Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

mvmocanu

Azi erau niste oameni care mi se parea ca scanau cu ceva detectoare de metale in zona viitorului nod de la Zimbor, mai exact aici: https://goo.gl/maps/cuNg8UCLVvrVa1SW7.

mirceaeliade

PREGATIRE DOCUMENTATIE ATRIBUIRE CONTRACT PROIECTARE SI EXECUTIE 3B3+3B4+TUNEL MESES:

LANSARE PROCEDURA DE LICITATIE CU PUBLICAREA ANUNTULUI IN SICAP: REALIZAT
DEPUNERE OFERTE: 11.01.2021
ANALIZA SI EVALUAREA OFERTELOR CU STABILIREA OFERTANTULUI CASTIGATOR: 30.04.2021 (DOUA ETAPE DE COMISIE EVALUARE, UNA PENTRU PRECALIFICARE SI UNA PENTRU OFERTA FINALA)
COMUNICAREA REZULTATULUI PROCEDURII DE ACHIZITIE PUBLICA: 30.04.2021
CONTESTATII: 10.05.2021
ESTIMAREA SEMNARE CONTRACT, IN IPOTEZA FARA CONTESTATII: 24.05.2021


SUBSECTIUNEA 3C1:

AU FOST FINALIZATE DOCUMENTELE TEHNICE ( CAIET DE SARCINI, REFERAT DE NECESITATE )
A FOST FINALIZATA DOCUMENTATIA DE ATRIBUIRE (CRITERII DE CALIFICARE, MODEL CONTRACT, FACTORI EVALUARE)
A FOST TRANSMISA DOCUMENTATIA DE ATRIBUIRE SPRE VALIDARE LA ANAP.
PUBLICARE ANUNT DE PARTICIPARE IN SICAP: 27.11.2020
DEPUNERE OFERTE: 15.01.2021
ANALIZA SI EVALUAREA OFERTELOR CU STABILIREA OFERTANTULUI CASTIGATOR: 15.03.2021
COMUNICAREA REZULTATULUI PROCEDURII DE ACHIZITIE PUBLICA: 15.03.2021
TERMEN CONTESTATII: 25.03. 2021
SEMNARE CONTRACT: 14.04.2021 (IN IPOTEZA FARA CONTESTATII)

horatiu.cosma

Asta cu "PUBLICARE ANUNT DE PARTICIPARE IN SICAP: 27.11.2020" nu le-a prea ieșit. Evident că nici celelalte termene nu sunt realiste, se bazează pe niște termene minimale din lege, niciodată nu se apropie măcar de ele. Nu înțeleg de ce au ochelari de cal și nu pun niște termene estimative mai apropiate de practica reală.


horatiu.cosma

Radio Erevan: Nu e Bacău, că e Rădăuți, nu e 25%, că e 35%, nu e 85%, ci 70%, nu e dezinformare, e preluare mot-a-mot a cifrei din stadiul proiectelor in derulare de pe site-ul CNAIR, respectiv de pe harta interactivă CESTRIN cu proiectele  :lol:. Iar despre C.Turzii-Tg.Mureș, pare că a preluat expresiile celor de la Straco "la următoarea factură se rezolvă".

pbh

Este greu sa fie si rational cand, in aceeasi fraza, prezinta o situatie la trecut, prezent si viitor, viitorul fiind trecut, prezentul viitor samd.
In rest...numai de bine - politically correct!

Stefan01

Oare cât a mai avansat Alpenside ? Au trecut 2 săptămâni de la ultima filmare pe ciotul Râşnov - Cristian. Păcat că, deşi e un lot micuț aflat la o aruncătură de băț fată de un oraş mare (Braşov), nu prezintă interes don partea localnicilor precum A10.

horatiu.cosma

^
O pagină în urmă găsești filmare și poze  :D.

Stefan01

#26048
Le-am văzut în ziua când s-au realizat postările. Cred că acel lot micuț merită o filmare completă o dată la două săptămâni deoarece constructorul lucrează. Dacă tu consideri că e suficient ...

horatiu.cosma

Eu sunt convins că orice lot de autostradă merită filmări chiar săptămânale, dar pentru asta e nevoie de oameni, drone, timp, bani etc. Deocamdată la Brașov a filmat la interval de câteva luni doar API și ASCORO. Mai des de atât nu cred că se poate.

Stefan01

Vezi. De aceea spuneam că e păcat să vezi că nu prezintă interes aşa cum se întâmplā pe A10.

Ionut

Exista cativa brasoveni (pasadia, de exemplu) dar si lotul este complet nespectaculos si mai e si pandemia plus toate problemele fiecaruia. Tine minte ca AlinC are ziar, deci el vrand-nevrand trebuie sa produca. Nu e valabil pentru restul. O sa mearga brasovenii la Paraul Rece peste 10 ani. :troll:

Stefan01

#26052
Aşa este, dar un oraş mare cum e Braşovul are presă mai bine dezvoltată. Cei din presă nu mai merg, cu frecvență de 2 săptămâni (decentă zic eu), să filmeze un obiectiv de infrastructură important că, vezi Doamne, nu e spectaculos, chiar dacă lucrarea avansează ? Lumea nu le accesează siteul suficient ca să producă bani ? În fine ... Mi-am spus oful.

Tot respectul pentru Păsădia, API, ASCORO, CNAIR (au mai pus imagini).

alexandru_neagos

Din pacate segmentul de autostrada de la Rasnov nu isi prea are rostul la momentum de fata, nu are nici o legarura cu alt tronson, Fluxurile de circulatie nu trec pe acolo.
Bani ar fi fost mai bin e investiti pe oricare dintre oricare alt lot in lucru la momentul de fata.

Acest lot o sa isi aiba rostul abia dupa strapungerea muntilor spre Bucuresti, pana atunci este doar o pista de incercare a puterii masinilor noastre.

ddfab

^ nu este doar o pista de incercare. este in primul rand, centura pentru Rasnov. o sa scoata tot traficul de tranzit din oras. atata cat o fi... ca este izolat, de acord cu tine.