenul PNRR, chit ca ar insemna ca pe alocuri se depaseste contractul cu 1+ ani, tot as fi multumit.  Numai ca nu stiu ce are de gand UMB pe A1 (sau chiar si pe A8) cu termenele PNRR. Pe acolo nici optimistii nepartizani nu prea pot vorbi de deschideri fara parcari, macar la nivel de HP, pana la termenul PNRR de august 2026.
#3
[B] STB / Re: [B] Stiri si discutii dive...
Last post by Earthchild - Today at 02:42:43 PM
Pentru asta ar trebui să le facă decapotabile.
#4
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A0 Centura Bucu...
Last post by hvm - Today at 02:38:44 PM
Suntem pe drumul cel bun. E clar ca Aktor a trimis oamenii la pregătire la UMB. Au învățat deja sa parcheze camioanele. Speram ca la lecția 2 învață cum să lucreze cu spor....
#5
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A8 Târgu Mureș-...
Last post by hefaistos - Today at 02:38:05 PM
Primii care vin sunt cei cu decopertări și apoi cei cu forarea de piloți pentru fundații.
Măcar de ar veni din toamna. Problema e ca... UMB n-are resurse disponibile în 2025 și 2026, pentru terasamente și pentru lucrările de arta.
Sper sa nu fi dezvăluit un secret.  :o
#6
[Nord-Vest] Proiecte / Re: [BH] Centura Stei-Beius
Last post by PaulS - Today at 02:15:35 PM
Centura Beiuș stadiu fizic de execuție este de 65%

#7
Auto Moto Velo / Re: Industria auto în România
Last post by Earthchild - Today at 02:15:28 PM
Evoluția autocamionului românesc de la licența MAN la Weichai.
#8
Rutier / Re: Siguranța circulației ruti...
Last post by Earthchild - Today at 01:53:01 PM
Quote from: JohannDB on May 19, 2024, 04:35:19 AMȘi apropo, mi-aduc aminte cum la o trecere în HU la Nădlac 2 în 2019, um "magraon" cu număr de MH, cu-n rapăn de dubă, albastră, n-avea dureri în bască, pentru lipsa luminilor complete pe spate (când l-am atenționat, a făcut mișto de mine / dracul m-a pus), dar după primii kilometrii  pe M 43, înainte de prima parcare l-a filat un echipaj și l-a tras pe dreapta chiar în nasul meu....; de curiozitate am intrat și eu în parcare și-l vedeam pe "șmecher" cum încerca s-o dea la "pace" cu echipajul.... N-a fost cale de discuție și s-a ales cu buzele umflate...... Ca fapt divers....
Mai că m-aș fi dus și le-aș fi mulțumit polițiștilor unguri în numele șoferilor corecți din România.
#9
Autostrăzi (A) / Re: Autostrăzi în România: dis...
Last post by mircea - Today at 01:40:56 PM
Conform hărții, Tg Mureș n-are bypass road... Iar A13 merge la Bacău, nu Răcăciuni
#10
Autostrăzi (A) / Re: Autostrada A8 Târgu Mureș-...
Last post by NoWords - Today at 01:15:24 PM
@Alexandrei22 Cel mai probabil, cei aflati pe A3.