News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cuneo

Da, sunt refugii, uneori la câteva sute de metri distanță, în care opresc șoferii de TIR și nu numai, să doarmă. Spațiile de servicii sunt prea rare pentru aglomerația de pe autostrăzi.

 https://www.google.com/maps/@45.5704175,10.0426162,68m/data=!3m1!1e3!4m2!7m1!2e1?entry=ttu

ionutpunctro

Daca citesti ce scrie pe indicatorul de "stationare interzisa" o sa vezi ca este permis doar in situatii de urgenta.


In fine, Romanisme.. Cum sa merg inca 10km pana la benzinarie cand ma pot opri aici?   :(

alexandru_m

Italia este singura tara pe care o stiu unde Politia lasa camioanele la repaus zilnic in SOS-uri.

Peste tot in rest vin sa ii alunge cand incearca sa stea acolo mai mult de 45 de minute, in Italia noaptea toata SOS-urile sunt pline de camioane la odihna.

Bine..."odihna" ca nu stiu cum pot dormi oamenii aia cand le vajaie toata noaptea alte camioane cu 90 si turismele cu 130 practic la 2 metri de urechi.

ionutpunctro

Bun, le permite, insa este foarte periculos. Una e sa opresti in spatiul de servicii care e la cateva zeci de metri de autostrada si se circula cu 40-50km/h, si este bine iluminat iar alta e sa te opresti lipit de prima banda a autostrazii unde se circula cu 120-130km/h. Riscul de accident este mult mai mare.


alexandru_m

De acord, este super periculos.

Problema este ca de multe ori noaptea nu au loc in spatiile de servicii.

Daca te uiti intra si se parcheaza pe locuri de Bus-uri, pe zone de turisme, in zona pompelor paralel cu autostrada unde nu sunt marcaje.

Chiar si asa, locurile sunt insuficiente.

Nu la fel de grav ca in Germania, dar in multe tari este criza de locuri de parcare noaptea.

pasadia

#2075
De pe SSC, la nord de Zenica (in Bosnia):














Dominik

Superbe cadrele !!!
You're in Steelers Country

misiekwas

#2077
Foarte bun rezumat de investiții rutiere în Polonia pana 2030 (sunt subtitrări în engleza)

shift2rail

Care sunt planurile polonezilor privind calea ferata (de mare viteza)?

pasadia

Planurile mele sunt de a te trimite... pe topicul adecvat. Adica aici.

pasadia

#2080
O frumoasa randare pentru un proiect despre care croatii tot discuta de mult timp - drum de legatura intre Dubrovnik si aeroport. Nu am mai mult detalii decat ce se vede in video, dar pare a fi un simplu 1+1, fara pretentii de autostrada, insa cu multe solutii interesante (viaducte, tuneluri, etc...) impuse de relief:


LE: tot la croati, se pare ca au semnat contractul pentru constructia ultimei bucati lipse din A5 intre granita cu Ungaria si Beli Manastir. In 2025 va exista conexiune directa pe autostrada intre Budapesta si Bosnia.


tom_sawyer


Earthchild

Pffui, m-am speriat, o clipă am crezut că m-am transpus 20 de ani în viitor pe valea Oltului!
Quote from: pasadia on August 18, 2023, 11:54:26 AM

pasadia

De pe SSC, cu sursa in limba croata

QuoteThe second tube of Učka tunnel (A8 motorway) has been completely bored today. This tube will be 5630 m long, which is 600 m longer than the older tube (because the existing carriageway also has 2 smaller tunnels on this section), but it will still remain the 3rd longest in Croatia. The price is 200 million EUR.

Also, today is the official start of works on the remaining section from Učka tunnel to Rijeka bypass, another carriageway will be built on the northwestern side of the existing one. Price is also 200 mil. EUR.

mariusbalasa

Tragedie în Suedie.
O bucată de autostrada s-a surpat în timpul nopții de vineri spre sâmbătă din cauza unei alunecări de teren. 3 persoane au fost rănite în incident.




Powered by API/PUM imgur uploader
https://www.b1tv.ro/externe/suedia-o-bucata-de-autostrada-s-a-surpat-3-persoane-au-fost-ranite-1361115.html