Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Europiu

Un detaliu interesant cu stâlpul de iluminat... Posibil că și unghiul de filmare înșală, dar noaptea pe relația Turda-Deva nu va fi chiar plăcut să îți între lumina în ochi...





Powered by API/PUM imgur uploader
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TudorM

Nu cred ca va fi o problema acolo, e lampa cu LED-uri, si LED-urile sunt directionale.

ciprebbe

Dupa ce Zublin a facut pe banii lor , de proba, cateva ancore la Oejdea s-a ajuns la concluzia ca minim 4 luni dureaza remedierea de acolo. Ancorele existente au fost prost facute, au scurtat lungimea, s-au zgarcit si acum sunt buni de plata. Minim 4 luni de cand se vor apuca de ele la modul serios asa ca, singura sansa e ca pe acea portiune (dinainte de traversarea DN pana dupa deal spre Alba) sa se circule pe half profile (aprox1km).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

Sa ne traiasca Euroconstruct si nea Besciu, mare om, mare caracter. Ei s-au ocupat de zona asta. Bai, nu mai scapam odata de trupa asta de constructori tepari de la inceputul anilor 2010.

survola

Aici la Oiejdea e același deal ca la Alba Iulia Nord? Cu aceeași structură geologică?
La AB Nord văd că rezistă amenajarea.

Quest

Quote from: paulmare on May 22, 2021, 05:40:31 PM
^ elicopterizeaza betonul ca sa poata aplica un grund epoxidic bicomponent de hidroizolatie pe betonul de tablier
finiseaza asa ca sa inchida porii betonului si sa reduca si consumul specific de epoxi care e groaznic de scump
(...)
portocalii (UMB) nu sunt doar multi ci sunt si foarte bine mecanizati, cred ca o sa vedem si pe CraPi la cele 2 poduri mari in curand exact acelasi mod de lucru
(...)

Multumesc @paulmare ptr explicatiile de specialitate !
Common sense will get you far !

naivu

^Este f frumos ca multumesti cand cineva ne ofera explicatii de specialitate si profit de ocazie ca sa-i multumesc si eu lui @paulmare, chiar era o informatie care nu as fi gasit-o singur, dar pt economia forumului ma intreb daca nu era mai bine sa-i multumesti folosind optiunea Send PM?! Numai bine!

paulmare

^ Octagon (firma greceasca si ea) era traditional contractorul de lucrari geotehnice pentru Aktor, nu Zublin, au mai facut ancoraje cu injectie pentru ei de exemplu pe bucata de centura dintre mogosoaia si chitila, cand a fost "reabilitata"
Lotul asta e bantuit de fantomele lui euroconstruct, sper sa n-o mai vedem renascand sub alt nume din nou la licitatii de infrastructura

bbogdan8

Au inceput astazi sa asfalteze podul de la alba iulia nord desi nu este finalizata hidroizolatia pe tot sensul. Lucrau in paralel echipele la asfaltare si hidroizolare

voicul

Ce mi se pare ciudat normal la pizza e ca nu se stie cand tremina lotul, desi e clar ca si daca trag mata de coada tot il termina in vara asta.

Asta nu e instigare sa bata estimarea de "vara asta" si sa ajunga toamna, ci o parere despre transparenta prin proiecte si deschiderea fata de clienti, care suntem noi, populatia, prin intrmediul CNAIR.

Quest

@naivu hotaraste-te, ori mi te alaturi in multumiri publice lui @paulmare, ori tii la "economia forumului" :)

Lasind gluma la o parte, eu sint pe PUM din 2013 si, alaturi de ceilalti veterani ai forumului, am prins multe filmari ale pasajelor ajunse la suprabetonare urmata de hidroizolare. Nu tin minte in toti acesti ani sa mai fi vazut elicopterizarea suprabetonarii, de asta explicatiile primite cred cu convingere ca trebuie recompensate cu multumiri publice.
In plus, daca multumeam doar pe PM, poate unii colegi s-ar fi mirat ca la explicatii detaliate si lamuritoare, eu n-am catadicsit sa spun nimic, ceea ce e fara indoiala lipsa de bon ton.
Common sense will get you far !

TudorM

#25331
@Adisan a postat o filmare intre Radesti si Sancrai, in sfarsit am priceput ce fac cu zidul ala de sprijin la supratraversarea Sancrai:



Europiu

@Quest: Există o filmare cu podul de peste Mureș dinspre Decea al lui Tirrena, dacă ai răbdare să cauți prin sinteză. Eu nu am avut, dar îmi amintesc perfect imaginile de atunci...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Adisan

Salutare :)
@TudorM pune in postarea ta si filmuletul cu Teius sa fie toate 3 grupate
Multumesc

cri123

Deci la Sâncrai vor devia drumul județean pe  partea opusă a pasajului, pentru a avea loc sa facă rampele.  Acum e clară soluția, mulțumim de video!